semizotu.gen.tr https://www.semizotu.gen.tr Semizotu, Semizotu Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, semizotu.gen.tr Thu, 23 Mar 2017 00:00:00 +0000 Sat, 17 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Semizotu Yemeği Nasıl Yapılır https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-yemegi-nasil-yapilir.html Mon, 05 Nov 2018 00:55:08 +0000 Semizotu Yemeği Nasıl Yapılır, Semizotu, 0 kalorili oluşundan dolayı rahtlıkla tüketebileceğimiz bir sebzedir. İçinde bulunan omega-3 vitamini nedeniyle bir çok sebzenin önüne geçmektedir. Bu vitamin damar hastalıkları, kalp Semizotu Yemeği Nasıl Yapılır, Semizotu, 0 kalorili oluşundan dolayı rahtlıkla tüketebileceğimiz bir sebzedir. İçinde bulunan omega-3 vitamini nedeniyle bir çok sebzenin önüne geçmektedir. Bu vitamin damar hastalıkları, kalp ve bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynar. Kolesterolü düşürür, beyin gelişimi, odaklanma ve hafıza güçlendirmede yardımcı olur. Bundan dolayı, çok çeşitli tüketim yolları olan semizotu yemeğini, en az haftada bir yiyerek faydalarından yaralanmak gerekir.

Semizotu Yemeği Nasıl Yapılır

Semizotu bir çok şekilde yapılarak tüketilir bunlarda bazıları; Çiğ olarak bol suyla yıkayıp yenebilir. Böreği yapılabilir, yoğurt soslu salatası yapılabilir, bakliyatlı yemek çeşitleri yapılabilir ve bir çok salataya ilave edilerek kullanılabilir. Tercihe göre zeytin yağlısı ve kıymalısı pişirilebilir. Şimdi yemeğinin pişirilişine geçelim; 

Semizotu Yemeği İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 Demet semizotu
 • 1 Adet kuru soğan
 • 1 çay bardağı zeytin yağı
 • 1 çorba kaşığı domates ve biber salçası 
 • 2 adet domates
 • Yarım çay bardağı pirinç veya bulgur
Semizotu Yemeği Nasıl Yapılır

Semizotu, kök kısmına yakın yerlerden dikkatlice temizlenir, saplar kesinlikle atılmamalıdır. Bol suyla bir kaç kez yıkandıktan sonra, sularının süzülmesi için bekletilir. Diğer taraftan bir tencereye, zeytin yağını koyarak, doğradığımız yemeklik soğanı ilave eder ve orta sıcak ateşte hafif pembeleşinceye kadar pişirilir. Bir çorba kaşığı, domates ve biber salçası karışımı ilave edilerek karıştırmaya devam edilir. Ardından küp küp doğradığımız domates tencereye eklenir karıştırılır ve isteğimize göre yarım çay bardağı pirinç veya bulgur ilave edilir. Daha sonra tuz, karabiber ve pul biber eklenerek biraz pişmesi için beklenir. Çünkü semizotu oldukça nazik bir sebze olduğu için çabuk pişer, o yüzden en son ilave etmek daha isabetli olacaktır. Tencerede pirinçler yumuşamaya başlayınca, iri parçalar halinde doğradığımız semizotunu ilave eder, karıştırır, tadına ve tuzuna bakar tencerenin kapağını kapatıp, ocağın altını kısık konumuna getiririz. Suyunu salacak olan semizotu on dakika içinde pişer. Artık leziz yemeğimiz servise hazır hale gelmiştir. Yoğurtlu veya sade olarak yenilebilir. Afiyet olsun.
]]>
Nohutlu Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/nohutlu-semizotu-yemegi.html Mon, 05 Nov 2018 10:00:45 +0000 Nohutlu Semizotu Yemeği, Nohut, bol miktarda vitamin ve mineral içermektedir. Kalsiyum, potasyum bakımından, lif bakımından oldukça zengindir ve kolon kanserini önlemede önemli rol oynar. Nohut cilt bakımı açısından da Nohutlu Semizotu Yemeği, Nohut, bol miktarda vitamin ve mineral içermektedir. Kalsiyum, potasyum bakımından, lif bakımından oldukça zengindir ve kolon kanserini önlemede önemli rol oynar. Nohut cilt bakımı açısından da önemli yer tutar. Semizotu, 0 kalorili oluşundan dolayı rahtlıkla tüketebileceğimiz bir sebzedir. İçinde bulunan omega3 vitamini nedeniyle bir çok sebzenin önüne geçmektedir. Bu vitamin damar hastalıkları, kalp ve bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynar. Kolesterolü düşürür, beyin gelişimi, odaklanma ve hafıza güçlendirmede yardımcı olur. Bundan dolayı, çok çeşitli tüketim yolları olan nohutlu semizotu yemeğini, en az haftada bir yiyerek faydalarından yaralanmak gerekir.

Nohutlu Semizotu Yemeği İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 demet semizotu
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 çay bardağı zeytin yağı
 • 1 çorba kaşığı domates ve biber salçası
 • 1 adet havuç
 • 2 adet sivri biber
 • 1 yemek kaşığı bulgur  
 • 2 adet domates
 • 1 su bardağı haşlanmış nohut
 • Pul biber, kara biber
Nohutlu Semizotu Yemeği Yapılışı

Semizotu, kök kısmına yakın yerlerden dikkatlice temizlenir, saplar kesinlikle atılmamalıdır. Bol suyla bir kaç kez yıkandıktan sonra, sularının süzülmesi için bekletilir. Diğer taraftan bir tencereye, zeytin yağını koyarak, doğradığımız yemeklik soğanı, rendelenmiş havucu, bulguru ve küçük küçük doğranmış sivri biberi ilave eder, orta sıcak ateşte hafif pembeleşinceye kadar pişirilir. Bir çorba kaşığı, domates ve biber salçası karışımı ilave edilerek karıştırmaya devam edilir. Ardından küp küp doğradığımız domates tencereye eklenir karıştırılır ve bir su bardağı haşlanmış nohut ilave edilir. Daha sonra tuz, karabiber ve pul biber eklenerek, biraz nohutların yemeğin harcındaki lezzeti içine alması için beklenir. Çünkü semizotu oldukça nazik bir sebze olduğu için çabuk pişer, o yüzden en son ilave etmek daha isabetli olacaktır. Tenceremizde nohutlar kıvama gelince, iri parçalar halinde doğradığımız semizotunu ilave eder, karıştırır, tadına ve tuzuna bakar tencerenin kapağını kapatıp, ocağın altını kısık konumuna getiririz. Suyunu salacak olan semizotu on dakika içinde pişer. Artık leziz yemeğimiz servise hazır hale gelmiştir. Afiyet olsun.
]]>
Haşlanmış Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/haslanmis-semizotu-salatasi.html Tue, 06 Nov 2018 04:51:28 +0000 Haşlanmış Semizotu Salatası, Yaz aylarının vazgeçilmez salatasıdır. Yemeğin yanında tercih edilebileceği gibi atıştırmalık hazırlanan yiyeceklerin yanında da tercih edilebilen alternatif salata türüdür. Haşlanmış se Haşlanmış Semizotu Salatası, Yaz aylarının vazgeçilmez salatasıdır. Yemeğin yanında tercih edilebileceği gibi atıştırmalık hazırlanan yiyeceklerin yanında da tercih edilebilen alternatif salata türüdür. Haşlanmış semizotu salatası sağlıklı olduğu için rejim yapan kişilerce de tercih edilir. 

Haşlanmış semizotu salatası için malzemeler
 • 1 bağ semizotu
 • 2/3 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 3-4 diş sarımsak
 • 5 yemek kaşığı limon suyu
 • süzme veya normal yoğurt
Haşlanmış Semizotu Salatası Yapımı

Semizotu temizlendikten sonra yıkanır. Sapları ile yaprakları birbirinden ayrılır. Büyük bir tencerede az miktarda su kaynatılır. Kaynatılan suya temizlenmiş semizotu eklenerek haşlanır. Haşlama süresi çok uzun tutulmamalıdır çok ezilmemiş olan tercih edilir. Zeytinyağına tuz ve baharatlar eklenir. Rendelenmiş veya ince ince kıyılmış sarımsaklar da karışıma eklenir. Haşlanmış olan semizotu hazırlanan karışımla harmanlanır. Çok ezilmeden karıştırılır. Üzerine limon suyu gezdirilir. Haşlanmış semizotu salatası hazır hale gelir ve yoğurt tercihe göre yanına veya üzerine eklenir. Yoğurdun üzerine pul biber eklenir ve haşlanmış semizotu salatası yemeye hazır hale gelir. Afiyet olsun.
]]>
Diyet Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/diyet-semizotu-salatasi.html Tue, 06 Nov 2018 11:07:50 +0000 Diyet semizotu salatası, Semizotunun yetiştiriciliği genellikle hemen hemen dünyanın her yerinde bulunmaktadır fakat en çok ta Hindistan ve Orta doğu bölgesinde kökeni bulunan bir bitki olup yapraklı olmaktadır. Ayrıca yaprakları Diyet semizotu salatası, Semizotunun yetiştiriciliği genellikle hemen hemen dünyanın her yerinde bulunmaktadır fakat en çok ta Hindistan ve Orta doğu bölgesinde kökeni bulunan bir bitki olup yapraklı olmaktadır. Ayrıca yapraklarından salatası da yapılmaktadır yemeği de yapılan faydalı bir bitki türü olmaktadır. Pek çok uzman tarafından omega 3 eksikliği olan kişilere tavsiye edilen bir sebzedir. Çünkü içerisinde en çok omega 3 barındırmaktadır. Kadınlarında en çok yağ yakmaya ve zayıflama da kullandıkları bir besin olan semizotu genellikle salatası yapılarak akşam yemeğinde tüketilmektedir. Ayrıca diyetisyenlerde semizotu salatasını yemeğinden daha çok tüketilmesi için tavsiye eder. Bu nedenle biz bayanlar olarak yağ yakıcı olduğundan dolayı bol bol diyet semizotu salatası tüketmeliyiz. Bu salatanın birde genellikle zayıflamaktan çok bağırsak rahatsızlıkları için oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan yüksek lif kaynağı sayesinde kabızlık problemi giderilir. Diyet semizotu salatası bir çok farklı şekilde hazırlanmaktadır bu yöreye ve bölgeye göre değişmektedir. Örneğin bu salatanın yapılışından biri şu şekilde olmaktadır.

Diyet semizotu salatası malzemeler:
 • 500 gram semizotu
 • 2 su bardağı yoğurt
 • 1 adet sıkılmış limon 
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı tuz
Diyet semizotu hazırlanışı:

İlk olarak semizotunu bol şekilde suda yıkayarak temizlemeliyiz ve istenirse önceden sirkeli suya koyularak temizlenmesi beklenebilir. Yaprakları gövdesinden ayrılır, sonra dal olan kısımları ince ince doğranmalıdır. Büyük bir kaseye koyulur. Ayrı bir kabın içerisine yoğurdu, limonu ve zeytinyağını alarak iyice karıştırılır ve çırpılır. İsteğe bağlı içerisine nane ve sarımsakta eklenebilir. Tuz ve semizotunu da içerisine ilave edildikten sonra karıştırılır. Böylece hazırlanan salatanın ikramını yapabilirsiniz. 
]]>
Rüyada Semizotu https://www.semizotu.gen.tr/ruyada-semizotu.html Wed, 07 Nov 2018 08:52:05 +0000 Rüyada semizotu, rüyayı gören kişi kapasitesinin üstünde olan işlere girişip, hayal kırıklığı, üzüntü yaşayabilmesine delalet etmektedir. Kişi yapamayacağını bile bile bazı işlere kalkışıyor, tutamayacağı sözler v Rüyada semizotu, rüyayı gören kişi kapasitesinin üstünde olan işlere girişip, hayal kırıklığı, üzüntü yaşayabilmesine delalet etmektedir. Kişi yapamayacağını bile bile bazı işlere kalkışıyor, tutamayacağı sözler veriyor yada taşıyamayacağı sorumlulukların altına girdiğine işaret etmektedir. Rüyayı gören kişi bu tutumu ile hem çevresindeki kişilerin kendisine olan güvenini sarsabilir hem kendisi çok zor bir durumda kalıp üzülmesine neden olabilir. Rüya sahibinin şansının yada kısmetinin çok açık olabileceğine, işlerindeki bereketine yada veriminin artabileceğine ve bu sayede sıkıntıların biteceğini işaret etmektedir. Rüya sahibi kazancında daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir artış olabileceğine ve kişiye nazar değmemesi için tahtalara vuracağına rivayet etmektedir. 

Rüyada semizotu, rüyayı gören kişinin geleceğini garantiye almak içinde bazı hedefleri olduğuna yada bunları gerçekleştirebilmek için şimdiden hem bilgiye hem sermaye birikimi yaptığına delalet etmektedir. Bu tür olan rüyada aile bağlarının da ne kadar sıkıve sağlam olduğuna da rivayet etmektedir. Rüyayı gören kişinin okumaya verdiği öneme yada daha fazla bilgi birikimi yapabilmek içinde sürekli okuduğuna delalet etmektedir. Rüyayı gören kişi en çokta ilgi duymuş olduğu alanlarda gerekli donanıma sahip olabilmek istiyor şeklinde yorumlanır.

Rüyada semizotu, rüyayı gören kişinin çok önemli işlerin yada görevlerin başına getirileceğine yorulabilir. Bu rüya, yetki, ün ve nam yada makam sahibi olmaya, saygınlık görebilmeye, sözü dinlenebilir bir konuma ulaşmaya da rivayet etmektedir. Rüyayı gören kişinin boş işler peşinde koşmasının yanı sırada, çevresine karşıda dürüst davranmadığını, olayları abarttığını yada gereksiz olan yere yalana başvurduğuna, kendisine duyulan güveni boşa çıkarabileceğine delalet etmektedir.
]]>
Kabaklı Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/kabakli-semizotu-yemegi.html Wed, 07 Nov 2018 19:51:34 +0000 Kabaklı Semizotu Yemeği, semizotu ve kabağı sevenlerin özellikle tercih edeceği çok lezzetli bir yemektir. Semizotunun pazar tezgahlarını süslemeye başladığı bu günlerde rahatlıkla tercih edeceğiniz bu yemek lezzetli olduğu k Kabaklı Semizotu Yemeği, semizotu ve kabağı sevenlerin özellikle tercih edeceği çok lezzetli bir yemektir. Semizotunun pazar tezgahlarını süslemeye başladığı bu günlerde rahatlıkla tercih edeceğiniz bu yemek lezzetli olduğu kadar aynı zamanda da besleyicidir. Vejeteryan beslenenlerin rahatlıkla tüketebileceği, kabaklı semizotu yemeği, pratik hazırlanışı ile de hanımların tercih sebebi olabilir. Yoğurt ile servis edilebilen bu yemek yanında pilav ile güzel bir öğün alternatifi olabilir.

Kabaklı Semizotu Yemeği Malzemeler
 • 4 adet kabak 
 • 1 demet semizotu 
 • 1 adet kuru soğan 
 • 3 adet orta boy domates 
 • 2 adet yeşil biber
 • 2 çorba kaşığı pilavlık iri bulgur
 • Zeytinyağ
 • Tuz 
 • Karabiber 
 • Kırmızı pul biber (tercihe göre acı pul biber)
Üzeri için 
 • 1 diş sarımsak 
 • 1 kase yoğurt
Kabaklı Semizotu Yemeği  Hazırlanışı 

Kabaklı semizotu yemeğini hazırlamaya öncelikle soğanları küp küp doğrayarak başlarız. Küp küp doğranan soğanlar zeytinyağında hafif pempeleşinceye kadar kavrulur. Daha sonra üzerine ince doğranmış biberler ilave edilir. Diğer tarafta kabukları soyulan domatesler küçük küçük doğranır ve biber ve soğanların üzerine eklenir. Bu malzemeler güzelce kavrulurken, kabaklar küp küp doğranır ve tencereye ilave edilir. Kabaklar da 5 dakika kavrulduktan sonra semizotları dalları ile birlikte doğranarak tencereye ilave edilir. Malzemeler karıştırılır ve üzerine bulgur, tuz, karabiber ve tercihe göre acı yada tatlı pul biber eklenir. 1 çay bardağı sıcak su ilave edildikten sonra tencerenin kapağı kapatılarak, ocağın altı kısılır. Yaklaşık 30 dakika içinde pişen kabaklı semizotu yemeği biraz dinlendirildikten sonra üzerine sarımsaklı yoğurt eklenerek servis edilebilir.

Afiyet olsun.
]]>
Semizotu Yemekleri https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-yemekleri.html Wed, 07 Nov 2018 21:47:47 +0000 Semizotu yemekleri, Semizotu familyasından olan bu bitki, dünyanın bir çok bölgesinde  yetişmektedir. Semizotunun içeriğinde kalsiyum, manganez, potasyum, bakır, demir, magnezyum, omega 3 yağ asidi, A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitami Semizotu yemekleri, Semizotu familyasından olan bu bitki, dünyanın bir çok bölgesinde  yetişmektedir. Semizotunun içeriğinde kalsiyum, manganez, potasyum, bakır, demir, magnezyum, omega 3 yağ asidi, A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini içermektedir. Ülkemizde çeşitli semizotu yemekleri, salatası, böreği ve yoğurtlaması yapılmaktadır. Semizotu, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan vücuduna bir faydası vardır. Semizotu kabızlık, gut hastalığına, yanıklara, baş ağrısına, kas ağrısına, kansızlığa karşı fayda sağlar. Ayrıca kansere karşı koruyucu etkisi bulunmakta ve diyet yapanlar için ideal bir besindir. 

Semizotu Yemekleri

Kıymalı Semizotu Yemeği Malzemeler:
 • 200 gram kıyma
 • 2 adet orta boy domates
 • 2 tane orta boy soğan
 • 2 demet semizotu
 • 3 yemek kaşığı pirinç
 • 4 diş sarımsak
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Yarım yemek kaşığı salça
 • 1 su bardağı sıcak su
 • Zerdeçal
 • Biberiye
 • Karabiber
 • Tuz
Yapılışı: Tencereye öncelikle zeytinyağı koyarak ısıtın. Üzerine doğranmış soğan ve sarımsağı ilave ederek, pembeleşinceye kadar kavurun. Ayrı bir tavanın içerisine kıymayı koyarak, kavurun ve soğanları üzerine ilave edin. Kıymayı biraz soğanlarla kavurduktan sonra üzerine semizotu ve domatesleri ilave edin. Kısık ateşte, ağzı kapalı olarak 5-10 dakika pişirin. Daha sonra sıcak suyla sulandırdığınız salça, pirinci ve son olarak baharatları ekleyin. Bu şekilde yaklaşık olarak 10 dakika pişirdikten sonra semizotu yemeğiniz hazır.

Bulgurlu Semizotu Yemeği Malzemeler:
 • 1 demet semizotu
 • 1 tane orta boy soğan
 • 3 yemek kaşığı pilavlık bulgur
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay bardağı sıcak su
 • Kırmızı pul biber
 • Tuz
Yapılışı: Tencereye ilk olarak zeytinyağı koyarak ısıtın. Üzerine doğranmış soğanları koyarak, pembeleşinceye kadar kavurun. Salçaları ilave ederek, kavurmaya devam edin. Yıkanmış ve doğranmış semizotunu ilave edin. Sıcak su ve ardından bulguru ekleyin. Kısık ateşte, ağzı kapalı olarak bulgur yumuşayıncaya kadar pişirin. Son olarak pul biber ve tuz ilave ederek 10 dakika dinlendirin. Semizotu yemeğini servis tabağına alarak isteğe bağlı olarak yoğurt gezdirebilirsiniz. Ilık ya da sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Nohutlu Semizotu Yemeği Malzemeler:
 • 100 gram kıyma
 • 1,5 su bardağı haşlanmış nohut
 • 1 demet semizotu
 • 1 tane orta boy soğan
 • 2 yemek kaşığı bulgur
 • 1 yemek kaşığı salça
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 çay bardağı sıcak su
 • Zerdeçal 
 • Biberiye
 • Tuz
Yapılışı: İlk olarak tencereye zeytinyağını koyarak ısıtın. Üzerine doğranmış soğanları ilave edin. 2 yemek kaşığı kadar su ve kıyma ilave ederek kıymanın pişmesini bekleyin. Daha sonra 1 çay bardağı su ve bulguru ilave ederek, bulgur yumuşayıncaya kadar pişirin. Ardından doğranmış semizotu, haşlanmış nohut ve baharatları ilave ederek 10 dakika pişirmeye bırakın. Pişen semizotu yemeğini 10 dakika dinlendirin.

Havuçlu Semizotu Yemeği Malzemeler:
 • 2 tane orta boy havuç
 • 2 tane orta boy soğan
 • 3 tane orta boy domates
 • 2 demet semizotu
 • 2 yemek kaşığı pirinç
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 çay bardağı sıcak su
 • Tuz
Yapılışı: İlk olarak tencereye zeytinyağını koyarak ısıtın. Üzerine doğranmış soğanları ve havuçları ilave ederek 2 dakika kavurun. Ardından doğranmış domatesleri ilave ederek 1 dakika daha kavurun. Daha sonra doğranmış semizotunu, şekeri ve tuzu ilave ederek karıştırın. Son olarak pirinci ve sıcak suyu ekleyin. Ağzı kapalı olarak 20 dakika kısık ate]]> Gebelikte Semizotu https://www.semizotu.gen.tr/gebelikte-semizotu.html Thu, 08 Nov 2018 11:47:50 +0000 Gebelikte semizotu faydalı bir bitki olduğundan ve yüksek oranda su içerdiğinden gebelere önerilmektedir. Semizotu olarak bildiğimiz bu bitki türüne ülkemizin bazı yörelerinde pirpirim yada pürpürüm diye adl
Gebelikte semizotu faydalı bir bitki olduğundan ve yüksek oranda su içerdiğinden gebelere önerilmektedir. Semizotu olarak bildiğimiz bu bitki türüne ülkemizin bazı yörelerinde pirpirim yada pürpürüm diye adlandırılmaktadır. Semizotu bitkisinin ince bir sapı ve bu sapın üzerine dizili küçük yuvarlak yaprakları bulunmaktadır. Sindirimi kolay olan bu bitkiyi tüketen kişide ferahlık hissi oluşmaktadır. Mayıs ayından itibaren yetişmeye başlarlar. Ve yaz aylarının sonlarına kadar market raflarını süslerler.              

Gebelikte semizotu faydaları                                                                                                                                                      

Gebelikte semizotu kullanımı özellikle tavsiye edilmesinin sebebi bol lifli olmasından dolayı bağırsak hareketlerini düzenleyip kabızlığı önlediği uzmanlar tarafından önerilmektedir. İçerisinde bulunan K ve A vitaminleri açısından zengin olan magnezyum, potasyum ve çinko içeren önemli bir vitamin deposudur. Aynı zamanda beta-karoten içermektedir. Beta-karoten göz sağlığı açısından çok faydalıdır. Omega 3 anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini destekleyen bir vitamin olduğu için gebelikte semizotunu mutlaka haftada bir tüketmek gerekir. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan bu bitki özellikle vejeteryan bayanlarda ve gebelikte semizotu kullanımı önerilmektedir. Semizotunun içindeki Omega 3 doymamış yağ asitleri balığın içindeki doymamış yağ asitlerine denk tutulmaktadır. Semizotunun içerisinde bulunan Omega 3 kanın içerisinde bulunan kötü huylu kolesterolü düşürmeye ve baş ağrısına iyi geldiği söylenmektedir.

Gebelikte semizotunun faydaları anlatılmakla bitmeyen ve bir o kadarda lezzetli olan bu bitkiyi gebeler hem çiğ olarak hemde pişmiş olarak gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Ayrıca gebelikte semizotu susuzluğu gidermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Gizli şekeri olan gebelere ayrıca tavsiye edilmektedir. semizotu kanı temizler ve idrar söktürücüdür. Beyin yorgunluğuna iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca sinir krizleri daha hafif atlatıldığı ve böbreklerdeki taş ve kumu döktüğü ifade edilmektedir. 100 gram semizotunun içerisinde 30 kalori bulunmaktadır. Bunun yanı sıra  karbonhidrat oranı sıfıra  yakın protein 2 mg, yağ oranı 0.4, lif oranı 1. 4mg, B1 ve B6 vitamini 8 mg, ve bol miktarda C vitamini içermektedir Düşük kalorili olan bu bitki kilo vermekte etkili olduğu için diyete giren kişinin çiğ olarak yada yemeklerin yanında tüketmesi gerekmektedir.Çünkü uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Ayrıca semizotu yoğurtla karıştırarak yenirse harika bir lezzet olduğu söylenmektedir.
]]> Yeşil Mercimekli Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/yesil-mercimekli-semizotu-yemegi.html Thu, 08 Nov 2018 16:15:41 +0000 Yeşil Mercimekli Semizotu Yemeği; Hem yeşil mercimek hem de semizotu oldukça faydalı, şifa kaynağı besinler arasında yer alır. Yeşil mercimek ve salata yemeklerde, çorbalarda, salatalarda birçok farklı türde sofralarınızda yer Yeşil Mercimekli Semizotu Yemeği; Hem yeşil mercimek hem de semizotu oldukça faydalı, şifa kaynağı besinler arasında yer alır. Yeşil mercimek ve salata yemeklerde, çorbalarda, salatalarda birçok farklı türde sofralarınızda yer alabilir. Yeşil mercimekli semizotu yemeği, hem pratik hem kolay hem hafif hem de lezzetinin güzelliği açısından sık sık yapacağınız, tercih edeceğiniz yemekler arasında yerini alır.

Yeşil Mercimekli Semizotu Yemeği İçin Gerekli Malzemeler
 • Yarım bağ kadar semizotu
 • 1 tane kuru soğan
 • 1-2 diş kadar sarımsak (rendelenmiş)
 • Yarım yemek kaşığı kadar biber salçası
 • 2 yemek kaşığı kadar biber salçası 
 • Zeytinyağı
 • 2 su bardağı kadar haşlanmış yeşil mercimek
 • 1 su bardağı kadar haşlanmış nohut
 • Limon suyu yada nar ekşisi (tercihe göre)
Yeşil Mercimekli Semizotu Yemeği Yapılışı

Yemeğin yapılacağı tencerede zeytinyağını ekleyin. Kuru soğan ufak ufak dilimlenir, tencereye eklenir ve kavrulur. Soğanlar hafif pembeleşene kadar kavrulur. Ardından biber salçası ve domates salçası eklenir. Kavurma işlemine devam edilir. Rendelenmiş olan sarımsak da eklenir. Semizotları el ile koparılır. Sarımsak da kavrulduktan sonra semizotu tencereye ilave edilir. Tencerenin altındaki ateş biraz kısılır ve semizotu biraz pişirilir. Semizotu biraz piştikten sonra haşlanmış yeşil mercimek ile haşlanmış nohut ilave edilir. Malzemelerin üzerini hafif geçecek kadar sıcak su eklenir. Tuz ve limon yahut nar ekşisi de eklenir. Hemen hemen 4-5 dakika kadar kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. Yeşil mercimekli semizotu yemeğiniz servise hazır, afiyet olsun.
]]>
Semizotu Böreği https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-boregi.html Thu, 08 Nov 2018 21:14:34 +0000 Semizotu Böreği; Semizotu vücuda faydaları oldukça fazla olan şifa kaynağı bitkiler arasında yer alır. Börekler hem sabah kahvaltılarında, hem akşam yemeklerinde hem de ikindi çaylarında menülere eşlik eden, vazgeçilmez yiye Semizotu Böreği; Semizotu vücuda faydaları oldukça fazla olan şifa kaynağı bitkiler arasında yer alır. Börekler hem sabah kahvaltılarında, hem akşam yemeklerinde hem de ikindi çaylarında menülere eşlik eden, vazgeçilmez yiyecekler arasında yerini korur. Çıtır çıtır börekler çoğu insanın vazgeçilmez tadları arasındadır. Semizotlu börek de bunlardan birisidir.

Semizotu Böreği Hamuru İçin Gerekli Malzemeler
 • 4-5 su bardağı kadar un
 • 1 paket instant maya (10 gram)
 • Gerekli olduğu kadar ılık su 
 • Yarım çay bardağı kadar zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı tuz
Semizotu Böreği İç Harcı İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 demet kadar semizotu
 • Yarım demet kadar maydanoz
 • 2 tane soğan
 • 1 kase kadar lor peyniri
 • 1 yemek kaşığı kadar biber salçası
 • 1 tatlı kaşığı kadar kimyon
 • 2-3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
 • Gerekli olduğu kadar tuz
Semizotu Böreği Yapılışı

Hamur için derin bir kap alınır ve içerisine ılık su, maya eklenir. Maya ılık su içinde eritilir ve kabarana kadar beklenir. Kabardıktan sonra zeytinyağı, tuz eklenir ve karıştırılır. Un elenerek yavaş yavaş eklenir. Yumuşak kıvamda bir hamur elde edilene kadar yoğurulur. Hamur kıvamını aldıktan sonra yarım saat kadar ılık bir ortamda bekletilir. Hamur bekletilirken iç harcı hazırlanır. İç harcı için bir kaba soğan, maydanoz ve semizotu ince ince doğranır. Bu kabın içine salça, lor peyniri, kimyon, zeytinyağı ve tuz da ilave edilir, iyice özdeşleşene kadar harmanlanır, karıştırılır. Hamurdan fazla büyük olmayacak biçimde parçalar koparılır, bu hamur parçası elle açılır ve içerisine hazırlanan harçtan koyulur. Daha sonra hamur kapatılır. Altına yağlı kağıt serilmiş tepsiye hamurlar pişmeye hazır börekler dizilir Daha önceden 200 dereceye kadar ısıtılmış olan fırına sürülür. Üzerleri kızarana dek semizotu böreği fırında kalır, üzerleri kızarınca börekler servise hazır, 

Afiyet olsun.

]]>
Domatesli Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/domatesli-semizotu-yemegi.html Fri, 09 Nov 2018 12:26:21 +0000 Domatesli Semizotu Yemeği; Semizotu sofralarımızdan eksik olmayan, yaraları oldukça fazla olan mucizevi bir bitkidir. Özellikle diyet yapan bireylerin sık sık tercih ettiği, hafif ve lezzetli bir besin maddesidir. Semizotu ile mısır Domatesli Semizotu Yemeği; Semizotu sofralarımızdan eksik olmayan, yaraları oldukça fazla olan mucizevi bir bitkidir. Özellikle diyet yapan bireylerin sık sık tercih ettiği, hafif ve lezzetli bir besin maddesidir. Semizotu ile mısırlı semizotu salatası, yoğurtlu semizotu salatası, közde kırmızı biberli semizotu salatası, semizotu çorbası, domatesli semizotu yemeği, yeşil mercimekli semizotu yemeği, semizotlu börek gibi daha birçok farklı türde aperatifler, salatalar, yemekler semizotu kullanılarak hazırlanabilir.  Domatesli semizotu yemeği de oldukça pratik, faydalı, sağlıklı, yapımı kolay ve enfes lezzeti ile vazgeçemeyeceğiniz tatlar arasında yerini alacaktır.

Domatesli Semizotu Yemeği İçin Gerekli Malzemeler
 • 200 gram kadar semizotu
 • 2 tane küçük boylarda domates
 • 1 tane küçük kuru soğan
 • Yarım su bardağı kadar zeytinyağı
 • İstenilen miktarda tuz
Domatesli Semizotu Yemeği Yapılışı

Semizotu iyice yıkanır, saplarından ayrılır ve sonra süzülmesi için kenarda bekletilir. Tercihe göre semizotunu birazcık sirkeli suda bekletebilirsiniz, bu semizotunun daha steril, temiz  olmasını sağlar. Yemeğin yapılacağı tencereye zeytinyağını koyduktan sonra soğanı ufak ufak doğrayıp ekliyoruz. Soğanlar iyice pembeleşinceye kadar kavrulur. Ardından semizotlarını elle koparıp ilave ediyoruz ve domatesleri de orta boylarda doğrayıp üzerine ekliyoruz. İstenilen miktarda tuz eklenir ve ağzı kapatılır. Su ilave edilmesine gerek yoktur, kendi suyu ile pişer. Biraz kaynadıktan sonra altını kısık ateşe alalım. Domatesli semizotu yemeği piştiği zaman altını kapatıyoruz. 

Afiyet olsun.
]]>
Bulgurlu Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/bulgurlu-semizotu-yemegi.html Fri, 09 Nov 2018 20:16:05 +0000 Bulgurlu Semizotu Yemeği; Bulgur lif ve protein bakımından zengin olduğu için kilo aldırmaz, tokluk hissi verir ve oldukça sağlıklı, faydalı besinler arasında yerini alır. Semizotu vücut sağlığına faydaları oldukça fazla ol Bulgurlu Semizotu Yemeği; Bulgur lif ve protein bakımından zengin olduğu için kilo aldırmaz, tokluk hissi verir ve oldukça sağlıklı, faydalı besinler arasında yerini alır. Semizotu vücut sağlığına faydaları oldukça fazla olan bir bitkidir. Semizotunu özellikle diyet yapanlar, kilo vermek isteyenler diyet menülerine rahatlıkla ekleyebilirler. Hem bulgur hem de semizotu kilo yapmadığından ve sağlıklı olduğundan bulgurlu semizotu yemeği de sofraların vazgeçilmezi olacak, pratik, kolay, hafif ve enfes tadı olan bir yemektir. 

Bulgurlu Semizotu Yemeği İçin Gerekli Malzemeler
 • Yaklaşık 700 gram kadar semizotu
 • 2 yada 3 yemek kaşığı kadar bulgur
 • 1 yemek kaşığı salça (biber salçası yada domates salçası tercihe göre)
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 3 yada 4 kaşık kadar zeytinyağı (zeytinyağı yerine sıvıyağ da olur)
 • 2 yada 3 diş kadar sarımsak
 • İstenilen miktarda tuz
Bulgurlu Semizotu Yemeği Yapılışı

Semizotu saplarından ayıklanır, iyice yıkanır. Tercihe bağlı olarak semizotunu yıkadıktan sonra biraz sirkeli suda bekletebilirsiniz, sirkeli su daha steril olmasına olanak sağlar. Tencereye yağ eklenir ve ardından soğan ufak ufak doğranır, tencereye ilave edilir. Kısık ateşte soğanlar pembeleşinceye dek kavrulur. Soğanlar pembeleştikten sonra salça eklenir. Yaklaşık 1-2 dakika kadar salça soğan ile beraber kavrulur. Ardından tencereye elle koparılmış semizotu, rendelenmiş sarımsak, tuz, ve bulgur ilave edilir. Hafif karıştırılıp ağzı kapatılır. Kaynayana dek orta ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirilir. Normalde su ilavesine gerek yoktur, kendi suyu çıkar ve kendi suyunda daha lezzetli olur fakat gerekli görülürse biraz su ilavesi yapılabilir. Piştikten sonra şifa kaynağı  bulgurlu semizotu yemeğiniz hazır. 

Afiyet olsun.
]]>
Semizotu Salatası Çeşitleri https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-salatasi-cesitleri.html Sat, 10 Nov 2018 13:22:25 +0000 Semizotu salatası çeşitleri, semizotu doğada yer alan bitkiler içerisinde bulunurken; birçok faydasının olduğu belirtilmektedir. Yenilebilir olmasının yanı sıra besleyici özelliği ile sofralarımızda yaygın olarak yer al Semizotu salatası çeşitleri, semizotu doğada yer alan bitkiler içerisinde bulunurken; birçok faydasının olduğu belirtilmektedir. Yenilebilir olmasının yanı sıra besleyici özelliği ile sofralarımızda yaygın olarak yer alır. Semizotundan çorba, börek, salata gibi tarifler yapılarak istifade edilirken; şimdi semizotu salatası çeşitlerinden bahsedelim. Semiz otunun bir çok salata çeşidi bulunurken; bunların arasında enginarlı, mantarlı, yoğurtlu, bulgur köfteli semizotu salatası, peynirli semizotu salatası, sarımsaklı, patatesli, bezelyeli,peynirli semizotu salatası, labneli, ciğerli, mercimekli, nohutlu, buğdaylı, karışık, domatesli semizotu salatası gibi birçok semizotu salatasının bulunduğu belirtilmektedir. Şimdi bunlardan bir kaç tanesinin tarifini sizlerle paylaşalım.

Karışık semizotu salatası

İçerisinde bulunan besinler sebebiyle birçok faydasının bulunduğu belirtilen; karışık semizotu salatası bayan oturmalarında, akşam yemeklerinde sık sık yapılır. Tüketilmesi halinde besleyici özelliğinden istifade edildiği belirtilmektedir. 

Karışık semizotu salatası malzemeleri
 • Bir avuç badem
 • Bir bağ semizotu
 • 1 adet havuç 
 • Bir adet salatalık
 • Beş çorba kaşığı yoğurt
 • Bir tutamtuz
 • İki yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir kavanoz biber turşusu 
 • Bir adet limon 
Karışık semizotu salatası yapımı

Öncelikle semizotunun iyice ayaklanmasının ardından yıkanarak  suyunu bırakması beklenir. Daha sonrasında ince ince doğranarak bir kabın içerisine konulurken. Diğer taraftan limonun dış kabuğu rendelenerek içerisine ilave edilir. Limonun yarısının suyu, zeytinyağı ve tuz ve yoğurt ile karıştırılıp semizotunun üzerine ilave edilir. Diğer taraftan havuç ve salatalık küçük küçük doğranarak kaba ilave edilir. Hazırladığımız karışık semizotu salatasının servis tabağına alınarak üzerine biber turşusu ve bademler ile süslenerek servise hazır edilir.

Domatesli semizotu salatası, akşam yemeklerinin yanına yapılarak çeşit olsun diye yapılarak tüketilir. Malzemeleri oldukça kolay olmasının yanı sıra masrafsız olduğu için kolaylıkla temin edilir. Ayrıca içerdiği besin değeri bakımından besleyici olması ile özellikle diyet uygulayan kişilerin yapması sayesinde birçok fayda sağlar. 

Domatesli semizotu salatası malzemeleri
 • Bir demet semizotu
 • 3 diş sarımsak
 • 2 adet domates
 • 1 adet kırmızı biber
 • Dört adet salatalık
 • 1 adet limon
 • Bir tatlı kaşığı tuz
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı 

Domatesli semizotu salatası yapılışı

Öncelikli olarak domates ve semizotunun yıkanıp doğranmasının ardından derin bir kabın içerisine konulur. Diğer taraftan sarımsaklar soyulup rendelenerek hazırlanan karışımın üzerine konulduktan sonra, kırmızı biber ve salatalıklar küçük küçük doğranarak karışımın üzerine ilave edilir. Diğer taraftan limon suyunu karışımın içerisine sıkıp üzerine tuz ilave edip iyice karıştırdıktan sonra servis tabağına alınarak servise hazırlanır. Domatesli semizotu salatası servise hazırdır. 

Afiyet olsun.
]]>
Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-salatasi.html Sat, 10 Nov 2018 23:16:48 +0000 Semizotu salatası, Semizotu, zayıf topraklarda olduğu için birçok ülkede yetişen sulu, yıllık bitki türü bir bitkidir. Semizotu salata şeklinde, çorba, güveç yada üzerine serpmek istediğiniz herhangi bi
Semizotu salatası, Semizotu, zayıf topraklarda olduğu için birçok ülkede yetişen sulu, yıllık bitki türü bir bitkidir. Semizotu salata şeklinde, çorba, güveç yada üzerine serpmek istediğiniz herhangi bir yemekte kullanmak için oldukça pratik ve lezzetlidir. Semizotunun antibakteriyel ve  idrar söktürücü özelliği bilinmektedir. Semizotu bitkisinin yaprakları, kalp krizlerini önleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren çok zengin bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Normalde balık ve keten tohumlarında bulunan omega-3 yağ asidi semiz otunda olağanüstü miktarda bulunur. Aynı zamanda A vitamini, C vitamini, B vitamini ve magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir içerir. Ayrıca, kırmızımsı sapları ve sarı çiçeklerle güçlü antioksidanlar bulunur. Farklı şekillerde yapılabilecek olan bu salataya ait bir çok tarif bulunmaktadır. Semizotu salatası da bunlarda bir tanesidir. Yapımı oldukça basit ve özellikle de yaz aylarında sevilerek tüketilen bir salata türüdür.

Semiz otu salatası için malzemeler
 • 1 demet semiz otu
 • 1 adet büyük boy salatalık
 • 1 adet orta boy domates
 • 3 yemek kaşığı konserve mısır
 • 2 yemek kaşığı doğranmış ceviz
 • 50 gram küp küp doğranmış beyaz peynir
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • isteğe göre limon suyu ya da nar ekşisi
Semiz otu salatası için yapılışı

Semiz otu salatası tarifi için öncelikli olarak semiz otu ayıklanarak sirkeli suda en az 15-20 dakika bekletilir. Sudan çıkarılan semiz otu kurutulur. Kurutulan semiz otu iri olacak şekilde el yardımı ile parçalanır. Domates ve salatalık iyice yıkandıktan sonra soyulup küp küp doğranır. Doğranılan sebzeler bir geniş kaba boşaltıldıktan sonra içerisine 3 yemek kaşığı mısır eklenir. İrice doğranan cevizlerde bu karşımın üzerine eklenir. Ayrı bir kapta zeytin yağı, tuz ve limon/nar ekşisi eklenip iyice karıştırılır. Karıştırılan sos semiz otu salatasının üzerine dökülür. Semiz otu salatası servis tabaklarına koyulduktan sonra küp küp doğranılan beyaz peynirler ile süslenip servis edilir.

Afiyet olsun. 
]]>
Kıymalı Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/kiymali-semizotu-yemegi.html Sun, 11 Nov 2018 09:07:19 +0000 Kıymalı semizotu yemeği, semizotu mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengin olan bir sebzedir. Ispanağa benzer içeriğe sahiptir. Özellikle kilo kontrolü için diyet yapan kişiler için ideal bir alternatiftir. Kıymalı semizotu yemeği, semizotu mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengin olan bir sebzedir. Ispanağa benzer içeriğe sahiptir. Özellikle kilo kontrolü için diyet yapan kişiler için ideal bir alternatiftir. Antioksidan ve omega-3 bakımından da mükemmel bir kaynak olan semizotu çiğ olarak salatalara eklenip tüketilebileceği gibi yemek olarak da pişirilip tüketilebilir. Semizotu kıymalı, yoğurt, yumurtalı gibi farklı şekillerde pişirilebilir. Kıymalı semizotu malzemeleri ve yapılışını makalenin devamında bulabilirsiniz.

Kıymalı semizotu yemeği için gerekli malzemeler

 • 2 bağ semizotu
 • 250 gram kıyma
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 tane kuru soğan
 • Karabiber, tuz ve yeterince sıvıyağ

Kıymalı semizotu yemeği hazırlanışı

Semizotunun genelde kök kısımları topraklı olur. Ayıklamaya başlamadan önce demet halindeki semizotunun kök yani topraklı kısmı bıçakla kesilmelidir. Daha sonra tıpkı ıspanak gibi bol suyla birkaç defa yıkanmalıdır. Gerekiyorsa bir süre suyun içinde bekletilebilir. İyice temizlendiğinden emin olduktan sonra suyunu süzmesi için süzgece alınır. Suyunu süzüldükten sonra ıspanak gibi ince ince doğranır. Uygun bir tencerenin içine kıyma eklenerek suyunu bırakıp çekene kadar kavrulur. üzerine yeterince sıvıyağ eklenir. Kuru soğan soyulduktan sonra ince doğranıp kıymanın üzerine eklenir ve birlikte soğan şeffaflaşıncaya kadar kavrulur. Biber ve domates salçası, karabiber ve tuz eklenip karıştırılır. En son semizotu eklenip semizotunu parçalamadan bir iki defa karıştırılır. Kıymalı semizotu yemeği  için ekstra su ilave etmeye gerek yoktur. Semizotunun bıraktığı su yemeğin pişmesi için yeterli olur. Semizotu kısa sürede pişecektir. Yanında yoğurt ile servis edilebilir. Afiyet olsun.

]]>
Semizotu https://www.semizotu.gen.tr/semizotu.html Mon, 12 Nov 2018 00:38:24 +0000 Semizotu, zengin omega 3 içeriği nedeniyle, sebzeler arasında önemli bir yere sahiptir. Semizotugiller familyasından olan semizotu çiğ ve pişirilerek tüketilebilir. Mutfaklarda ıspanak gibi pişirilen, yaprakları sade ve yoğurtlu Semizotu, zengin omega 3 içeriği nedeniyle, sebzeler arasında önemli bir yere sahiptir. Semizotugiller familyasından olan semizotu çiğ ve pişirilerek tüketilebilir. Mutfaklarda ıspanak gibi pişirilen, yaprakları sade ve yoğurtlu olarak salata yapılan bu sebze doğada kendiliğinden bile yetişir. Besin değerleri ve lezzeti nedeniyle semizotu tarımı da yapılmaktadır. Anavatanı Hindistan ve Orta Doğu olan bir sebze olmasına rağmen, günümüzde dünyada yaygın şekilde yetiştirilir. Özellikle Asya ve Avrupa ülkelerinde çok sevilir. Lezzeti ekşimsi, hafif tuzlumsu olan semizotu aynı zamanda şifalı bir içeriğe de sahiptir.

Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan semizotu, ıspanakla aynı oranda demir içerir. İçeriğindeki kalsiyum sütün yarısı kadardır. C vitamini ise bir portakalda olanın üçte biri kadardır. Bunların yanı sıra semizotu kalorisi düşük bir sebzedir. Semizotunun 100 gramında sadece 16 kalori bulunur. Bu açıdan kilo kontrolü ve zayıflama diyetlerinde uzmanların önerdiği yiyeceklerden biri durumundadır. Semizotu aynı zamanda antioksidan deposudur ve omega 3 içerir.

Semizotu faydaları nelerdir

Semizotu bir sebze olarak omega 3 kaynağıdır. EPA ve DHA hayvansal besinlerde olan, ALA bitkilerde olan omega 3 yağ asitleridir. Bunlar sağlığımız için oldukça önemlidir. Bu yağ asitleri vücudumuzda üretilmediği için tükettiğimiz besinlerden bunları almak zorundayız. Omega 3 yağ asitleri kandaki yağ asitlerini düşüren ve kalp damar hastalıklarından korunmamızı sağlayan önemli bir besin maddesidir. Bununla kalmaz astım, depresyon, konsantrasyon eksikliği gibi bazı rahatsızlıklarında oluşma riskini azaltır. Üstelik bu rahatsızlıkların tedavi aşamasında da destekleyici olarak etkili olur. Yapılan araştırmalar omega 3 yağ asitlerinin beyin fonksiyonlarından kaynaklanan bunama ve alzheimer gibi hastalıkların oluşma riskini de azalttığını ortaya koymuştur. Bu nedenle omega 3 kaynağı olan semizotu ve diğer yitecekler  beslenme düzeninde yer almalıdır.

Semizotu içeriğinde antioksidan olan A, C vitaminlerini bulundurur. Herkesin bildiği ve sevdiği ıspanaktan bile daha fazla antioksidan bir sebzedir. Diyet lifi bakımından da zengindir. Antioksidan olan A vitamini gözlere iyi gelir. Cilt bakımında en önemli yardımcılardan biridir. C vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olur. Ayrıca bağırsaktaki demir emilimini arttırdığı içinde, anemi rahatsızlığına engel olur.

Kalorisi yok denecek kadar düşük olan semizotu zayıflamayı isteyenler için hem besleyici, hem de az kalorilidir. Bağırsakları yumuşatır, çeşitli mide sorunlarına iyi gelir. Ayrıca kolesterolü düşüren etkisi de vardır. Semizotu düzenli olarak tüketilirse, hafıza sorunlarında, konsantrasyon güçlüğünde derdinize çare olur. Çağımızın önemli bir hastalığı olan kanserin oluşumuna, tümörlerin yayılmasına engel olur. Sinirleri yatıştıran bir etkisi de vardır.

Semizotu çeşitli şekillerde tüketilir. Ancak uzmanlar bu sebzenin mümkün olduğu kadar besin değerlerini kaybetmediği çiğ haliyle tüketilmesini tavsiye eder.
]]>
Yoğurtlu Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/yogurtlu-semizotu-salatasi.html Mon, 12 Nov 2018 04:32:52 +0000 Yoğurtlu semizotu salatası, sağlığa katkıda bulunan bitkilerden biri olan semizotu yemek ya da salatalarda kullanılan bitkiler arasında yer alır. Yüksek derecede lif barındıran semizotu kabızlık için tüketildiğind Yoğurtlu semizotu salatası, sağlığa katkıda bulunan bitkilerden biri olan semizotu yemek ya da salatalarda kullanılan bitkiler arasında yer alır. Yüksek derecede lif barındıran semizotu kabızlık için tüketildiğinde faydalı olur. İçeriğinde omega-3 yağ asitleri barındıran nadir bitkilerden biridir. Vücutta yaşanan eklem, kas ve kemik ağrılarına iyi gelir. Yoğurtlu semizotu salatası sofraları zenginleştirmek adına tercih edilebilir. Kolay ve lezzetli bir tarif olan yoğurtlu semizotu salatası nasıl yapılır En kolay ve lezzetli haliyle yazımızın devamında tarife ulaşabilirsiniz.

Yoğurtlu semizotu salatası için gerekli malzemeler

 • 2 su bardağı süzme yoğurt
 • 3 diş sarımsak
 • Yarım bağ semizotu
 • Yeteri kadar sıvıyağ
 • Kırmızı pul biber ve tuz

Yoğurtlu semizotu salatası yapımı

Semizotunun kök kısmı kesilerek su dolu bir leğen içine alınır. İyice yıkandıktan sonra yine birkaç el akan suyun altında yıkanır. Yıkanan bitki süzüldükten sonra kıyılır. Süzme yoğurt geniş bir kabın içinde çırpılır. Çırpılan yoğurda doğrana semizotu eklenip karıştırılır. Sarımsaklar tuzla dövüldükten sonra kaba dahil edilir. Karıştırıldıktan sonra yoğurtlu semizotu servis tabağına alınır. Üzerine kırmızı pul biber serpilir ve sıvıyağ gezdirilerek servise sunulur.

]]>
Semizotu Çiçeği https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-cicegi.html Mon, 12 Nov 2018 08:23:54 +0000 Semizotu çiçeği, anavatanı Brezilya olan semizotugiller familyasından bir bitkidir. İpek çiçeği olarak ta bilinen bu bitkinin sürgünleri toprağa yayılır, boyları 10-15 cm kadar olabilir. Bir yıllık olan semizotu çiçeği etli Semizotu çiçeği, anavatanı Brezilya olan semizotugiller familyasından bir bitkidir. İpek çiçeği olarak ta bilinen bu bitkinin sürgünleri toprağa yayılır, boyları 10-15 cm kadar olabilir. Bir yıllık olan semizotu çiçeği etli ve özlü bitkilerden biridir. Tropik ve astropik bölgelerde, aynı zamanda ülkemizde de yetiştirilen semizotu çiçeğinin yaklaşık yüz kadar türü vardır. İğne yaprakları açık yeşil renkte ve fazla uzun değildir. Çiçekleri ise leylak, somon, sarı, turuncu, pembe ve kırmızı renklerde olup, güneşi gördüğü zaman açar. Kayalık bahçelerde, çiçek tarhlarında bahçeleri süsleyen semizotu çiçeği, çiçeklerini sonbahar donlarına kadar açar. Evlerde balkonlarda da yetiştirilebilir. Semizotu çiçeği kuraklıktan, sıcak ve bol güneşten pek etkilenmez. Aynı şekilde bezin maddelerinin zayıf olduğu topraklarda bile yetişebilir. Gübreleme istemediği gibi, fazla sulamayı da sevmez. Buna dikkat edilmediği takdirde daha az çiçek açmaya başlar.

Semizotu çiçeği tohumla çoğaltılır. İlkbahar geldiğinde tohumların ekimleri sıcak yastıklara yapılır. Ekimin ardından 3 hafta içinde çimlenen tohumlar, nisanda toprak ısınınca bahçeye alınır. Ekimde fazla aralık bırakılmaz. İlkbahar sonunda da ekim yapılabilir. Semizotu çiçeği sıkta olsa, seyreltilmeye ihtiyaç olmaz. Bu bitki mevsimsel bir çiçektir. Çiçeklerin güle benzemesi, görünümü seyirliktir. Dalları bazen yere yayılır, bazen de dikine doğru büyür. Tohumları çiçekler açtıktan sonra, 3-5 cm çaplı tohum keselerinden elde edilir. Semizotu çiçeğini sökseniz bile, bitki kendi tohumlarını döktüğünden bir sonraki yıl kendiliğinden tekrar çıkar.

Semizotu çiçeği genel özellikleri

Doğada kendiliğinden tropik ve subtropik bölgelerde yetişen bir bitkidir. Bilinen 60 civarında türü olan semizotu çiçeğinin almaşıklı dizili etli yaprakları vardır. Sürgünlerin ucunda genellikle çiçekleri dizili olur. Çiçeklenme dönemi Haziran ayının ortasından eylül ayının sonuna kadar devam eder. Katmerli ve yalınkat denilen türleri bulunmaktadır. Mutfaklarda önemli bir yeri olan ve sebze olarak kullanılan semizotu da bu bitkinin bir türüdür. Gösterişli çiçekleri olduğu için, semizotu çiçeği peyzaj çalışmalarında kullanılır. Özellikle fazla bakım istemeyen alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Yazın sıcak ve kurak olan iklimlerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Fazla sulama ihtiyacı da olmaz. Toprak bakımından seçici olmaz, toprağın iyi işlenmesine de gerek yoktur. Ancak rutubetin fazlasını da sevmez. Teraslarda, balkonlarda bile yetiştirilebilir.

]]>
Tavuklu Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/tavuklu-semizotu-salatasi.html Mon, 12 Nov 2018 15:04:37 +0000 Tavuklu Semizotu Salatası; Semizotunun  faydalarından bahsetmeye sanırım çok da gerek yok. Semizotu her açıdan çok faydalı bir sebzedir. Semizotunun hem pişirilmiş hali hem de çiğ hali oldukça lezzetlidir. Tavuklu semizotu s Tavuklu Semizotu Salatası; Semizotunun  faydalarından bahsetmeye sanırım çok da gerek yok. Semizotu her açıdan çok faydalı bir sebzedir. Semizotunun hem pişirilmiş hali hem de çiğ hali oldukça lezzetlidir. Tavuklu semizotu salatası hafif, sağlıklı ve aynı zamanda lezzetli bir tarif olarak karşımıza çıkmaktadır. Semizotuyla tavuğun muhteşem uyumuna bayılacaksınız. Bu tarifi bir kez denedikten sonra bir daha yapacağınız garantisini vererek güzel tarifimize geçelim.

Tavuklu Semizotu Salatası İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 adet tavuk göğsü
 • 1 demet semizotu
 • 4 yemek kaşığı kadar sıvı yağ
 • Yarım çay bardağı kadar zeytinyağı
 • Yaklaşık 1 çay bardağı iri doğranmış ceviz içi
 • 1.5 adet limonun suyu
 • İstenen mikrada tuz
 • 1 Tatlı kaşığı kırmızı toz biber
Tavuklu Semizotu Salatasının Yapılışı

Tavuk göğsünü küp küp kuşbaşı doğrayın. Doğradığınız tavuk göğsünü bir tavaya alın ve yaklaşık 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biberle sıvı yağda iyice soteleyin. Sotelenen tavuk göğsü bir köşede kalsın. Semizotunu güzelce yıkayalım. Sonra semizotunu saplarından ayırarak yaprak halinde kesin. Semizotunu salata kasesine alın. Semizotuna zeytinyağlı limon suyunu ekleyip karıştırın. Son olarak salatanıza yeteri miktarda  tuzu, daha önce sotelediğiniz tavuk etlerini ve ceviz içlerini ekleyip harmanlayın. Tarifte yer vermedim ama bu tarifi yoğurtla birlikte da denebilirsiniz.  Tavuklu semizotu salatası sunuma hazır.

Afiyet Olsun.
]]>
Semizotu Faydaları https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-faydalari.html Tue, 13 Nov 2018 00:42:36 +0000 Semizotu faydaları, mineraller ve vitaminler bakımından zengin içeriğe sahip olan semizotu, ıspanaktan daha fazla demir içermektedir. Kalsiyum, C vitamini bakımından da zengin olan bitki kalori açısından oldukça düş Semizotu faydaları, mineraller ve vitaminler bakımından zengin içeriğe sahip olan semizotu, ıspanaktan daha fazla demir içermektedir. Kalsiyum, C vitamini bakımından da zengin olan bitki kalori açısından oldukça düşük değerlere sahiptir. İçeriğinde oldukça yoğun omega-3 yağ asidi barındırır. Bu özelliğinden dolayı da aranan bitkiler arasında yer alır. Antioksidan içeriği sağlığa katkıda bulunur.

Semizotu faydaları nelerdir

Omega-3 yağ asitleri: Vücudun normal fonksiyonlarını başarılı bir şekilde yerine getirebilmesi için önemli olan bir yağ asididir. Omega-3 vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gerekir. Vücutta birçok fonksiyon için kullanılan omega-3 kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere, beyin sağlığı gibi daha pek çok fonksiyon için gereklidir. Hipertansiyon, lupus, romatizma hastalıkları, bağışıklık sistemi hastalıklarından korunmak, hastalıkları önlemek için önemlidir. Bu etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Omega-3 ihtiyacı semizotu sayesinde karşılanabilir. Semizotunu beslenme listesine ekleyerek bu ihtiyaç karşılanabilir.

Vitamin ve mineraller: A, C vitaminleri ve daha pek çok vitamin içeren semizotu, bunun yanı sıra demir, kalsiyum, fosfor, manganez gibi mineraller bakımından zengindir. Beslenmeye eklenerek bu vitamin ve minerallerin karşılanmasına destek olunabilir.

Demir: Vücut fonksiyonlarında önemli rol oynayan demir eksikliği ciddi sağlık sorunlarının açığa çıkmasına neden olur. Ispanakla aynı değerde demir içeren semizotu, uzmanlar tarafında demir eksikliğine karşı önerilen bir bitkidir.

Antioksidan: Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan sebzelerden biri olan semizotu bu etkisiyle pek çok hastalığa karşı koruma sağlar.

Semizotu diğer faydaları

 • Kas ağrıları için faydalıdır.
 • Özellikle kalori hesabıyla diyet yapan kişiler semizotunu diyet listesine ekleyebilir.
 • Semizotu basur hastalığına karşı iyi gelir.
 • Alzheimer gibi beyin fonksiyonlarıyla alakalı gelişen hastalıklar için faydalıdır.
 • İdrar söktürücü etkisinden yararlanmak için doğal bir ürün olarak kullanılabilir.
 • Kan şekeri üzerinde düzenleyici özelliği bulunmaktadır.
 • Gut hastalığına karşı iyi gelir.
 • Kanı temizleyen özelliği olan bitkiler arasında yer alır.
 • Mide ülseri için semizotu tüketimi yapılabilir.
 • Kolesterole karşı iyi gelir.
 • Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
 • Halsizlik ve baş ağrısını giderici özelliğe sahiptir.
 • Soğuk algınlığı için tüketilebilir.
 • Bağırsak hareketlerini hızlandırır.
]]>
Yoğurtlu Semizotu Salatası Kaç Kalori https://www.semizotu.gen.tr/yogurtlu-semizotu-salatasi-kac-kalori.html Wed, 14 Nov 2018 00:13:33 +0000 Yoğurtlu semizotu salatası kaç kalori, vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahip olan semizotu, bunların yanı sıra omega-3 yağ asitleri bakımından da mükemmel bir kaynaktır. Depresyon, astım, dikkat eks Yoğurtlu semizotu salatası kaç kalori, vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahip olan semizotu, bunların yanı sıra omega-3 yağ asitleri bakımından da mükemmel bir kaynaktır. Depresyon, astım, dikkat eksikliği gibi problemlere karşı iyi gelir. Bu tür hastalıkların tedavi sürecinde semizotu alternatif olarak kullanılabilir. Demir bakımından zengin içeriğe sahip olan semizotu, kan hücrelerinin üretiminde önemli rol oynar. Antioksidan bakımından da iyi bir kaynaktır. 100 gram semizotu çiğ olarak yaklaşık 16 kalori içerir. Çiğ yaprakları ayıklandıktan sonra iyice yıkanır ve yeteri kadar yoğurt özenerek içine eklenip karıştırılır. Tercihe göre sarımsak, sıvıyağ, tuz, kırmızı pul biber ilave edilip tüketilebilir. Yemek şeklinde tıpkı ıspanak gibi hazırlanıp yenebilir.

Yoğurtlu semizotu salatası kaç kalori

Kalori bakımından düşük içeriğe sahip olan semizotu salatası yoğurtlu olarak diyetlerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 1 porsiyon yoğurtlu semizotu salatası ortalama olarak 100 kalori kadardır. Kilo verme sürecinde listeye eklenebilir.

]]>
Pirinçli Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/pirincli-semizotu-yemegi.html Wed, 14 Nov 2018 22:59:30 +0000 Pirinçli semiz otu yemeği, Semiz otu D vitamini açısından oldukça zengin bir yeşil sebze türüdür. Semiz otu oldukça farklı şekillerde kullanılır. Salatası, yemekleri, çorbaları ve meze halinde bir çok şekilde faydalan Pirinçli semiz otu yemeği, Semiz otu D vitamini açısından oldukça zengin bir yeşil sebze türüdür. Semiz otu oldukça farklı şekillerde kullanılır. Salatası, yemekleri, çorbaları ve meze halinde bir çok şekilde faydalandığımız vitamin deposu bir bitkidir. Bazı yörelerde ismi değişiklik göstermektedir bu tamamen yöreni bitkiye olan bakış açısı ve nasıl kullanıldığıyla alakalıdır. Akdeniz kıyılarında soğuk mezelerde daha çok kullanılan semiz otunun bir diğer adı da ''soğukluk'' tur. Pirinçli semiz otu yemeği ise ana yemek olarak tüketilen ve oldukça sağlıklı bir yemek türüdür.

Pirinçli semiz otu yemeği vitamin açısından oldukça zengin olması açısından uzmanlar tarafından uygun mevsimlerde hafta da en az bir kez tüketilmesi önerilmektedir. Bununla beraber çocuklarımıza mutlaka vermemiz gereken yemekler arasında da yer almaktadır. Kullanımı çok eskilere dayanan semiz otu ve yemekleri sağlık açısından doktorlarından teşviki ile artık git gide çoğalmıştır ve unutulmaktan kurtulmuştur. Semiz otu öncelerde sadece bahçelerde kendiliğinden çıkması beklenip toplanırken artık üretimi yapılmakta ve her market ve pazarlarda rastlamak mümkün hale geldi. Gelelim bu mucizevi bitkinin bir yemek türü olan pirinçli semiz otu yemeğinin yapılışına:

Pirinçli semiz otu yemeği için malzemeler
 • 1 bağ semiz otu
 • 1 çay bardağı pirinç
 • 1 adet havuç
 • 1 adet domates
 • 2 diş sarımsak
 • 1 adet orta boy soğan
 • Salça
 • Zeytin yağı
 • Tuz
 • Karabiber
 • Kırmızı pul biber
Pirinçli semiz otu yemeği yapılışı

İlk önce semiz otu iyice ayıklanır ve yıkanır. Temizlenen semiz otu doğranarak bir köşeye alınır. Ardından seçilmiş pirinçler yıkanır ve suda beklemeye alınır. Sonrasında yemek için uygun olan tencere seçilir ve ilk olarak soğanlar doğranır ve üzerine yetire kadar zeytin yağı dökülerek kavrulmaya bırakılır, hemen ardından salçası eklenerek karıştırılır. Bu işlemden hemen sonra iki diş sarımsak rendelenerek tencereye atılır, daha önceden ayıklayıp doğradığımız semiz otunu da hemen ardından tencereye ekleriz. Sonrasında suda beklettiğimiz pirinçlerin suyunu süzerek tencereye ekleriz ve bir iki tur karıştırma işlemi gerçekleştiririz. En son olarak malzemelerden domatesi ister rendeleyerek istenirse küçük küçük doğrayarak tencereye ilave ederiz ve hemen ardından bir buçuk bardak kaynamış su ekleyerek yemeğimizi pişmeye bırakırız. Ocaktan indirmeden önce isteğimize bağlı tuz, karabiber ve kırmızı biberi de ekleyerek yemeği sunuma hazır hale getiririz. Pirinçli semiz otu yemeği istenirse üzerine yoğurtla veya sade şekillerde tüketilebilir. 

Afiyet olsun.
]]>
Peynirli Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/peynirli-semizotu-salatasi.html Thu, 15 Nov 2018 06:12:54 +0000 Peynirli Semizotu Salatası, Semizotu familyası ıspanakgillerden bir bitkidir ve yapraklarıyla salata yapılmaktadır. Salata haricinde ıspanak bitkisi gibi pişirilerek yemeklerde kullanılan sebze türü olmaktadır. Semizotu Hindistan v Peynirli Semizotu Salatası, Semizotu familyası ıspanakgillerden bir bitkidir ve yapraklarıyla salata yapılmaktadır. Salata haricinde ıspanak bitkisi gibi pişirilerek yemeklerde kullanılan sebze türü olmaktadır. Semizotu Hindistan ve Orta doğu da yetişmekle birlikte dünyanın hemen hemen her bölgesinde bulunabilir. Peynirli semizotu salatası hem lezzet açısından oldukça güzel hemde sağlık açısından oldukça sağlıklıdır. Sindirim sistemini hızlandırmakta ve kişiyi hem tok tutar hemde midede rahatlık sağlar. 

Peynirli semizotu salatası malzemeleri:
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 bağ semizotu
 • 2 adet domates
 • 200 gram beyaz peynir
 • Yarım demet dereotu
 • Limon suyu
 • Tuz
 • Zeytinyağı
Peynirli semizotu salatası yapılışı

İlk olarak semizotu ayıklayarak iyice yıkanmalıdır. Daha sonra salata malzemeleri gibi küçük doğranmalıdır. Daha sonra kuru soğanı ince ince doğrayın. İçerisine 1 tatlı kaşığı tuz koyulmalıdır. Daha sonra tel süzgeçte ovularak suyun altına tutulmalıdır. Tuzu iyice akıncaya kadar ovulmalıdır. Semizotunun üzerine soğanlar iyice yayılmalıdır. Domateslerin kabuklarını soyduktan sonra küp küp doğranır daha sonra soğanların üstüne eklenir. Ayrı bir kapta tuz, limon suyu ve zeytinyağı karıştırılır. En son salatanın üzerine karışım gezdirilir. Peynir ezilir, dereotu ince ince doğranır peynirle karıştırılarak salataya eklenir. Son olarak tabaklara koyularak servis edilir.

Afiyet olsun.
]]>
Soğuk Semizotu Çorbası https://www.semizotu.gen.tr/soguk-semizotu-corbasi.html Thu, 15 Nov 2018 15:22:59 +0000 Soğuk Semizotu Çorbası; Semizotu minerallaer bakımından oldukça faydalı olan bir sebzedir. Bağlarda, bahçelerde ve pazarlardan rahatlıkla bulabileceğiniz semizotunun bir diğer özelliği de sebzeden daha çok yüksek oranda o Soğuk Semizotu Çorbası; Semizotu minerallaer bakımından oldukça faydalı olan bir sebzedir. Bağlarda, bahçelerde ve pazarlardan rahatlıkla bulabileceğiniz semizotunun bir diğer özelliği de sebzeden daha çok yüksek oranda omega-3 yağ asidi ve antioksidan içermektedir. Yağ asitlerini vücudumuz kemdi üretemediği için bu besine ihtiyacı olmaktadır. Omega-3'deki yağ asitleri kandaki yağ oranını düşürerek kalp ve damar sağlığımız için oldukça etkisi olan soğuk semizotu çorbasını ihmal etmemek gerekmektedir. Özellikle sıcak yaz günlerinin ve ramazan ayında sofraların vazgeçilmezi olan soğuk semizotu çorbası günün bütün yorgunluğunu size unutturacaktır. Soğuk semizotu çorbasını çocuklarınıza da yedirmeyi ihmal etmeyiniz. Semizotu salatalarda, böreklerde kullanılan narin yeşil yapraklı bir sebze olup dilerseniz sadece yapraklarından dilerseniz de saplarını da değerlendirerek çorba yapabilirsiniz.

Soğuk Semizotu Çorbasının Malzemeleri
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 4-5 yemek kaşığı zeytin yağ
 • 1 çay bardağı bulgur
 • 6 su bardağı su
 • 2 su bardağı yoğurt
 • Tuz
 • Kuru nane
Soğuk Semizotu Çorbasının Yapılışı

Tencereye soğanları küçük küçük doğrayın. Zeytinyağı ekleyerek hafif kavurmanız gerekmektedir. Sonra yıkayarak suyunu süzdüğünüz bulguru ve suyu ekleyerek bulgurlar yumuşayıncaya kadar pişirin. dilerseniz sarımsak da ekleyebilirsiniz. Semizotunu güzelce yıkayarak doğrayın ve yumuşayan bulgurların üzerine ilave ediniz. Tuzunu da ekledikten sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonrada yoğurdu ekleyerek kıvamını buluncaya dek karıştırın. Yoğurt sıcakken eklenir ise kesilecek ve kötü bir görüntüsü olacaktır. Dilerseniz bulgur yerine yarmada koyarak yapabilirsiniz. aileniz hangisini severek yerse onu tercih edebilirsiniz. Soğuk semizotu çorbası yaz günlerinde sizi serinletecek olacağından emin olabilirsiniz. Soğuk semizotu çorbası üzerine kuru nane atarak lezzetine lezzet ekleyebilirsiniz. 

Afiyet olsun.

]]>
Mercimekli Semizotu https://www.semizotu.gen.tr/mercimekli-semizotu.html Thu, 15 Nov 2018 22:28:54 +0000 Mercimekli semizotu, Oldukça tanınan ve tanındığı kadar da gayet pratik olarak yapılan bir yemektir. Gayet pratik olan bu yemek mercimek ve semizotunun buluşmasıyla tam bir D vitamini deposuna dönüşür. İçerdiği malzemeler Mercimekli semizotu, Oldukça tanınan ve tanındığı kadar da gayet pratik olarak yapılan bir yemektir. Gayet pratik olan bu yemek mercimek ve semizotunun buluşmasıyla tam bir D vitamini deposuna dönüşür. İçerdiği malzemeler açısından oldukça besleyici olan bu yemek Anadolu'nun bir çok kasabasında mahluta yemeği olarak da bilinmektedir. Tam bir vitamin deposu olan bu yemek bebek ve çocuklarda en az kırmızı et kadar besleyici etkiye sahiptir.

Mercimekli semizotu, besleyicilik açısından artık günümüzde doktorlar tarafından mutlaka herkesin besin listesinde bulunması gerektiği vurgulanmaktadır. Özellikle de çocuklara verilmesi ve haftada en az bir kez besin listesinde olması gerektiği sık sık vurgulanır. Mercimekli semizotu tarihine bakılınca yıllar öncesinden bilinen bir yemek olduğu görülmektedir. Eski insanların daha sık pişirdiği bu yemek belki de uzun yaşama sırlarından birisidir. Mercimekli semizotunun eskiden sık sık pişirilmesinde ise doğada kendiliğinden biterek bir çok yerde kolaylıkla yetişmesidir. Şimdilerde ise kıymeti anlaşılan bu bitki artık yetiştiriciliği yapılarak market rafları ve pazarlarda da satılmaktadır. Gelelim bu mucizevi bitkinin bir çeşit yemeği olan mercimekli semizotu yemeğine:

Mercimekli semiz otu için gereken malzemeler
 • Bir bağ semiz otu
 • Yarım su bardağı yeşil mercimek
 • 2 adet domates
 • 2 diş sarımsak
 • 1 adet orta boy soğan
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı
 • Domates ve biber salçası
 • Tuz
 • Karabiber
Mercimekli semizotu yemeği tarifi

Öncelikle semiz otu iyice ayıklanır ve doğranarak bir kenara bırakılır. ardından mercimekler seçilerek yıkanır. Sonrasında yemek için uygun tencere seçilir ve ilk olarak soğanlar doğranır. Ardından zeytin yağı dökülerek kavrulur. hemen ardından kavrulan soğanların üzerine iki diş sarımsak rendelenir ve sonrasında bir çorba kaşığı biber ve domates salçası katılır. Salçayla beraber iyice kavrulan soğanın üzerine daha önceden doğranmış olan semizotu ilave edilir ve hemen ardından yıkanmış olan mercimekler de dökülür ve karıştırılır. 1-2 dakika bu şekilde pişmesi beklenirken bu aralıkta domatesler soyularak küp küp doğranır ve hemen ardından tencereye ilave edilir. Bir kaç dakika domateslerinde iyice ölmesi beklenir ve yaklaşık üç bardak sıcak su eklenerek yaklaşık 20 dakika kadar pişirime bırakılır. En son olarak ise tuz ve karabiber ide eklenen mercimekli semizotu yemeye hazırdır. 

Afiyet olsun.
]]>
Zeytinyağlı Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/zeytinyagli-semizotu-yemegi.html Thu, 15 Nov 2018 23:34:38 +0000 Zeytinyağlı Semizotu Yemeği; özellikle yaz aylarında sofraları süsleyen sebze yemeğidir. Hazırlanması pratiktir ve hızlı pişer. Hafif ve sağlıklıdır. Hemen her evde bulunan malzemelerle yapıldığından masrafsız bir yemek o Zeytinyağlı Semizotu Yemeği; özellikle yaz aylarında sofraları süsleyen sebze yemeğidir. Hazırlanması pratiktir ve hızlı pişer. Hafif ve sağlıklıdır. Hemen her evde bulunan malzemelerle yapıldığından masrafsız bir yemek olduğu da söylenebilir. Oldukça lezzetlidir. İster akşam yemeklerinde meze olarak ister ister tek başına bir öğün olarak tüketilebilir. 

Zeytinyağlı semizotu yemeği için gerekli malzemeler,
 • 1 bağ semizotu
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı salça 
 • 2 adet domates
 • 2 diş sarımsak 
 • 1 kaşık bulgur veya pirinç 
 • Tuz
Zeytinyağlı semizotu yemeği yapılışı,

Zeytinyağlı semizotu yemeği için öncelikle semiz otu temizlenip yıkanır.  Yıkanan semiz otunun suyu süzüldükten sonra sapı ile yaprakları doğranır fakat çok küçültmemek tavsiye edilir çünkü pişerken zaten sönen bir sebzedir. Soğan yemeklik olarak doğrandıktan sonra zeytinyağı ile pembeleşene kadar kavrulur. Eğer sarımsak kullanmak tercih edildiyse soğanla beraber çok küçültmeden doğranan sarımsaklar da kavrulur. Soğan kavrulunca salça eklenir ve salça da yağda kavrulur. Tercihe göre kırmızı toz biber, pul biber, karabiber gibi yakışacağı düşünülen baharatlardan isteğe göre eklenir ve salça ile kavrulur. Salça kavrulunca pişmeye hazır semizotu eklenir. Yemeklik olarak kabuğu soyulmuş ve küp küp doğranmış domatesler de tencereye eklenir. Bulgur veya pirinç tercih edilen hangisiyse semizotunun üzerine eklenir. Üzerine tuz eklenir. Kısık ateşte kendi suyu ile pişmeye bırakılır. Pirinç ya da bulgur yumuşayınca zeytinyağlı semizotu yemeği yemeye hazır hale gelir. 

Afiyet olsun.
]]>
Semizotu Yoğurtlu https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-yogurtlu.html Fri, 16 Nov 2018 06:24:17 +0000 Semizotu Yoğurtlu, tarım alanlarında kendiliğinden yetişen bitkiler arasında yer alan semizotu ile vitamin ve mineral deposu olan yoğurt ile buluştuğunda eşsiz bir lezzet ortaya çıkar. Bu besin maddesi ana yemeklerin yan Semizotu Yoğurtlu, tarım alanlarında kendiliğinden yetişen bitkiler arasında yer alan semizotu ile vitamin ve mineral deposu olan yoğurt ile buluştuğunda eşsiz bir lezzet ortaya çıkar. Bu besin maddesi ana yemeklerin yanında meze olarak tercih edilmektedir. Faydası saymakla bitmeyecek kadar çok olan semizotu yoğurtlu olarak tüketildiğinde vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına kaynaklık eder. Zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinin başında yer alan bu gıda aşırı kiloların kısa sürede yok edilmesini sağlayarak fit bir vücut görünümü elde edilmesine kaynaklık eder. Bununla birlikte ödemin giderilmesi yönünde fayda sağlar. Öte yandan yemeklerin yanında ayrı bir lezzet olarak damaklarda iz bırakır. Yaz aylarında serinlemek amacıyla semizotunu yoğurtla buluşturarak tükettiğinizde vücut direncinde artışın gözlemlendiğini göreceksiniz.

Semizotu yoğurtlu bir şekilde salata olabildiği gibi cacık ve çorba haline de getirilebilir. Damak zevkine göre istenilen yönde şekillenen bu besin maddesi kemiklerin güçlenmesi açısından son derece yararlıdır. Hafif ve oldukça sağlıklı bir gıda olan semizotu yoğurtlu bağışıklık sistemini güçlendirerek kabızlığı önler. Antioksidan niteliğindeki bahse konu olan bu besin maddesi kolaylıkla hazırlanabilir. Sindirim sistemini düzenler. Hazmı kolaylaştırır. Yemeklere eşlik eden semizotu yoğurtlu hazır hale getirilmesinden sonra üst katmanına sos olarak nane veya kırmızı toz biber ile yağdan elde edilen bir sosun hazırlanıp üzerine dökülmesi ile birlikte hem görsel hem de lezzet bakımından enfes bir tat elde edilmiş olur.

Sulak alanlardaki tarlalarda özellikle de sebzelerin aralarında yetişme imkanı bulan semizotu tohumlarını bulunduğu yere bırakarak her yıl çoğalarak herkes tarafından ulaşılabilir nitelikte pazarlarda, manavlarda ve birçok satış noktasında yerini almaktadır. Semizotunu nasıl elde edebilirim diye düşünmeyin bu hususta tüm sebze satış noktalarında yoğun olarak satışa hazır hale getirilmektedir. Mevsimsel olarak daha çok yazın üretilen bu bitkiyi kışın da ılık mevsime ait bölgelerde yetiştirilmesi mümkündür. Sağlıklı beslenmeye eşlik eden bu bitki yoğurt ile birleştiğinde tam bir enerji deposu haline gelir.

Semizotu Yoğurtlu İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 demet taze semizotu
 • 1 kase süzme yoğurt
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 2 diş sarımsak

Semizotu Yoğurtlu Hazırlanışı

Semizotu dallarından ayıklanarak sadece yaprakları ile uygun bir kap içerisine alınır. Semizotunu ister taze olarak istenirse de haşlanarak daha yumuşak hale getirip yoğurt ile salata haline getirmek mümkündür. Bu bitkinin vitamin değerini kaybetmemesi açısından taze olarak tüketime hazır hale getirilmesi son derece önemlidir. Sarımsak öğütülerek ezilmiş bir kıvama getirilir. Derin bir kap içerisine yoğurt, sarımsak tuz alınarak iyice karıştırılır. Daha sonra semizotu ilave edilerek yavaş bir şekilde karıştırılır. Ardından servis tabağına alınarak üzerine zeytinyağı gezdirilip sunuma hazır hale getirilir. 

Afiyet olsun.

]]>
Semizotu Yoğurtlu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-yogurtlu-salatasi.html Sat, 17 Nov 2018 01:34:41 +0000 Semizotu yoğurtlu salatası, özellikle yaz aylarında tüketilmesi gereken bir ara öğün yemeğidir. Hem kalorisinin düşük olması hem de besin değerinin yüksek olması onu vazgeçilmez kılandır. Soğuk tüketilen bir salata olduğ Semizotu yoğurtlu salatası, özellikle yaz aylarında tüketilmesi gereken bir ara öğün yemeğidir. Hem kalorisinin düşük olması hem de besin değerinin yüksek olması onu vazgeçilmez kılandır. Soğuk tüketilen bir salata olduğu için de yaz ayları için serinletici bir işlev taşır. Semizotu bitkisini değerlendirecek olursak, semizotu sağlığa çok faydalı bir bitkidir. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde kabızlığa ve içeriğindeki Omega-3 yağı ile baş ağrısı, eklem ağrısı gibi vücut ağrılarına iyi gelmektedir. 

Semiz Otu Yoğurtlu Salatasının Malzemeleri
 • 1 kilo taze semizotu
 • 2 diş sarımsak
 • 1.5 su bardağı süzme yoğurt
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • Tuz
 Semizotu Yoğurtlu Salatasının Yapılışı

 
Yarım kilo taze aldığınız semizotlarını iyice yıkayın ve küçük yuvarlaklar halinde yaprak yaprak doğrayınız. Doğradığınız semizotlarını bir tabağa alın. Daha sonra buzdolabından çıkardığımız 1,5 su bardağı süzme yoğurdu, doğranmış haldeki semizotlarla karıştırınız. Burada süzme yoğurt normal yoğurda göre katı kıvamlı olduğundan karıştırmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden süzme yoğurdu salatayı yapmadan 10 dakika evvel buzdolabından çıkarmanız daha iyi olacaktır. Daha sonra iki diş sarımsağı havanda iyice dövün ve tuzla karıştırın. Dövülmüş, tuzlanmış sarımsakları yoğurtlu semizotu karışımı ile homojen hale gelinceye kadar karıştırın. Semizotu yoğurtlu salatasını bir servis tabağına alın. Son olarak semizotu yoğurtlu salatanın üzerinde zeytinyağını gezdirin ve bir çay kaşığı pul biberi estetik bir görüntü oluşturacak şekilde salatanın üzerine serpin. Semizotu yoğurtlu salatası hazırdır. 

Afiyet olsun.
]]>
Semizotu Turşusu https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-tursusu.html Sat, 17 Nov 2018 04:03:02 +0000 Semizotu turşusu, Çok fazla bilinmeyen turşu çeşitleri içerisinde yer almaktadır. Oldukça farklı tadı olmasının yanı sıra birçok yemeğin yanında tüketildiği belirtilmektedir. Semizotu kullanılarak turşu, yemek, salata, gar Semizotu turşusu, Çok fazla bilinmeyen turşu çeşitleri içerisinde yer almaktadır. Oldukça farklı tadı olmasının yanı sıra birçok yemeğin yanında tüketildiği belirtilmektedir. Semizotu kullanılarak turşu, yemek, salata, garnitür gibi çeşitler yapılabilir. Semizotunun içerdiği besin değerinin yüksek olması her daim kullanımını artırır. 

Semizotu turşusu malzemeleri
 • 2 kilo semizotu
 • 2 baş sarımsak
 • 4 su bardağı sirke 
 • 1 bardak tuz
 • Gerekli miktarda su
Semizotu turşusu yapılışı

Semizotu turşusunun yapımı oldukça kolaydır. Öncelikle semizotunun ayıklanarak iyice temizlenmesinin ardından bol suda iyice yıkanarak suyunun süzülmesi için süzgeçte beklemesi gerekir. Daha sonra sarımsaklar soyularak 5 kiloluk bidunun tabanına yarısı konulur. Sonrasında üzerine temizlenen semizotunun yarısı konulduktan sonra kalan sarımsak aralarına yerleştirilerek bidonun tamamı semizotu ile doldurulur. Ardından sirke, tuz ve su ile bidonun tamam mı doldurularak kapağı sıkıca kapatılır. İki gün sonra semizotu turşusunun ağzı açılarak tuzuna bakılır. Tuz miktarı az ise bir miktar daha tuz ilave edilerek tekrar kapağı kapatılarak 15 gün beklenir. Karanlık ve soğuk ortamda beklemesi turşunun daha lezzetli olmasını sağlar. Güneşte bekletilen semizotu turşusunun hemen olduğu gözlenirken istenilen tadı vermez. Bu sebepten serin yerde ve karanlıkta olması daha sert ve lezzetli olmasını sağlar. On beş gün sonra semizotu turşusu servise hazır olur. Akşam yemeklerinin yanında özellikle makarna pilav yemek çeşitlerinin servisinde tüketilmesi tavsiye edilir. Semizotu turşusu servise hazırdır. 

Afiyet olsun.
]]>
Diyet Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/diyet-semizotu-yemegi.html Sat, 17 Nov 2018 06:27:06 +0000 Diyet Semizotu Yemeği, Semizotunun gövde kısmı​ toprak üstünde yatık bir şekilde olur yaprak kısımları sapsız ve oldukça etli bir bitki türüdür. Semizotunun yenilen bölgesi küçük ve yuvarlak olur. Yaprak kısım Diyet Semizotu Yemeği, Semizotunun gövde kısmı​ toprak üstünde yatık bir şekilde olur yaprak kısımları sapsız ve oldukça etli bir bitki türüdür. Semizotunun yenilen bölgesi küçük ve yuvarlak olur. Yaprak kısımları yeşil renkli sapları ise körpe olur. Bu faydalı bitkinin küçük çiçek kısımları genelde kırmızı, sarı, pembe bazende eflatun resimleri renkte olur. Tadı biraz mayhoş olan semizotunun meyve kısımlarının içerisinde oldukça fazla siyah renkte küçük tohumlar vardır. 

Semizotunun faydaları ise şunlardır;
 • Kabızlığa iyi gelir. Lifli yapısı bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Semizotu doymamış omega üç yağları açısından oldukça zengindir. Eğer balık sevmiyor iseniz semizotunu bol bol tüketin.
 • Baş ağrısına, gut hastalığına ve vücuttaki diğer ağrılara oldukça iyi gelir.
 • Kalp dostu olan semizotu kansere karşı vücudu koruma altına alır.
 • Semizotu lapası apse ile yanıklara oldukça iyi gelir.
 • Özellikle de diyet yapan, yaşlı ve hasta kişilerin mutlaka yemesi gereken bir bitki türüdür.
Diyet Semizotu Yemeği İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 demet semizotu
 • 1 tane büyük boy kuru soğan
 • 2 çay bardağı su
 • 2 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
Diyet Semizotu Yemeği Yapılışı

Bu faydalı yemeği yapmak için ilk önce semizotunu yabancı otlardan ayıklayın ve iyice yıkayın. Daha sonra semizotunu tam iki parmak genişliğinde olacak şekilde doğrayın. Tencere içine zeytinyağını koyup altını açın yağ kızsın. Daha sonra kuru soğanın kabuklarını soyun ister elde ince ince doğrayın ister robottan geçirin size kalmış. Soğanları da tencereye koyup rengi dönene kadar kısık ateşte kavurun. Soğanları kavurma aşamasında yanmaması için sık sık tahta kaşık kullanarak karıştırın. Kavrulan soğanların üstüne kırmızı toz biberi, tuzu, salçayı, suyu ve sarımsağı ilave ederek iyice karıştırın. Salça ve soğan iyice karışsın birbirine daha sonra sonra semizotunu da ilave edin ve ocağın altını iyice kısın. Tam beş dakika kadar bekletin ve sonra ocağın altını kapatın. Kapağı açın ve iyice karıştırın. Enfes vitamin deposu diyet semizotu yemeği hazırdır. 

Afiyet Olsun.
]]>
Semizotu Suyu https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-suyu.html Sat, 17 Nov 2018 20:15:22 +0000 Semizotu Suyu; semizotu yeşil yapraklı bitki olup ülkemizde yaygın olarak bulunan, günlük hayatta sıklıkla sevilerek tüketilen bir ottur. Semizotu yaprakları direk tüketilmekle beraber, salatalara katılarak, turşu veya suy Semizotu Suyu; semizotu yeşil yapraklı bitki olup ülkemizde yaygın olarak bulunan, günlük hayatta sıklıkla sevilerek tüketilen bir ottur. Semizotu yaprakları direk tüketilmekle beraber, salatalara katılarak, turşu veya suyu çıkarılarakta tüketilmektedir. Semizotu suyu birçok faydası olup bolca tüketimine önem vermeliyiz.  

Semizotu suyu faydaları;
 • İçerisinde zengin mineral ve vitamin barındırır. 
 • Potasyum içeriği yüksek olan bir yeşillik olduğundan sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırır. 
 • Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.
 • Enerji kaynağı olup, yüksek antioksidan özellik içerir. 
 • Demir içeriği yüksek bir bitki olup, anemiyi önler kan yapıcı özelliği vardır. 
 • Felç riskini azaltır, kasları güçlendirir. 
 • Gut hastalığının tedavisinde çok fayda sağlamaktadır. 
 • İyi bir idrar söktürücü olduğu bilinen bir bitkidir. 
 • Ülsere karşı çok etkili olup, mide rahatsızlığı olan kişilerde çok faydalıdır. 
 • Sindirim sistemini rahatlatır, hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir.
 • Çocuk vücut ve beyin gelişimde olumlu etkileri vardır. 
 • Basur gibi kanamalı hastalıklara çok faydalıdır.
 • Kansere karşı iyi bir antioksidan olup özellikle ağız ve akciğer kanserlerine karşı çok iyi korur.
 • Kalp sağlığını destekler ve kalbi korumada çok faydası vardır.  
Semizotu suyu sayıldığı gibi çok faydalı olup, semizotunu salatalarda veya yeşillik olarak tüketmeniz yanı sıra semizotu suyunu çıkararakta sıvı olarak tüketmeniz mümkündür. Semizotu blenderdan sade bir şekilde geçirilerek suyu elde edilebilir yada içerisine nar, muz gibi tatlandırıcı amaçlı birlikte blenderdan geçirilerek de suyu çıkarılabilir. Semizotu suyu sabah ve akşam yatmadan 1 çay bardağı kadar tüketilmesi çok fayda sağlamaktadır. Hasta bireylerin günlük semizotu suyu tüketmesi vücut direncini arttırıcı özellik sağlamaktadır.
]]>
Sarımsaklı Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/sarimsakli-semizotu-salatasi.html Sat, 17 Nov 2018 20:37:59 +0000 Sarımsaklı Semizotu Salatası; Semizotu; kan şekerini düzenleyici, enerji verici, antioksidan nitelikli, kas güçlendirici, idrar söktürücü, cilt sağlığına olumlu etkileri gibi saymakla bitmeyen faydaları olan bir bitkidir. Semiz Sarımsaklı Semizotu Salatası; Semizotu; kan şekerini düzenleyici, enerji verici, antioksidan nitelikli, kas güçlendirici, idrar söktürücü, cilt sağlığına olumlu etkileri gibi saymakla bitmeyen faydaları olan bir bitkidir. Semizotu özellikle diyet yapanlar için vazgeçilmez olan bir bitkidir. Semizotunu sofralarda oldukça farklı türlerde hazırlayıp sunabilirsiniz. Örneğin, salatalarda, yemeklerde veya çorbalarda sıklıkla kullanabilirsiniz. Semizotunun en pratik ve kolay olan salatalarından birisi de sarımsaklı semizotu salatasıdır. Bu salatayı çok kısa bir süre içinde hazırlayıp, süsleyip acil gelen misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında serin serin enfes, lezzetli bir ikram olacaktır.

Sarımsaklı Semizotu Salatası İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 demet kadar semizotu
 • 1 kase kadar yoğurt (süzme yoğurt olursa çok daha sağlıklı ve leziz olur, yada ev yapımı yoğurt olması daha iyi)
 • 2 diş sarımsak
 • Zeytinyağı
 • Tuz
Sarımsaklı Semizotu Salatası Üzeri İçin Gerekli Malzemeler
 • Pul biber
 • Ceviz
 • Nane
Sarımsaklı Semizotu Salatasının Yapılışı

Öncelikle sarımsaklar soyulur ve ince ince rendelenir. Semizotları saplarından ayrılır ve iyice yıkanır, süzülmesi için bir kenarda bekletilir. Ardından bir kase yoğurt ve rendelenmiş sarımsaklar karıştırılır. Sarımsak yoğurt karışımın üzerine tuz da ilave edilir. Daha sonra semizotunun üzerine yoğurt karışımı eklenir, zeytinyağı ilave edilir ve yoğurt, zeytinyağı ve semizotu özdeşleşene dek karıştırılır. Süslenmesi için cevizler dövülür. Ardından bir sıra pul biber, bir sıra ceviz, bir sıra nane olacak şekilde süslemesi yapılır. Sarımsaklı semizotu salatası servise hazır, 

Afiyet olsun. 
]]>
Bulgurlu Semizotu Çorbası https://www.semizotu.gen.tr/bulgurlu-semizotu-corbasi.html Sun, 18 Nov 2018 12:51:41 +0000 Bulgurlu Semizotu Çorbası, Tahıl ürünlerinin vazgeçilmezi olan bulgur ve doğada kendiliğinden yetişen şifa kaynağı bitkiler içerisinde yer alan semizotunun birbiri ile uyumu sonucu elde edilen lezzetli bir çorba türüdür. Tam b Bulgurlu Semizotu Çorbası, Tahıl ürünlerinin vazgeçilmezi olan bulgur ve doğada kendiliğinden yetişen şifa kaynağı bitkiler içerisinde yer alan semizotunun birbiri ile uyumu sonucu elde edilen lezzetli bir çorba türüdür. Tam bir vitamin deposu olan bu gıda tek başına doyurucu bir etkiye sahiptir. Sağlıklı bir şekilde beslenmek adına sofralarda yer edinen söz konusu bu çorba herkesin beğeneceği niteliktedir. Her yerde kolaylıkla temin edebileceğiniz bulgur ve semizotu ekonomik yönden de uygun niteliktedir. Sadece yaz mevsimi tüketilen bir çorba olmamakla birlikte semizotunun kurutulup muhafaza edilmesi veya mevsiminde haşlanıp derin dondurucuda saklanması ile her mevsim tüketime hazır hale getirebilen bir besin maddesi olması tercih edilmesinin sebepleri arasında yer alır. Bulgurlu semizotu çorbası damaklarda iz bırakan lezzetler içerisinde ön planda tutulmaktadır. Bu muhteşem lezzete sahip gıdayı ister nar ekşisi isterse de limon ile taçlandırılabilir.

Bulgurlu Semizotu Çorbası İçin Gerekli Malzemeler
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 1 demet taze semizotu
 • 1 çay bardağı bulgur
 • 2 yemek kaşığı salça
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı 
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 2 litre su
Bulgurlu Semizotu Çorbası Yapılışı

Semiz otu içerisinde yabani ot varsa ayıklanarak tohumunun dökülmesi aşamasına kadar yıkanır. Daha sonra ince kıyım halinde doğranır. Bir kenara bırakılarak su kaynatılır. Bununla birlikte soğanlar derin bir tencere içine doğranarak zeytinyağı ile kavrulur. Pembeleşmeye başlayan soğanın içerisine salça ilave edilerek bir tur daha kavurma işlemi gerçekleştirilir. Bu aşamada bulgur eklenip ardından kaynamış su aktarılır. Öte yandan tuz ilave edilerek çorba kısık halde pişirilmeye bırakılır. Bulgur yumuşayıp şiştiğinde bulgurlu semiz otu çorbası yoğun bir kıvam alarak tam anlamı ile pişirilmiş olur. Hazırlanan enfes kokulu bu çorba uygun bir kab içerisine alınarak üzerine nar ekşisi eklenip sıcak bir şekilde servise sunulur. Afiyet olsun.
]]>
Yoğurtlu Semizotu Çorbası https://www.semizotu.gen.tr/yogurtlu-semizotu-corbasi.html Mon, 19 Nov 2018 12:50:50 +0000 Yoğurtlu semizotu çorbası, Doğanın insanlığı sunduğu eşsiz nimetlerin içinde ekşi ve tuzlu tadıyla semizotu kendini ön plana çıkartır. Semizotunun anavatanının Hindistan ve Orta Asya olduğu bilinmektedir. Özellikle y Yoğurtlu semizotu çorbası, Doğanın insanlığı sunduğu eşsiz nimetlerin içinde ekşi ve tuzlu tadıyla semizotu kendini ön plana çıkartır. Semizotunun anavatanının Hindistan ve Orta Asya olduğu bilinmektedir. Özellikle yabani semizotunun içeriğinin daha zengin olması bu yönde arayışları artırmıştır. 

Yoğurtlu semizotu çorbası, yabani semizotundan yapılan yemekler arasında önemli yer tutar. Semizotu daha çok su kaynaklarının bulunduğu, kaynak kenarlarında veya aşırı nemli yerlerde kendiliğinden çıkar. Çimlerinin birbirine bağlı oluşu nedeniyle koparılmak istendiğinde bir kaç dal birden elinize gelebilir. Ispanak gibi kullanılabilen semizotu ayrıca salata veya cacık gibi yoğurt kullanılabilecek yemeklerde kullanılabilir.

Yoğurtlu semizotu çorbası malzemeleri nelerdir

 • 2 demet semizotu,
 • 5 kaşık orta sertlikte süzme yoğurt
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı,
 • 1,5 su bardağı et suyu,
 • 2 bardak su,
 • yeteri kadar tuz,
 • 1 baş sarımsak,
 • 1 yemek kaşığı böreklik un,
 • isteğe göre 1 ile 2 yemek kaşığı arasında tereyağ,
 • çekilmiş karabiber,
Yoğurtlu semizotu çorbasının yapılışı nasıldır

Yapılacak çorba dört kişiliktir. Öncelikle hafif ateş üzerine koyduğumuz yeterli büyüklükte tencere içine zeytinyağı dökülerek ısıtılır. Üzerine tereyağı eklenir. Yağın tam anlamıyla ısıtılması sağlanarak kokusunun ayrılması beklenir. Yağın üzerine bir tepeleme un eklenir ve yağ ile kavrulur. Unun rengi değiştikten sonra üzerine su, et suyu ve rendelenmiş sarımsak eklenerek mikser yada çırpıcı ile iyice karıştırılır. 

Bu karışımın ateş üstünde kaynaması beklenir, kaynadıktan sonra daha önceden saplarından ayırarak temizlediğimiz ve doğradığımız semizotları kaynayan yemek suyunun içine atılır. Semizotlarının sapları bir süre sonra yumuşamaya başlayacaktır. Sapları yumuşamış ise yemek pişmek üzeredir. 

Kase içinde iyice kıvamına getirdiğimiz yoğurdu kaynamakta olan yemeğin içine karıştırarak ekleyelim, yoğurdun kesilmemesi için çorbayı sürekli karıştırmamız gerekir. Bu haliyle 3 - 4 dakika kaynattığımız çorbaya yeteri kadar tuz ve karabiber ekledikten sonra ocağın altını kapatalım ve yoğurtlu semizotu çorbasını denlenmeye bırakalım.

]]>
Cevizli Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/cevizli-semizotu-salatasi.html Mon, 19 Nov 2018 15:24:01 +0000 Cevizli semizotu salatası: Özelikle yaz aylarının vazgeçilmez bir lezzetidir. Ayrıca diyet yapanlar veya vitamin eksikliği bulunanlar için vazgeçilmez bir alternatif lezzet ve menüdür. Ayrıca cevizli semizotu salatası lezzetl Cevizli semizotu salatası: Özelikle yaz aylarının vazgeçilmez bir lezzetidir. Ayrıca diyet yapanlar veya vitamin eksikliği bulunanlar için vazgeçilmez bir alternatif lezzet ve menüdür. Ayrıca cevizli semizotu salatası lezzetli olduğu kadar da vitamin açısından oldukça zengindir. İçerdiği malzemeler neticesinde hem lezzetli hem de vitaminli olan cevizli semizotu salatası, birçok yörede bilinmekte ve restoran, lokanta ve otel gibi ticari işletmelerde yemeklerin aynında besleyici bir meze olarak da sunumu yapılmaktadır.

Cevizli semizotu salatası oldukça başarılı aşçıların denemeleri sonucu keşfedilmiş ve tarihi henüz 15-20 yıl öncesi gibi yıllara denk gelmektedir. Öncelerden sadece yemekleri veya sade salatası yapılan semiz otu şimdilerde birçok meze, çorba ve yemeklerin ana sebzesi halini almıştır. Bunun sebebi ise D vitamini açısından oldukça zengin ve besleyici bir bitki oluşudur. Gelelim bu vitamin deposu olan bitkinin bir meze türü olan cevizli semizotu salatasının tarifine:

Cevizli semizotu salatası için gerekli malzemeler:
 • Bir bağ semizotu
 • Yarım su bardağı çekilmiş ceviz
 • Bir adet orta boy soğan
 • Bir adet orta boy adet domates
 • Yarım çay bardağı taze çekilmiş tahin (diyette olanlar kullanmamalı)
 • Bir çorba kaşığı sirke
 • İki çorba kaşığı zeytinyağı
 • Tuz, sumak, nar ekşisi, kuru nane
Cevizli semizotu salatası tarifi: Öncelikle semizotunu iyice ayıklayıp temizledikten sonra bir müddet sirkeli suda bekletiriz (hijyen açsından). Ardından soğan ve domatesin kabuklarının soyarız ve soğanı iyice küçülterek doğrarız yada kıyarız sonrasında domatesleri de küp küp olacak şekilde doğrarız. Hemen ardından suda bekleyen semiz otlarını da doğrayarak soğan ve domatese ekleriz. Sonrasında salatamıza cevizleri de dökerek sırayla zeytinyağı, sirke, tuz, kuru nane, nar ekşisi ve sumağı da ekleriz ve bir tur karıştırırız. Hemen ardından en son olarak taze çekilmiş olan tahinimizi ekleriz. Cevizli semizotu salatamız yemeye hazır hale gelmiştir. afiyet olsun.

Not: Cevizli semizotu salatasını diyet yapanlar aynı şekilde yapabilirler fakat sadece tahin yerine yoğurt kullanmaları diyetlerinin gereğini yerine getirmesi açısından önerilmektedir.
]]>
Yabani Semizotu https://www.semizotu.gen.tr/yabani-semizotu.html Tue, 20 Nov 2018 04:12:47 +0000 Yabani Semizotu, sulu ve nemli olan topraklarda, kavun ve karpuz bostanların da, bağların ya da bahçelerin içerisinde kendiliğinden yetişmektedir. Yabani semiz otu sağlığa yararlı olan bir ot çeşididir. Çok tüketilmesi sakınca Yabani Semizotu, sulu ve nemli olan topraklarda, kavun ve karpuz bostanların da, bağların ya da bahçelerin içerisinde kendiliğinden yetişmektedir. Yabani semiz otu sağlığa yararlı olan bir ot çeşididir. Çok tüketilmesi sakıncalıdır. Çok tüketilmesi cinsel performansta düşüklüğe ve gözün görme gücünde zayıflığa neden olmaktadır. Yaprakları halk tarafından şifa niyetine kullanılmaktadır. Ana vatanı Ortadoğu ve Hindistan olmasına rağmen yine de dünyanın birçok yerinde yetiştiğine rastlanmaktadır. Yabani semizotu hızlı yayılan arsız bir bitki olarak bilinir. ABD gibi gelişmiş ülkelerde tüketimi pek yaygın değildir. Ekşi ve tuzlu arasında bir tada sahiptir. Kimi zaman çiğ olarak salatalarda tüketilirken kimi zaman da haşlanarak ve yoğurtla harmanlanarak tüketilmektedir. Etli yemeklerde ve börek yapımında da özellikle tercih eden kişiler bulunmaktadır. 

Yabani semizotu faydaları
 • Böbrek hastalıklarında ve mesane hastalıklarında idrar sökücü olarak kullanılmaktadır
 • Mide yanmasına karşı etkilidir
 • Suyu çıkarılarak sıtma hastalarına iyi gelir
 • Vücuttaki solucanları düşürmeye yardımcı olur
 • Adet kanamalarını keser
 • Baş ağrısını keser
 • Bağırsak hastalıklarına iyi gelir
 • Basura iyi gelir
 • Böcek ısırıklarına faydalıdır
Kalsiyum ve omega üç kaynağı olma özelliğine sahiptir. Yabani semizotunun hem yaprakları hem de sapı tüketime uygundur. Sirkeli su ile dezenfekte edilerek yemeye hazır hale getirilmesi kişilerin sağlığı için uygundur. Yabani semizotu yeşil renktedir ve sarı küçük çiçekler açmaktadır. Kullanımı ıspanak bitkisi ile çok fazla benzerlik göstermektedir. Kanı temizleyerek iltihaplanmaları yok eder. Böbrek taşlarını ve böbrek kumlarını düşürme için birebirdir. Yatıştırıcı özelliğe sahip olduğundan özellikle asabi insanların tüketmesi için idealdir. Yüksek oranda lif barındırdığından diyet programlarında kullanılması ideal bir bitkidir. Yapısında aminoasitler, asitler, mineraller ve proteinler bulunmaktadır.
]]>
Mısırlı Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/misirli-semizotu-salatasi.html Tue, 20 Nov 2018 10:04:03 +0000 Mısırlı Semizotu Salatası; Semizotu faydaları saymakla bitmeyen bir bitkidir. Semizotunu sofralarda oldukça farklı türlerde hazırlayarak ikram edebilirsiniz. Semizotu çorbası, semizotu yemeği, yoğurtlu semizotu salatası, mısırl Mısırlı Semizotu Salatası; Semizotu faydaları saymakla bitmeyen bir bitkidir. Semizotunu sofralarda oldukça farklı türlerde hazırlayarak ikram edebilirsiniz. Semizotu çorbası, semizotu yemeği, yoğurtlu semizotu salatası, mısırlı semizotu salatası gibi farklı farklı türlerde ikram edilebilir. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi, sofralarda olmazsa olmaz salataları semizotu ile yapmak hem daha sağlıklı hem daha hafif hem de daha pratik olacaktır. Ayrıca kilo vermek isteyen, diyet yapanların da rahatlıkla tüketebileceği besinlerin başında semizotu gelir.

Mısırlı Semizotu Salatası İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 demet semizotunun 1/3'ü kadar semizotu
 • 3-4 adet çeri domatesi
 • 2 adet orta boy badem salata
 • 5-6 yemek kaşığı kadar konserve mısır
 • 3 yemek kaşığı kadar az dövülmüş ceviz
 • Yaklaşık 50 gram kadar peynir
 • Zeytinyağı
 • Tuz
 • Limon suyu veya nar ekşisi
Mısırlı Semizotu Salatası Yapılışı

Semizotları saplarından ayrılır ve iyice yıkanır, süzülmesi için kenara bırakılır. Ardından salatalık, domates iyice yıkanır. Çeri domatesler ve badem salatalıklar orta derece büyüklükte doğranır. Derin bir salata kasesine koyulur. Bu kaseye semizotları da elle koparılarak eklenir. 5-6 yemek kaşığı konserve mısır ve 50 gram peynir ufak dilimler halinde ilave edilir. Bu karışımın üzerine tuz, zeytinyağı ve limon suyu veya nar ekşisi (damak zevki ve tercihe göre) ilave edilir. Karışım zeytinyağı ve tuz ile iyice özdeşleşene kadar iyice karıştırılır. Ardından süslemesi için 3 yemek kaşığı kadar az dövülmüş ceviz süsleme için sıra sıra serpilir. Mısırlı semizotu salatası servise ve ikrama hazır. 

Afiyet olsun.
]]>
Semizotu Salatası Yoğurtlu https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-salatasi-yogurtlu.html Wed, 21 Nov 2018 09:35:15 +0000 Semizotu Salatası Yoğurtlu; semizotu yeşil yaprakları ve uzun sapları olan birçok bölgeden yetişme alanı bulan ve salataları zengin lif kaynağı ile süsleyen bir bitkidir. Semizotu salatası yoğurtlu olarak tüketilebildiği gibi Semizotu Salatası Yoğurtlu; semizotu yeşil yaprakları ve uzun sapları olan birçok bölgeden yetişme alanı bulan ve salataları zengin lif kaynağı ile süsleyen bir bitkidir. Semizotu salatası yoğurtlu olarak tüketilebildiği gibi yoğurtsuz olarak da tüketilebilmektedir. Bu bir tercih meselesidir dolayısı ile de kişiden kişiye farklılık gösterir. Diyetisyenler tarafından bu salata diyet yapanlara fazlaca önerilmektedir. Et tüketmeyen kişiler özellikle protein eksikliğine maruz kaldıklarından semizotunu tüketebilirler çünkü semizotu içerisinde protein barındırmaktadır. Semizotu dolaşım sisteminin aktif olarak çalışmasına yardımcı olur. Enerji verici bir özelliği vardır. Anemiye karşıdır. Karaciğere fayda sağlar. Çocukların beyin gelişimine katkıda bulunur. Kabız olanlarda sindirim sistemini rahatlatarak iyileşmelerine yardımcı olur. İyi bir idrar söktürücüdür dolayısı ile de böbreklere iyi gelmektedir. Mide rahatsızlığı olan iç rahatlığı ile semizotu tüketebilirler. Omega üç bakımından en zengin olan sebzedir bu sayede de kemiklerin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Çok aşırı tüketilmesi de zarardır çünkü hem A vitamini kaybına hem de C vitamini kaybına neden olur. Dağlarda ve bayırlarda, boş tarlalarda semizotuna ulaşmak mümkündür.

Semizotu salatası yoğurtlu yapılışı için gerekli olan malzemeler; 
 • Bir demet semizotu
 • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı
 • İki diş sarımsak 
 • Bir kase yoğurt
 • Kırmızı pul biber
 • Tuz
Semizotu salatası yoğurtlu hazırlanışı;

Semizotlarının kökleri saplarının bir kısmı ile birlikte kesilerek ayıklanır. Kalan semizotları bol su ile üzerindeki toprak ve kum temizleninceye kadar iyice yıkanır. Yıkanan temiz otları süzülsün diye beş dakikalığına bir süzgecin içerisine bırakılır. Daha sonra istenilen büyüklükte bir kesim tahtası üzerinde bıçak ile doğranır. Doğranan semizotları salata kasesinin içerisine alınır. Öte yandan sarımsaklar temizlenir ve ezilir. Eğer sarımsak sevilmiyorsa salataya katılmayabilir. Bu kişinin tercihine kalmıştır. Ardından ezilen iki adet sarımsak bir kase yoğurdun içerisine eklenerek iyice çırpılır. Çırpılan yoğurt ve sarımsak karışının üzerine bir tutam tuz ve bir tutam kırmızı pul biber eklenir. Bu yoğurtlu karışım salata kasesinin içerisinde yer alan semizotu ile iyice harmanlanır. Bütün bu işlemler yerine getirildikten sonra son olarak bir tatlı kaşığı zeytin yağı salatanın üzerine gezdirilir. Dilenirse zeytinyağı sevmeyenler için zeytin yağı hiç katılmayabilir ya da çok sevenler için bu miktar artırılabilir. Salata servise hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Semizotu Cacığı https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-cacigi.html Thu, 22 Nov 2018 02:16:13 +0000 Semizotu Cacığı, Semizotu yeşil yapraklı bitkiler arasında en çok tüketilen bitkilerdendir. Ülkemizde bir çok yörede yetişebilir. Yetiştirmesi çok kolaydır evinizin balkonunda bile yetiştirebilirsiniz. Yöresel farklılıklard Semizotu Cacığı, Semizotu yeşil yapraklı bitkiler arasında en çok tüketilen bitkilerdendir. Ülkemizde bir çok yörede yetişebilir. Yetiştirmesi çok kolaydır evinizin balkonunda bile yetiştirebilirsiniz. Yöresel farklılıklardan dolayı semizotu değilde başka bir ismi olabilir. Örneğin  Gaziantep yöresinde pirpirim denilmektedir. Semizotunun faydalarını saymakla bitiremeyiz sağlık açısından çok önemlidir. Semizotu, magnezyum, kalsiyum potasyum, demir, manganez ve bakır gibi mineralleri açısından zengin bir bitkidir. Yetişme çağındaki çocuklara mutlaka yedirilmelidir. Kemik yapıları açısından önemlidir. Kalorisi çok düşük olduğundan diyet yapanlar için bir mucizevi bir bitkidir. Omega 3 açısından da oldukça zengindir. Vitamin açısından bünyesinde A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminleri bulunur.   Çocuklar yeşil halini sevmeyebilir ama semizotu cacığı yaparsanız mutlaka seveceklerdir ve bayılarak yiyeceklerdir. Evde kolaylıkla semizotu cacığı hazırlayabilirsiniz.

Semizotu Cacığı Nasıl Yapılır

Malzemeler
 • İki bağ semizotu
 • Yarım kilogram kaymaksız yoğurt
 • isteğe  kuru nane üzeri için
 • İki yemek kaşığı zeytin yağ
 • Tuz
Semizotu Cacığı Yapılışı 

İki bağ semiz otumuzu bir güzel yıkayalım, yıkadıktan sonra yapraklarını ayıklayalım yaprakları hiç kesmenize  gerek yok bir bütün olarak kalmaları daha faydalı olacaktır. Bir kase içerisinde temizlediğimiz ve ayıklanmış olan semizotu yapraklarını koyalım, üzerinde yarım kilogram yoğurdumuzu dökelim. İkisini karıştıralım. Katı bir kıvamda olan semizotu cacığına biraz tuz, iki yemek kaşığı zeytin yağımızı dökelim ve onları da bir güzel karıştıralım. Süslemek için en üstüne kuru nanelerimizi serpelim.
]]>
Bulgurlu Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/bulgurlu-semizotu-salatasi.html Thu, 22 Nov 2018 07:42:54 +0000 Bulgurlu Semizotu Salatası, Vitamin ve mineral deposu olan semizotu aynı zamanda hafif ve lezzetli olması bakımından da çokça tercih edilen ve hemen hemen her türlü pişirme ve salata tekniğine uyabilen bir sebze olma özel Bulgurlu Semizotu Salatası, Vitamin ve mineral deposu olan semizotu aynı zamanda hafif ve lezzetli olması bakımından da çokça tercih edilen ve hemen hemen her türlü pişirme ve salata tekniğine uyabilen bir sebze olma özelliği taşıyor. Belki de hem pişirilerek hem de çiğ olarak tüketilebilecek nadir sebzeler arasında. Bulgurlu semizotu salatası da hem hafif bir öğün olarak hem de hanımların 5 çayları için son derece lezzetli ve pratik bir çay salatası olarak yapılabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca bulgurlu semizotu salatası düşük kalorisi ile de sağlıklı kilo vermenizi sağlayacak bir salata türüdür. 

Bulgurlu semizotu salatası için gereken malzemeler,

 • 1 demet semizotu
 • 1 su bardağından 1 parmak eksik ince bulgur
 • Yarım demet dereotu
 • Yarım demet maydanoz
 • 1 adet kırmızı soğan
 • 6-7 sap yeşil soğan
 • 1 çay bardağı haşlanmış mısır
 • 1 adet haşlanmış kırmızı pancar 
 • 6-7 adet kornişon salatalık turşusu
 • 1 adet havuç
 • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
 • Yarım kahve fincanı nar ekşisi
 • Yarım limon suyu
 • Yeterince tuz

Bulgurlu semizotu salatasının yapılışı, 

İlk olarak semizotlarını güzelce ayıkladıktan sonra sirkeli suda 15 dakika bekletin ve güzelce yıkayıp hiç suyu kalamayacak şekilde süzdürün iri paçalar halinde doğrayın ve bir kenara alın.

İnce bulguru 1 bardak sıcak su ile ağzı kapalı bir kapta ıslatın.

Büyükçe bir karıştırma kabının içerisine güzelce yıkamış olduğunuz dereotu, maydanoz ve yeşil soğanı küçük parçalar halinde doğrayın. Karışıma yarım ay şeklinde doğranmış kırmızı soğanı da ilave ettikten sonra haşlamış olduğunuz kırmızı pancarı ve kornişon turşuyu da minik minik doğrayın. Daha sonra haşlanmış mısırları da karışıma ilave edin.

Hazırlamış olduğunuz salata malzemesine doğranmış semizotları ve kabaran bulguru da ekleyip ezmeden tüm malzemeyi harmanlayın. Artık  bulgurlu semizotu salatası için zeytinyağı, nar ekşisi, limon suyu ve tuzu ilave etme zamanı geldi. Salatanın sosunu kendi damak zevkinize göre hazırlarsanız daha lezzetli olacaktır. 

Afiyet olsun.

]]>
Tavuklu Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/tavuklu-semizotu-yemegi.html Fri, 23 Nov 2018 05:34:42 +0000 Tavuklu semizotu yemeği; semizotu hem salatalarda hem de yemeklerde ağırlıklı olarak kullanılan bir bitkidir. Özellikle tavuk severler tavuklu semizotu yemeği tarifini deneyerek lezzet dünyalarına bambaşka bir damak zevki daha ekley Tavuklu semizotu yemeği; semizotu hem salatalarda hem de yemeklerde ağırlıklı olarak kullanılan bir bitkidir. Özellikle tavuk severler tavuklu semizotu yemeği tarifini deneyerek lezzet dünyalarına bambaşka bir damak zevki daha ekleyebilirler. Semizotunun ekşimsi ve tuzlu tadı tavuk yemeğine farklı bir tat katmaktadır. Farklı lezzetler arayan gurmeler için mutlaka denenmesi gereken bir yemek tarifidir. Organik tavuk ve organik semizotu ile çocuklara gayet sağlıklı ve başarılı bir yemek sunmak tavuklu semizotu yemeği ile mümkündür. Deneyenlerin birçoğu bu lezzetten vazgeçemeyeceklerdir.

Tavuklu semizotu yemeği malzemeleri;
 • Dört adet tavuk göğsü
 • Bir demet semizotu
 • Bir baş kuru soğan
 • Beş yemek kaşığı sıvı yağı
 • Üç diş sarımsak
 • Dört adet domates
 • Bir adet limonun yarısının suyu
 • Üç su bardağı su
 • Bir yemek kaşığı kırmızı pul biber
 • Tuz, karabiber ve diğer baharatlar
Tavuklu semizotu yemeği hazırlanışı;

Tavuk göğüsleri ilk olarak kuşbaşı şeklinde doğranır. Daha sonra kuru soğan küçük küçük doğranır. Domateslerde küp küp doğranarak hazırlanır. Semiz otlarının kökü kesilip ayıklanır ve atılır. Geriye kalan kısım bol su ile durulanır. Bir tarafta da orta boylarda semizotunun doğranmasına geçilir. Sarımsaklar da doğranarak hazır hale getirilir. Ocağa tencere bırakılır ve beş yemek kaşığı sıvı yağı içerisine dökülür. Yağ ısındıktan sonra tavuklar tencereye atılır ve rengi değişinceye kadar yağda kavrulur. Tavukların rengi değiştikten sonra içine sarımsak ve soğan eklenir. Soğan ve sarımsak pembeleştikten sonra semizotları da tencereye katılır. Semizotlarının rengi de değiştikten sonra yarım limon suyu, üç bardak su, domates, pul biber, tuz, karabiber ve dilenen baharatlar katılır. Yemek karıştırılarak pişmeye bırakılır. Tavuklu semizotu yemeği piştikten sonra servise hazırdır. 

Afiyet olsun.
]]>
Kıymalı Semizotu https://www.semizotu.gen.tr/kiymali-semizotu.html Sat, 24 Nov 2018 05:14:40 +0000 Kıymalı Semizotu, bahar aylarının gelmesiyle birlikte manav ve marketlerdeki yerini alan muhteşem lezzeti ve besleyici özellikleri ile önce çıkan yeşil yapraklı sebzelerden en kıymetlisi olan semizotu zamanı geçmeden Kıymalı Semizotu, bahar aylarının gelmesiyle birlikte manav ve marketlerdeki yerini alan muhteşem lezzeti ve besleyici özellikleri ile önce çıkan yeşil yapraklı sebzelerden en kıymetlisi olan semizotu zamanı geçmeden en fazla tüketilmesi gereken sebzelerin başında geliyor. Pek çok kimse semiz otunun yıkaması ve temizlenmesinin zor olduğunu düşündüğünden dolayı uzak durur. Oysaki birkaç basit yöntemle temizleyerek masalarınızdan kıymalı semizotu yemeğini eksik etmemelisiniz. Semizotunun en sıkıntılı kısmı çamurlu olan kök kısımlarıdır. Yıkamaya başlamadan önce bu kısımları diğer taraflara bulaşmadan kesip atın. Daha sonra sirkeli su içerisinde bir müddet beklettikten sonra daha kolay yıkayabilirsiniz. Kıymalı semizotu özellikle çocuklar içinde çok faydalı bir yemek ve pişirmesi de son derece kolay.

Kıymalı semizotu için gereken malzemeler,

 • 2 demet semizotu
 • 200 gram dana kıyma
 • 1 adet olgun domates
 • 1 adet yemeklik kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 kahve fincanı pilavlık bulgur
 • 1 kahve fincanı sıvıyağ
 • 1 su bardağı sıcak su
 • yeterince tuz    

Kıymalı semizotu yapılışı,

Öncelikle güzelce temizlenip yıkanan semizotları iri parçalar halinde doğranır ve iyice süzdürülür. Dana kıyma tencereye alınır ve hiç bir şey ilave edilmeden kavrulur. Kavrulmuş olan kıymanın üzerine yemeklik olarak küp küp doğranan kuru soğan ve  sıvıyağ eklenir ve güzelce sotelenir. Domates salçası da karışıma eklenip salçanın kokusu çıkana kadar kavrulur ve kabukları soyulmuş ve doğranmış olan domates ilave edilir.

Artık kıymalı semizotu için, semizotlarının eklenme zamanı gelmiş demektir. Semizotları da tencereye alındıktan sonra iyice kısık ateşte kaynayana kadar 5 dakika pişirilir. Bulgur ve sıcak su ilave edildikten sonra damak tadınıza göre tuzunu da ilave edebilirsiniz. Kesinlikle ocağın altını açmadan semizotu ve bulgurlar yumuşayıncaya kadar pişirilir. Dilerseniz servis yaparken üzerine sarımsaklı yoğurt ilave edebilirsiniz.

Afiyet olsun.  

]]>
Mercimekli Semizotu Çorbası https://www.semizotu.gen.tr/mercimekli-semizotu-corbasi.html Sat, 24 Nov 2018 19:23:04 +0000 Mercimekli semizotu çorbası, semizotunun faydaları arasında akla gelen mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin bir sebze olmasıdır. Semizotunun diğer özelliği ise pek çok sebzeden daha fazla oranda omega3 yağ asidi ve antiok Mercimekli semizotu çorbası, semizotunun faydaları arasında akla gelen mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin bir sebze olmasıdır. Semizotunun diğer özelliği ise pek çok sebzeden daha fazla oranda omega3 yağ asidi ve antioksidan içermesidir. Yeşil mercimek ise, protein bakımından oldukça zengin olan yeşil mercimek en sağlıklı besin türlerindendir. 1 kilo yeşil mercimek, 1 kilogram et ile eşdeğerindedir. Bol karbonhidrat ve folik asit açısından zengin olan besindir. Faydalarının saymakla bitiremediğimiz mercimek ve semizotunun birleşmesinden lezzetli ve sağlıklı bir çorba tarifini yapmaya başlayalım.

Mercimekli Semizotu Çorbası İçin Malzemeler:
 • 1 Demet semizotu
 • 3 Adet Domates
 • 1 Adet kuru soğan
 • 1 Su bardağı yeşil mercimek
 • 1 Tatlı kaşığı salça
 • 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Karabiber
 • Tuz
 • Su
Mercimekli Semizotu Çorbası Hazırlanışı:

Yeşil mercimek güzelce yıkanır ve üzerini örtecek kadar su ilave ederek haşlanmaya bırakılır. Tencereye sıvı yağı ve yemeklik doğranan soğanları orta ateşte pembeleşinceye kadar karıştıralım. Üzerine salça ekleyip kavurma işlemine devam edelim. Domatesleri rendeleyerek tencereye ilave edelim. Haşlanan mercimek ve suyu da ilave edelim. (Su yemeğin üzerini 2 parmak geçecek şekilde eklenir.) Semizotunu ayıklayıp, bol suda yıkayıp doğrayalım. Su kaynamaya başlayınca semizotunu ekleyelim. Daha sonra tuz ve karabiberi ekleyip bir taşım kaynatıp altını kapatalım. Mercimekli semizotu çorbamız hazır. Afiyet ile servis edebilirsiniz.
]]>
Semizotu Çorbası https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-corbasi.html Sun, 25 Nov 2018 15:10:29 +0000 Semizotu çorbası, çorba çeşitleri içerisinde yer alırken; doyurucu ve besleyici olması bakımından sık yapılarak tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca içerisinde bulunan sebzeler ve semizotu sayesinde son derece faydalıdır. Özell Semizotu çorbası, çorba çeşitleri içerisinde yer alırken; doyurucu ve besleyici olması bakımından sık yapılarak tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca içerisinde bulunan sebzeler ve semizotu sayesinde son derece faydalıdır. Özellikle çocuklara sevdirilerek sık sık tüketmeleri için yapılması tavsiye edilir. Semizotu çorbası akşam yemeklerinde, hafta sonları özellikle mevsimde yapılması ile besleyici özelliğinden istifade edilmesi için yapılarak tüketilen yemekler içerisinde bulunur. Semizotunun birçok şekilde tüketildiği belirtilirken; özellikle yoğurt, çorba, salata gibi ürünlerde tercih edildiği belirtilmektedir. Şimdi semizotu çorbasının yapımı sizlerle paylaşalım. Öncelikli olarak gerekli malzemeleri sırayla paylaşalım.

Semizotu çorbası için gerekli malzemeler
 • Yarım kilo semizotu 
 • 1 adet büyük boy soğan 
 • 1 adet orta boy patates 
 • 1 adet havuç 
 • 1 çay bardağı süt 
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ 
 • 1 tatlı kaşığı margarin 
 • Bir tutam tuz
 • Bir çay kaşığı karabiber 
 • Bir çay kaşığı pul biber 
 • Bir yemek kaşığı nane
 • Bir su bardağı un
 • Gerekli miktarda ılık su
 • Bir su bardağı kemik suyu

Semizotu çorbası yapılışı 

Öncelikli olarak semizotunun iyice ayıklanmasının ardından bol suda yıkanması ile temizlenmesi gerekir. Ardından suyunun süzülmesi için bir kenarda bekletildikten sonra ince ince doğrayarak tencerenin içerisine konur. Diğer taraftan soğanı küp küp doğrayarak tencerenin içerisine ilave edip içerisinde sıvı yağ koyup ocağın altını yakıp, kavurmaya başlarız. Ara sıra karıştırarak kavurduğumuz semizotu ve soğanın üzerine tuzu ilave edip, kavurmaya devam ederiz. Diğer taraftan patatesi soyup ince ince doğrayarak karışıma ilave edip, diğer taraftan da havucu rendeleyip aynı tencerenin içerisine ekleriz. İyice karıştırdıktan sonra kaynamasının ardından 5 dakika bekleyip sonra içerisine süt, pul biber, karabiber ve et suyunu ilave edip on beş dakika kadar pişmesini bekleriz. 15 dakika sonra çorbanın kıvamına göre isteğe bağlı olarak başka bir tencerenin içerisine unu koyup iyice kavurduktan sonra içerisine bir miktar su koyup blendırdan geçirip çorbanın kıvamını arttırsın diye semizotlu tencerenin içerisine yavaş yavaş karıştıra karıştıra ilave ederiz. İstediğimiz koyu kıvama geldiği zaman beş dakika kadar daha pişmesini sağladıktan sonra ocağın altını kapatırız. İsteğe bağlı olarak isteyenler tavuk bulyon veya et bulyon da ilave ederken, bu süreç içerisinde önceden kemik suyundan elde edilen ve buzlukta muhafaza edilen kemik suyunun konulması daha sağlıklı olmasını destekler. Diğer taraftan da küçük bir tavanın içerisine margarin ve naneyi koyup iyice kavurduktan sonra servis yaparken semizotu çorbasının üzerine süslemek için ilave ederek, semizotu çorbasını servise hazır ederiz. Çorbamız hazırdır.  Sevdiklerinizle birlikte  afiyet olsun...
]]>
Pirinçli Semizotu https://www.semizotu.gen.tr/pirincli-semizotu.html Mon, 26 Nov 2018 11:05:24 +0000 Pirinçli Semizotu, Semiz otu bol klorofil içeren yeşil yaprakları ve omega3 yağ asitleri ile tüketebileceğiniz en sağlıklı sebzelerin başında geliyor. İçerisinde alpha-linolenic asit bulunan semizotu özellikle kalp Pirinçli Semizotu, Semiz otu bol klorofil içeren yeşil yaprakları ve omega3 yağ asitleri ile tüketebileceğiniz en sağlıklı sebzelerin başında geliyor. İçerisinde alpha-linolenic asit bulunan semizotu özellikle kalp damar sağlığı için birebir. Pirinçli semizotu gerektiği gibi pişirildiğinde hem doyurucu hem de sağlıklı bir yemek olma özelliği taşıyor. Semizotunun bol bol bulunduğu şu günlerde en azından haftada iki gün tüketerek kalp damar sağlığınızı korumaya yardımcı olabilirsiniz. Bir yemek tabağı pirinçli semizotu başta C vitamini olmak üzere A, B6 vitamini ve folik asit ihtiyacınızın büyük bir bölümünü karşılamaya yetecektir.

Pirinçli semizotu için gereken malzemeler

 • 2 demet semizotu
 • 1 kahve fincanı pirinç
 • 150 gram dana kıyma
 • 1 adet yemeklik kuru soğan
 • 1.5 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 su bardağı sıcak su
 • Yarım kahve fincanı sıvıyağ
 • Damak tadınıza göre tuz

Üzerine dökmek için

 • 1 kase yoğurt
 • 1 diş sarımsak
 • Ve tuz  

Pirinçli semizotu yapılışı

Semizotları çamurlu kısımlarından arındırılıp güzelce yıkandıktan sonra sirkeli suda bir müddet bekletilmeli. Böylece zararlı kimyasal atıklar ve yaprakların arasında kalan çamurlar daha etkili bir şekilde temizlenecektir. Yıkama işleminden sonra doğranan semizotları süzgece alınarak süzdürülür.

Tencereye alınan kıyma kısık ateşte güzelce kavrulur ve sıvıyağı da ilave edildikten sonra küp küp doğranmış yemeklik kuru soğan eklenir ve soğanlar pembeleşinceye kadar sotelenir. Salçayı da kıyma soğan karışımına ilave ettikten sonra salçanın kokusu çıkana kadar bir kaç çevrilir. Yıkanmış ve süzülmüş olan semizotları da tencereye alınır. Altı iyice kısık olan ateşte semizotları iyice suyunu salana kadar ağzı kapalı şekilde pişirilir. Sulanan yemeğe yıkanmış pirinçler de ilave edildikten sonra yemek suyunu çekecektir. Bu aşamada sıcak su ilave edebilirsiniz. Damak tadınıza göre tuzunu da ilave ettikten sonra kısık ateşte pirinçler ve semizotu yumuşayana kadar pişirin. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek servis edebilirsiniz. 

Afiyet olsun.  

]]>
Semizotu Mezesi https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-mezesi.html Mon, 26 Nov 2018 17:47:39 +0000 Semizotu mezesi; semizotu mezesi genel olarak alkol masalarında kişiler tarafından tercih edilmektedir. Akdeniz bölgesindekilerin mutfağını soğuk olarak tüketilen mezeler süslemektedir. Meze için kullanılan sebzelerin temin bölges Semizotu mezesi; semizotu mezesi genel olarak alkol masalarında kişiler tarafından tercih edilmektedir. Akdeniz bölgesindekilerin mutfağını soğuk olarak tüketilen mezeler süslemektedir. Meze için kullanılan sebzelerin temin bölgesi özellikle Akdeniz olduğundan o bölgede tüketimi yaygındır. Ana yemeklerden önce aperatif olarak tercih edenlerin yanında çilingir masası kuranların da olmazsa olmazıdır mezeler. Semizotu mezesi de vazgeçilmeyen ve sofralarda tercih edilen bir mezedir. Semizotu mezesi genel olarak yoğurtla ve mayonez ile yapılmaktadır. Mezeler karın doyurmak amacı ile hazırlanmazlar maksat sofralarda farklı hafif tatların da yer almasıdır. Servis şekli de genel olarak ufak kaseler veya tabaklarda yapılmaktadır. Mezeler hazırlanır iken süslemesine önem verilir. Ağır olan hiç bir yiyecek meze sınıfı içerisinde yer almamaktadır. Bu bakımdan hafif bir bitki olan semizotu meze için gayet uygundur. Meze tüketimi genellikle yaz akşamlarında kişilerde bambaşka bir tat bırakmaktadır. Taze toplanmış olan semizotu da enfes bir mezenin habercisidir. Mezelerin sofrada iken yenme şekli normal yemeklere benzemez ağır ağır ve yavaş yavaş yenmesi en münasip olanıdır

Semizotu mezesi yapılışı için gerekli olan malzemeler;
 • Yaklaşık yirmi beş dal semizotu
 • On yemek kaşığı süzme yoğurt
 • Bir adet orta boyda salatalık
 • Bir tatlı kaşığı kuru nane
 • Üç diş sarımsak
 • Bir adet küçük boy havuç
 • Zeytin ezmesi
 • Zeytin yağı
Semizotu mezesi hazırlanışı;

Semizotları iyice ayıklanarak güzelce temizlenmelidir. Daha sonra semizotları küçük küçük doğranmalıdır. Bir adet orta boy salatalık rendelenmelidir. Üç diş sarımsak da ezildikten sonra kuru nane ile ve on yemek kaşığı süzme yoğurt ile iyice çırpılmalıdır. Sonra karışımın üzerine  de semizotları eklenir. Yapılan meze servis tabağına alınır. Meze sunumunda süsleme önemli olduğu için rendelen havuş mezesine ortasına gelecek şekilde üzerine serpilir ortasına da bir miktar zeytin ezmesi bırakılır. Son olarak da mezenin üzerine zeytinyağı gezdirilir. Semizotu mezesi servise hazırdır. 

Afiyet olsun.
]]>
Havuçlu Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/havuclu-semizotu-yemegi.html Tue, 27 Nov 2018 00:07:31 +0000 Havuçlu semizotu yemeği, havuç ve semizotunun bir araya gelmesinden oluşan müthiş bir besin deposu olan havuçlu semizotu yemeği özellikle çocukların bayılarak yediği tarifler arasında yer alır. Hem Havuçlu semizotu yemeği, havuç ve semizotunun bir araya gelmesinden oluşan müthiş bir besin deposu olan havuçlu semizotu yemeği özellikle çocukların bayılarak yediği tarifler arasında yer alır. Hem havuç hem de semizotunda bulunan A vitamininden yeterince faydalanmak isteyenler içinde son derece iyi bir alternatif olan havuçlu semizotu yemeği son derece de pratik bir yemek olma özelliği taşıyor. Semizotu içerdiği demir minerali ile vücuttaki kırmızı kan hücrelerini artırarak kanın kalbe daha fazla oksijen pompalamasına da ayrıca yardımcı oluyor. Son derece hafif ve lezzetli olan havuçlu semizotu yemeği diyet yapanlar içinde kalorisi oldukça az ve tok tutma özelliğine sahip olan yemeklerden biri olarak başı çekiyor.

Havuçlu semizotu yemeği için gereken malzemeler,

 • 2 bağ semizotu
 • 150 gram dana kıyma
 • 1 adet orta boy havuç
 • 1 adet yemeklik kuru soğan
 • 1 diş sarımsak
 • 1 adet olgunlaşmış domates
 • 1.5 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 kahve fincanı kalın bulgur
 • Yarım kahve fincanı sıvıyağ
 • 1 su bardağı sıcak su
 • Yeterince tuz

Havuçlu semizotu yemeğinin yapılışı,

Semizotları güzelce yıkanıp doğrandıktan sonra süzülmesi için bir süzgece alınır ve bekletilir.

Yemeğimizi pişireceğimiz tencereye kıyma alınır ve suyunu çekene kadar kavrulur. Bu aşamada havuçları da küp küp doğrayıp kıyma ile birlikte pişirirseniz havuçların yumuşaması daha kolay olacaktır. Tencereye sıvı yağı da ilave ettikten sonra yemeklik doğanmış kuru soğanları da ekleyip güzelce soteleyin. Salça ve kabukları soyulup doğanmış olan domatesler de tencereye alınarak domatesler iyice yumuşayana kadar kısık ateşte sotelemeye devam edilir. Artık semiz otları da karşımdaki yerini alabilir. Bu aşamada yıkanmış ve süzülmüş kalın bulguru, sıcak suyu ve damak tadınız ölçüsünde tuzu da ilave ettikten sonra kısık ateşte havuç, bulgur ve semiz otları yumuşayana kadar pişirin. Havuçlu semizotu yemeği hazır. Yanında yoğurtla birlikte servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Semizotu Zayıflatır Mı https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-zayiflatir-mi.html Tue, 27 Nov 2018 15:40:23 +0000 Semizotu Zayıflatır mı; Semizotu diyet yapan kişilerin vazgeçemedikleri bir sebzedir. Semizotu hem zayıflamanıza yardımcı olacak hem de omega 3 almanızı sağlayacaktır. Zayıflamak isteyenlerin diyet yapanların vazgeçemedi Semizotu Zayıflatır mı; Semizotu diyet yapan kişilerin vazgeçemedikleri bir sebzedir. Semizotu hem zayıflamanıza yardımcı olacak hem de omega 3 almanızı sağlayacaktır. Zayıflamak isteyenlerin diyet yapanların vazgeçemediği yeşil sebzelerden olan semizotu salatası ve yemeği sayesinde yağın yakımını kolaylaştırmaktadır. Zayıflamak kolay bir şey değildir. Kararlılık ve irade gerektiren bir diyet yapmak ve nefsine hakim olmaktan bahsediyoruz. zayıf kişilere imrenerek diyet yapmayı ve fit bir vücut sahibi olmayı herkes istemektedir. Fakat sürekli sebze ve aynı şeyleri yemekten bir hafta sonra vazgeçilmektedir. Ama semizotu ile yapılacak olan diyet size bıkkınlık vermeyecek ve kısa sürede eksilen kilolarınıza tanık olacaksınız. Semizotu zayıflatmanın yanında kalp damar sağlığını koruyacak ve C vitamini alarak zayıflarken vitaminsiz kalmamanızı sağlayacaktır. 100 gr semizotun 32 kalori olduğu bilinmektedir yani zayıflamanız için sebze yemeli hem de gereken birçok mineraller almanız için semizotu tüketmelisiniz. Ayrıca B1, B6 vitaminleri içeren semizotu kısa ömürlü bir sebzedir ve yurt dışında bulunmamaktadır. Bizim ülkemizde bulunan şifa kaynağı olan semizotunu diyet listenize eklemeniz gerekmektedir. Yapraklarında kayganlık bulunan semizotu bağırsakları bu özelliği ile yumuşatmaktadır.

Semizotunun Zayıflatmada Etkisi;
 • İdrar söktürücü olduğu için vücudunuzdaki ödemi atacaktır
 • Bağırsaklarınızı iyi çalıştırarak metabolizmanızı hızlandıran semizotu zayıflamak için mükemmel bir yöntemdir
 • Bağırsaklarda demir emilimini kolaylaştırmaktadır
Semizotunu Zayıflamak İçin Nasıl Yemeli; 

Etli türlerinden kaçınmanız ve salata veya zeytinyağlı yaparak yemeniz daha etkili ve faydalı olacaktır. semizotunu özellikle çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Semizotunu etli veya zeytinyağlı olarak yaptığınızda kalori bakımından da zengin olacağı için daha az miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Zayıflamak için zeytinyağlı semizotu öğünlerde 8 veya 9 kaşık tüketilmesi gerekir. Ayrıca zayıflamak için tüketeceğiniz semizotunun içerisine her gün bir başka şey katarak kendinize değişiklik yapabilirsiniz. (havuç, patates) gibi veya yoğurtlu semizotu çorbası ile ister sıcak ister soğuk olarak tüketeceğiniz semizotu çorbası protein ihtiyacınızı da karşılacağı için oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca semizotunu yoğurt ile karıştırdığınızda inanılmaz derece tok tutma özeliğine sahiptir. Kabızlık sorunu olanların zayıflama şikayetleri için de oldukça faydalı olan semizotu sayesinde kilo vermeniz mümkündür. Semizotunu marketlerden ve pazarlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz.
]]>
Kırmızı Biberli Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/kirmizi-biberli-semizotu-salatasi.html Wed, 28 Nov 2018 06:37:04 +0000 Kırmızı biberli semizotu salatası, iki antioksidan özellikli sebzenin bir araya gelmesinden oluşan kırmızı biberli semiz otu salatası vücutta tam bir doping etkisi yaratarak müthiş bir enerji sağlamanın yanı sıra Kırmızı biberli semizotu salatası, iki antioksidan özellikli sebzenin bir araya gelmesinden oluşan kırmızı biberli semiz otu salatası vücutta tam bir doping etkisi yaratarak müthiş bir enerji sağlamanın yanı sıra hem vücudu toksinlerden arındırır hem de tek bir öğünde fazlası ile vitamin ve mineral almanızı sağlar. Kırmızı biberli semizotu salatası 5 çaylarında lezzetle tüketilebilecek bir salata olduğu gibi bir et veya tavuk ızgaranın yanında da harika bir tamamlayıcı olarak rahatlıkla servis edilebilecek türden bir tarif olma özelliğini taşıyor. Yapımı da son derece basit olan kırmızı biberli semizotu salatası muhteşem renkleri ile hem sunuma renk verir hem de gözlere hitap eden bir sofra yaratmanıza yardımcı olur.

Kırmızı biberli semizotu salatası için gereken malzemeler,

 • 1 demet semizotu
 • 4 adet kırmızı biber
 • 2 adet salatalık
 • 10 dal dereotu
 • 1 çay bardağı haşlanmış ince bulgur
 • 1 kase süzme yoğurt
 • 1.5 yemek kaşığı mayonez
 • 2 diş sarımsak
 • Ve tuz

Kırmızı biberli semizotu salatasının yapılışı,

Kırmızı biberli semizotu salatası yaparken dikkat etmeniz en önemli püf noktası yıkayıp doğramış olduğunuz semizotlarının suyunu iyice süzdürmenizdir. Hatta evinizde varsa bir salata kurutucusu kullanmanız daha iyi olacaktır. Çünkü aksi takdirde semiz otları sulu kalırsa yoğurdu sulandırır ve hem lezzet açısından hem de görüntü açısından istediğiniz gibi olmaz.

Kırmızı kapya biberleri közledikten sonra küçük parçalar halinde doğrayın. Kırmızı biberleri de bir süzgece alarak fazla sularının süzülmesini sağlayın. Bir salata kasesine süzme yoğurdu alarak içine sarımsakları rendeleyin ve tuzunu atın mayonezi de ekledikten sonra pürüzsüz bir kıvam alana kadar çırpın.

Daha sonra yoğurtlu karışıma sırası ile haşlanmış bulgur, közlenmiş kırmızı biber, semizotu, ve minicik doğranmış salatalıkları ilave edin. Ezmeden güzelce karıştırın. Kırmızı biberli semizotu salatasına damak tadınıza göre tuz da ilave ettikten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Etli Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/etli-semizotu-yemegi.html Wed, 28 Nov 2018 13:46:25 +0000 Etli Semizotu Yemeği, Yurdumuzun büyük çoğunluğun bilinen ve çeşitli şekillerde tüketilen semizotu tüm yeşil yapraklı sebzeler gibi birçok besin değeri taşımaktadır. Yüksek potasyum barındıran semizotunun kendine has Etli Semizotu Yemeği, Yurdumuzun büyük çoğunluğun bilinen ve çeşitli şekillerde tüketilen semizotu tüm yeşil yapraklı sebzeler gibi birçok besin değeri taşımaktadır. Yüksek potasyum barındıran semizotunun kendine has mayhoş tadı ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Salatası da yapılan semizotunun çeşitli şekillerde yemek olarak hazırlandığını bilinmektedir. Bunlardan birisi olan etli semizotu yemeği yapımı ise aşağı yukarı diğer sebze yekleriyle benzerlik gösterir.

Etli Semizotu Yemeği Malzemeleri:
 • 1 kg semizotu
 • 3 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin
 • 200 gr et
 • 2 yemek kaşığı pirinç
 • 1 adet büyük boy soğan
 • 4 su bardağı sıcak su, ya da et suyu
 • 2 adet büyük boy domates ya da 2 yemek kaşığı domates salçası
 • Tuz
Etli Semizotu Yemeği Yapılışı: 

Et doğranmamış ise eti kuşbaşı tabir edilen biçimde doğrayınız. Soğanı ince ve küçük parçalar şeklinde doğrayınız. Semizotunu fazla uzun ve sert olan saplarını temizleyip yıkayınız. Semizotunu çok ince olamamak şartı ile doğrayınız. Domatesleri küçük küpler şeklinde doğrayınız. Pirinci yıkayıp suyunu süzdürünüz. Tereyağını, etleri uygun bir tencereye alınız. Etler suyunu salıp çekene kadar kavurunuz. Doğranmış soğanı tencereye ilave ederek beş dakika kadar daha kavurunuz. Daha sonra doğradınız domatesleri ya da salçayı ilave ederek iki dakika kadar daha kavurmaya devam ediniz. Suyu ya da et suyunu ve yeteri kadar tuz ilave ederek etler yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Etler yumuşadıktan sonra pirinci ve semiz otunu ilave ederek 15-20 dakika kadar kısık ateşte pişmeye bırakın. Yemeğin pişip pişmediğini kontrol ediniz. Etli semizotu yemeğini sıcak servis ediniz.
]]>
Domatesli Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/domatesli-semizotu-salatasi.html Thu, 29 Nov 2018 01:01:21 +0000 Domatesli Semizotu Salatası, semizotu salatası ne şekilde yapılırsa yapılsın muhteşem bir lezzet olduğu kesin ama daha önceden domatesli semizotu salatası hiç denemediğiniz bir tarifse inanın çok şey kaçırmışs Domatesli Semizotu Salatası, semizotu salatası ne şekilde yapılırsa yapılsın muhteşem bir lezzet olduğu kesin ama daha önceden domatesli semizotu salatası hiç denemediğiniz bir tarifse inanın çok şey kaçırmışsınız demektir. Kırmızı ve yeşil sebze uyumuna zaten diyecek bir şey yok ama besleyicilik ve lezzet açısından da damak tadına hitap ediyor. Domatesli semizotu salatası muhteşem içeriği ile diyet yapanlarında sofralarında mutlaka bulunması gereken bir öğün olma özelliğine sahip. Özellikle diyabetli hastalar için son derece tok tutan bir salata. Aynı zamanda kan şekerini yükseltmeden dengeli bir besin değerine de sahip. Kabızlık sıkıntısı çekenler içinde son derece fazla lif içeren domatesli semizotu salatası son derece bağırsak dostu bir salata.

Domatesli semizotu salatası için gereken malzemeler,

 • 1 demet semizotu
 • 3 adet orta boy domates
 • 1 adet salatalık
 • 1 adet kırmızı kapya biber
 • 3-4 sap yeşil soğan
 • 1 adet kırmızı kuru soğan
 • 1 kahve fincanı haşlanmış mısır
 • 3 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • Yarım limon suyu
 • Yeterince tuz

Domatesli semizotu salatasının yapılışı,

Semizotları güzelce yıkanıp sirkeli suda bekletilip durulandıktan sonra küçük parçalar halinde doğranır ve süzülmesi için bir süzgece alınır. Bu tarifte semizotunun sadece yapraklarından değil sap kısımlarından da faydalanabilirsiniz.

Büyük bir salata kasesine kabuğu soyulmuş olan domatesler ve salatalık küp doğranır. Kırmızı kapya biberde küçük parçalar şeklinde doğrandıktan sonra haşlanmış mısır, ince doğranmış yeşil soğan ve yarım ay şeklinde piyazlık doğranmış kırmızı soğanda karışıma ilave edilir.

Haşlanmış mısır ve süzülmüş semizotları da salataya dahil edildikten sonra bir kase içerisinde zeytinyağı, nar ekşisi, limon suyu ve tuz salata sosu haline getirilir.

Püf noktası açısından domatesli semizotu salatası için hazırlamış olduğunuz salata sosunu servisten kısa bir süre önce salatanıza eklerseniz salatanız daha diri ve yeşil bir görünümde kalacaktır.

Afiyet olsun.

]]>
Zeytinyağlı Semizotu https://www.semizotu.gen.tr/zeytinyagli-semizotu.html Thu, 29 Nov 2018 15:14:29 +0000 Zeytinyağlı Semizotu, zeytinyağı kanser riskini azaltır, kalbi korur, kan basıncını düşürür, kilo vermeye yardımcı olur, baş ağrısını azaltır. Semizotu da iyi bir idrar söktürücü, sindirim sistemini düzenler, zayıfla Zeytinyağlı Semizotu, zeytinyağı kanser riskini azaltır, kalbi korur, kan basıncını düşürür, kilo vermeye yardımcı olur, baş ağrısını azaltır. Semizotu da iyi bir idrar söktürücü, sindirim sistemini düzenler, zayıflamaya yardımcı olur. Zeytinyağlı semizotu yemeği bu bakımdan çok zengin ve yararlı bir yemek tarifidir. Zeytinyağlı semizotu içerisinde omega üç, kalsiyum, demir, A ve C vitaminleri, riboflavin, folat, B6 vitamini, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve manganez gibi vitamin ve mineraller içermektedir. Yani zeytinyağlı semizotu tam bir vitamin ve mineral deposudur. Bu tarif çocukların gelişimine ve yaşlıların sağlığına uygun bir yemek tarifidir. Lezzeti açısından da birçok kişinin damak zevkine rahatlık ile hitap etmektedir.

Zeytinyağlı semizotu için gerekli malzemeler
 • Bir kilogram semizotu
 • Bir adet kuru soğan
 • İki adet orta boy domates
 • Bir adet orta boy domates rendesi
 • Bir çay bardağı pirinç
 • Tuz, karabiber ve kırmızı pul biber
 • Zeytinyağı
 • Bir su bardağından biraz daha az sıcak su
Zeytinyağlı semizotu yemeği hazırlanışı

Semizotları tertemiz oluncaya kadar iyice yıkanır. Ilık bir su içerisine tuz ve sirke karışımı hazırlanarak yarım saat kadar semizotları bu karışım içerisinde bekletilir. Bir çay bardağı pirinç su ile yıkanarak süzülür. Yarım saat tuzlu ve sirkeli suda bekletilmiş olan semizotları küçük küçük doğranır. İki adet orta boy domates küp küp doğranır. Soğanlar da ince ince kıyılmalıdır. Tencereye biraz zeytin yağı konarak içerisine soğanlar atılır ve pembeleşinceye kadar kavrulur. Daha sonra tencereye domates rendesi eklenir. Ve kavrulmaya devam edilir. Küp küp doğranmış olan domatesler ile semizotları da ilave edilerek kavrulur. Semizotları suyunu çekince pirinç, tuz, karabiber, kırmızı pul biber ilave edilerek karıştırılır ve son olarak yemeğin suyu eklenir. Orta ateşte yemek suyunu çekinceye kadar ve pirinçler pişinceye kadar kalır. Yemek piştikten sonra altı söndürülür ve servis tabaklarına alınır. Afiyet olsun.
]]>
Patatesli Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/patatesli-semizotu-salatasi.html Thu, 29 Nov 2018 16:31:32 +0000 Patatesli Semizotu Salatası, hanımların 5 çaylarında patatesin olmadığı bir tarif düşünmek pek te kolay değil. Ama patatesin bol karbonhidrat değeri semizotu ile uyumlu hale getirildiğinde daha hafif ve lezzetli bir Patatesli Semizotu Salatası, hanımların 5 çaylarında patatesin olmadığı bir tarif düşünmek pek te kolay değil. Ama patatesin bol karbonhidrat değeri semizotu ile uyumlu hale getirildiğinde daha hafif ve lezzetli bir hal alıyor. Patatesli semizotu salatası, semizotu tüketmeyenlerin bile lezzetli bir şekilde yiyebilecekleri bir salata olma özelliğini taşıyor. Semizotu içeriğindeki klorofil, folik asit, A,C ve B6 vitamini ile değerli bir sebze olmasının yanı sıra ekşi aroması ile de salatalara ayrı bir lezzet katıyor. Patatesli semizotu salatası tek başına tüketildiğinde bile son derece tok tutan ve salatadan ziyade doyurucu bir öğün şeklinde tüketilebilecek bir porsiyon olma özelliğine sahip. Yanında bir et yada tavuk ızgara ile birlikte son derece dengeli ve lezzetli bir uyum yakalayabileceğiniz nefis bir akşam yemeği ziyafeti bile olabilir.

Patatesli semizotu salatası için gereken malzemeler,

 • 4 adet haşlanmış orta boy patates
 • 1 demet semizotu
 • 6-7 dal dereotu
 • 6-7  dal maydanoz
 • 5-6 dal yeşil soğan
 • 1 adet kırmızı soğan
 • 1 adet havuç
 • 6-7 adet kornişon turşu
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber
 • 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 adet limon suyu
 • Yeterince tuz

Patatesli semizotu salatasının yapılışı,

Semizotu saplarından ayrılarak yaprak kısımları yıkanır ve parçalanır. Semiz otlarını doğramadan yaprak şeklinde salataya dahil ederseniz daha hoş bir görüntü olacaktır.

Haşlanmış patatesler küp şeklinde doğranır ve salata kasesine alınır. Güzelce yıkamış olduğunuz dereotu, maydanoz, yeşil soğan ve kırmızı soğanda küçük parçalar halinde doğrandıktan sonra patateslerin üzerine eklenir. Havuç rendenin kalın kısmından geçirilir. Kırmızı kapya biber ve kornişon turşular da doğranıp karışıma ilave edilir, yaprak şeklindeki semiz otları salatanın en üstüne gelecek şekilde yayılır.

Sızma zeytinyağı, limon suyu ve tuz çırpılarak salata sosu hazırlanır. Salata sosu da gezdirildikten sonra damak tadınız ölçüsünde kuru nane ve kırmızı biber de ilave edildikten sonra patateslerin ezilmemesine özen gösterilerek karıştırılan patatesli semizotu salatası servis edilir.

Afiyet olsun. 

]]>
Nohutlu Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/nohutlu-semizotu-salatasi.html Fri, 30 Nov 2018 10:56:11 +0000 Nohutlu Semizotu Salatası, hafif yiyecekler kapsamında ön sırada yer alan bir salata türüdür. Vitamin ve mineral açısından son derece zengin olan bu besin maddesi doyurucu özelliğe sahiptir. Tahıl ürünleri arasında yer alan noh Nohutlu Semizotu Salatası, hafif yiyecekler kapsamında ön sırada yer alan bir salata türüdür. Vitamin ve mineral açısından son derece zengin olan bu besin maddesi doyurucu özelliğe sahiptir. Tahıl ürünleri arasında yer alan nohut ek başına açlığı gideren gıda olduğundan semizotu ile birleştiğinde enfes bir tat ortaya çıkmaktadır. Doğada kendiliğinden yetişme imkanı bulan semizotu her yerde kolaylıkla temin edilebilir. Bulgur ve semizotunun ekonomik yönden pahalı olmaması her evin sofrasında bulunmasına ortam hazırlamıştır. Birçok bakımdan vücuda fayda sağlayan nohutlu semizotu salatası diyet yapan kişilerin ön planda tuttuğu bir salata türüdür. Semizotunun taze bir şekilde temin edilmesiyle birlikte ağızda apayrı bir lezzet bırakacak bulgur eşliğinde salata yapımı mümkündür.

Nohutlu Semizotu Salatası İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 su bardağı nohut
 • 1 demet taze semizotu
 • 1 adet küçük boy kuru soğan
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım limon
Nohutlu Semizotu Salatası Yapılışı

Nohutlar uygun bir kap içerisine alınarak su içerisinde haşlama usulü pişirilmeye bırakılır. Haşlandıktan sonra soğumaya bırakılır.Bu esnada semizotu içerisindeki yabani otlar mevcut ise ayıklanıp yıkanır. Daha sonra bu sebze istenilen ebatta doğranır. Derin bir kap içerisine alınan kıyılmış semizotu üzerine soğan doğranır. Bu aşamada tuz ve pul biber eklenir. Öte yandan nohut ve limon ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan salata servis tabağına alınarak sunum yapılır. Afiyet olsun.
]]>
Semizotu Sapı Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-sapi-yemegi.html Fri, 30 Nov 2018 23:31:59 +0000 Semizotu sapı yemeği, semizotu o kadar kıymetli bir sebze ki insanın saplarını bile ziyan edesi gelmiyor. Ayrıca semiz otlarının sap kısmı yaprakları ile birebir aynı tada sahip. Tek fark yaprakların daha fazla kloro Semizotu sapı yemeği, semizotu o kadar kıymetli bir sebze ki insanın saplarını bile ziyan edesi gelmiyor. Ayrıca semiz otlarının sap kısmı yaprakları ile birebir aynı tada sahip. Tek fark yaprakların daha fazla klorofil içeriyor olması. Semizotu sapı yemeği semizotu sevmeyen çocuklara farklı bir sebze gibi sunum yapılarak kolaylıkla yedirilebilir. Anne olunca her şey için farklı çözümler düşünmek zorundasınız. İşte semizotu sapı yemeği de bunlardan biri. Ayrıca semizotu sapları magnezyum, potasyum, sodyum, fosfor ve demir gibi mineraller açısından da son derece zengin bundan dolayı da asla ziyan edilmemesi gereken ve her türlü değerlendirilmesi gereken bir sebze. Kanı demir bakımından zengin hale getirip kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlayan semizotu hem sapı hem de yaprakları açısından mutlaka haftada en az 2 kez tüketilmelidir. Semizotu sapı yemeği son derece kolay ve lezzetli bir yemek olup pratik bir şekilde hazırlanabilecek en kolay yemekler arasında. 

Semizotu sapı yemeği için gereken malzemeler,

 • 2 bağ semizotunun sap kısımları
 • 150 gram dana kıyma
 • 1 adet orta boy yemeklik kuru soğan
 • 1 adet havuç
 • 1 adet olgunlaşmış domates
 • 1 yemek kaşığı salça
 • Yarım kahve fincanı pirinç
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 su bardağı sıcak su
 • Yeterli miktarda tuz

Semizotu sapı yemeğinin yapılışı,

Semizotu sapları güzelce yıkandıktan sonra küçük parçalar halinde doğranır. Yemeğimizi pişireceğimiz tencerenin içerisine alınan kıyma suyunu salıp çekinceye kadar güzelce kavrulur. Sıvıyağ eklendikten sonra küp şeklinde doğranmış havuç ve yemeklik doğranmış kuru soğan ilave edilerek iyice sotelenir.

Karışıma eklenen domates salçası bir kaç kez çevrildikten sonra kabuğu soyulmuş ve küçük doğranmış domateslerde ilave edilir. Ve domatesler iyice yumuşayana kadar kısık ateşte ağzı kapalı şekilde yemek harcı pişirilmeye devam edilir. Bu aşamada semizotu sapları ve yıkanıp süzdürülmüş olan pirinçte eklenir sıcak su ve damak tadınıza göre tuz ilave edildikten sonra semizotu sapları yumuşayana dek kısık ateşte pişirilir. Dilerseniz semizotu sapı yemeği yanında yoğurt ile birlikte servis edilebilir.

Afiyet olsun.

]]>
Semizotu Kavurması https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-kavurmasi.html Sat, 01 Dec 2018 08:16:11 +0000 Semizotu Kavurması, Semizotu mutlaka tüketilmesi gereken yeşil yapraklı bir bitkidir. Ülkemizde hemen her yerde yetişebilir. Vitamin acısından oldukça zengindir içeriğinde A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminleri vardır. Omega 3 yağ Semizotu Kavurması, Semizotu mutlaka tüketilmesi gereken yeşil yapraklı bir bitkidir. Ülkemizde hemen her yerde yetişebilir. Vitamin acısından oldukça zengindir içeriğinde A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminleri vardır. Omega 3 yağı asidi vardır. Kalorisi oldukça düşüktür. Harika bir diyet yemeği yapabilirsiniz. Mineraller bakımından da bünyesinde birden fazla mineral vardır. Örneğin; kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum gibi semizotunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. 

Semizotu Kavurması Nasıl Yapılır

Malzemeler
 • Bir kilogram taze semizotu
 • Dört tane orta boy soğan
 • Dört diş orta boy sarımsak
 • Bir buçuk yemek kaşığı biber salçası
 • Bir buçuk yemek kaşığı domates salçası
 • Dört tane domates
 • Bir tutam tuz
 • Bir tutam karabiber
 • Bir tutam pul biber
 • Bir tutam toz biber
 • Bir çay bardağı zeytin yağı
Semizotu Kavurması Yapılışı

Semizotlarımızı bir güzel yıkadıktan sonra saplarını kesip atıyoruz. Saplarını kestiğimiz semizotlarını küçük küçük doğradıktan sonra bir süzgeç yardımı ile süzülmeye bırakalım. Soğanlarımızı küp küp doğrayalım. Zeytin yağımızı tenceremize koyalım ve soğanlarla birlikte kavurmaya başlayalım, hafiften pembeleşinceye kadar kavuralım. Kavrulan soğanlarımızın üzerine domates ve biber salçalarımızı da ekleyelim hepsini yaklaşık beş dakika kadar kavurduktan sonra semizotlarımızı da ekleyelim ve salçalarla birlikte semizotlarımızıda kavuralım. Kısık ateşte pişmeye bıraktığımız semizotu kavurmasının üstüne en son olarak küp küp doğradığımız domateslerimizi, baharatlarımızı ve tuzumuzu ekleyip pişmeye bırakalım.
]]>
Hamilelikte Semizotu Yenirmi https://www.semizotu.gen.tr/hamilelikte-semizotu-yenirmi.html Sun, 02 Dec 2018 07:03:32 +0000 Hamilelikte semizotu yenirmi, doğada yer alan sebzeler içerisinde bulunurken; birçok bölgede yaygın olarak yetiştirildiği belirtilmektedir. Özellikle yemeklerde, salatalarda, çorbalarda kullanıldığı belirtilirken; hamilelik sürec Hamilelikte semizotu yenirmi, doğada yer alan sebzeler içerisinde bulunurken; birçok bölgede yaygın olarak yetiştirildiği belirtilmektedir. Özellikle yemeklerde, salatalarda, çorbalarda kullanıldığı belirtilirken; hamilelik süreci içerisinde de tüketilmesinde fayda vardır. Besin değeri açısından oldukça faydalı olmasının yanı sıra içerdiği protein, kolesterol, Karbonhidrat, yağ, fosfor, kalsiyum, Demir, sodyum, potasyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, C vitamini gibi bileşenleri sayesinde oldukça fayda sağladı belirtilmektedir. Özellikle hamilelik süreci  içerisinde anne adayının tükettiği besinlere dikkat etmesi son derece önemlidir. Bu süreç içerisinde aşırı yağlı gıdalardan ve hazır pakette işlenmiş gıdalardan uzak durmasının yanı sıra sebze ve meyve bakımından zengin beslenme listelerine uyarak tükettikleri ne dikkat etmesi hem bebeğin sağlığı açısından hem de annenin gebeliği devam ettirmesi açısından son derece önemlidir. Hamilelikte semizotu yenirmi noktasında tüketilen semizotu sayesinde hem annenin vücudu için gerekli vitaminin ihtiyaçları karşılanırken, hem de bebeğin sağlıklı şekilde anne karnında büyümesini tamamlaması açısından faydalıdır.

Hamilelikte semizotu yenirmi faydaları
 • Hamilelik süreci içerisinde birçok organın görevlerini sağlıklı şekilde yerine getirmesi için belirli vitamin ve mineraller bakımından annenin dengeli beslenmesi gerekir.
 • Bu süreç içerisinde sebzenin az tüketilmesi kabızlığa sebebiyet verdiği için semizotu tüketilmesiyle kabızlıkta giderilme sağlanır. Böylece bağırsağın daha hareketli çalıştığı gözlenir. 
 • Özellikle hamilelik süreci içerisinde anne adayının fazla kilo olması sebebiyle oluşan yağlanmaların azalması için semizotu kullanılması son derece uygundur. 
 • İçerdiği doymamış yağları açısından anne adayında bulunan ağrıların giderilmesine fayda sağlarken; özellikle bel ağrısının giderilmesinde fayda sağladı belirtilmektedir. 
 • Alternatif tıp içerisinde kullanılan semizotunun yoğurt ile birlikte tüketilmesi ile vücudun gerekli vitamin ve kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olunur.
 • Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasına fayda sağlar. Kalori bakımından düşük olması sebebiyle kilo alımını yavaşlatır. 
 • Ayrıca hamilelik süreci içerisinde ciltte bulunan olumsuzlukların giderilmesine fayda sağlarken; ciltte yenileme özelliği yaratır. 
 • Hamilelikte semizotu yenirmi noktasında içerdiği kalsiyum sebebiyle anne adayında ki kalsiyum eksikliğinin giderilmesine destek olur. 
 • Bu süreç içerisinde kalbin sağlıklı şekilde görevini yerine getirmesine destek olurken; kan basıncını düzenlemeye fayda eder. 
 • Hamilelik süreci içerisinde kaslarda bulunan hasarın giderilmesine fayda sağlar. 
 • Ayrıca bu süreç içerisinde anne adayında kansızlık gibi problemler görülürken; semizotu tüketilmesi ile kansızlığın giderilmesine yardım eder. belirtilmektedir 
 • Hamilelikte semizotu yenirmi sürecinde hamileliğin son aylarında oluşan basur gibi hastalıklara karşı son derece faydalı olduğu belirtilmektedir.
 • İçerdiği potasyum sayesinde kan şekerinin düzenlenmesine yardım eder. 
 • Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi hamilelik süreci içerisinde de semizotunun fazla kullanılması faydadan çok zarar teşkil edebilir. Doktora sorularak tüketilmesi tavsiye edilir.
]]>
Salatalıklı Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/salatalikli-semizotu-salatasi.html Sun, 02 Dec 2018 08:24:31 +0000 Salatalıklı Semizotu salatası, İkisi de birbirinden kalorisiz ikisi de son derece hafif ve ikisinin de bağırsakları çalıştırma ve yumuşatma özelliği bulunuyor. Bu kadar aynı olumlu özelliğe sahip iki sebzeyi bir Salatalıklı Semizotu salatası, İkisi de birbirinden kalorisiz ikisi de son derece hafif ve ikisinin de bağırsakları çalıştırma ve yumuşatma özelliği bulunuyor. Bu kadar aynı olumlu özelliğe sahip iki sebzeyi bir araya getirip te lezzet açısından uyum yakalamak bu kadar kolay olmasa gerek. Özellikle diyet yapanların her gün tüketebileceği düşük kalorili bir lezzet olan salatalıklı semizotu salatası yoğurdun da eklenmesi ile eşsiz bir sağlık deposuna dönüşüyor. İçeriğinde alpha linolenic asit bulunması sebebi ile vücuda alındığında omega3 yağ asidine dönüşme özelliği olan semizotu bu bakımdan da vücuda faydalı yağ sağlama özelliğine sahip. Salatalıklı semizotu salatası ile hem dengeli bir öğün tüketirken hem de aklınıza gelebilecek vitamin, mineral ve bileşenlerden fazlası ile fayda sağlamış olacaksınız.

Salatalıklı semizotu salatası için gereken malzemeler,

 • 1 demet semizotu
 • 3 adet salatalık
 • 1 kase süzme yoğurt
 • 2 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • Yeterince tuz

Salatalıklı semizotu salatasının yapılışı,

Salatalıklı semizotu salatası yaparken semizotunun hem sap hem de yaprak kısımlarından faydalanabilirsiniz. Sap ve yaprak kısımlarını güzelce yıkadığınız semizotlarını 10 dakika kadar sirkeli suda bekleterek zararlı kimyasallardan arınmasını sağlayın. Duruladıktan sonra bir süzgece alarak süzdürün.

Bir kasenin içerisine almış olduğunuz süzme yoğurda sarımsakları rendeledikten sonra damak tadınız ölçüsünde tuzu ilave edin. Salatalıkları güzelce yıkadıktan sonra kabuklarını soymadan minik küpler şeklinde doğrayın. Bu şekilde salatalığın yeşil görüntüsü ile salatalıklı semizotu salatası sunum açısından daha güzel duracaktır. İyice süzülmüş olan semizotlarını da yoğurtlu ve salatalıklı karışıma ilave edip karıştırın. Ve şık bir servis kasesine alın,üzerine sızma zeytinyağı ilave ederek masanıza koyabilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Bebekler İçin Semizotu Çorbası https://www.semizotu.gen.tr/bebekler-icin-semizotu-corbasi.html Mon, 03 Dec 2018 05:19:24 +0000 Bebekler İçin Semizotu Çorbası, Semizotunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Hele ki bebekler için oldukça faydalı olan semizotunu çorba yaparak bebeğinize yedirebilirsiniz. Semizotu vitamin bakımından içeriğinde A, B1, B2, B3 Bebekler İçin Semizotu Çorbası, Semizotunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Hele ki bebekler için oldukça faydalı olan semizotunu çorba yaparak bebeğinize yedirebilirsiniz. Semizotu vitamin bakımından içeriğinde A, B1, B2, B3, B6 C ve  E vitaminleri bulundurmaktadır. Ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez, bakır ve demir gibi bir çok minerali de içerir. Omege 3 yağ asidi de mevcuttur. İçeriğinde oldukça kalsiyum ve magnezyum bulunduran semizotunun bebeklerinize çorba yapıp içirirseniz kemiklerinin gelişimi açısından faydalı olacaktır. Bebekler için semizotu çorbası çocuğun beyin gelişiminde fayda sağlar. Soğuk algınlıkların da semizotu çorbası adeta bir kurtarıcıdır. Bebeğinizin kaslarının gelişmesinde ve güçlenmesinde rol oynayan semizotu çorbası bolca tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz semizotu çorbası için yapmanız gerekenler.

Bebekler İçin Semizotu Çorbası Nasıl Yapılır

Malzemeler

 • Bir demet semizotu
 • Bir orta boy soğan
 • İki diş sarımsak
 • Üç su bardağı su
 • Bir fincan zeytin yağı
 • İki yemek kaşığı un
 • Bir adet limon
Bebekler İçin Semizotu Çorbası Yapılışı

Semizotlarımızı bir güzel yıkayalım ve bir süzgeç yardımı ile süzelim. Soğanlarımızı ve sarımsaklarımızı küp küp doğradıktan sonra yağımızla birlikte tenceremize alalım ve kavuralım. Kavrulan soğanlarımızın içerisine semizotlarımızı da koyup kavuralım biraz kavrulup sunu bırakınca üzerine başka bir kapta hazırladığımız un, limon, tuz terbiyemizi yavaş yavaş tenceremizin içerisine boşaltalım ve iyice pişirelim hafiften koyulaşmaya başlayan çorbamızı bir blendır yardımıyla semizotlarımızı ezelim.
]]>
Semizotu Diyeti https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-diyeti.html Tue, 04 Dec 2018 04:24:37 +0000 Semizotu Diyeti; semizotu sebzesi hiç şüphesiz birçok kişi tarafından sevilmektedir. Bu bitkinin faydası o kadar çoktur ki saymak ile bitmemektedir. Semizotu iyi bir kalp sağlığı koruyucusu, idrar söktürücü ve kan temizleyicisi Semizotu Diyeti; semizotu sebzesi hiç şüphesiz birçok kişi tarafından sevilmektedir. Bu bitkinin faydası o kadar çoktur ki saymak ile bitmemektedir. Semizotu iyi bir kalp sağlığı koruyucusu, idrar söktürücü ve kan temizleyicisi görevindedir. Kilo vermek isteyen bayanların semizotu diyeti ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Semizotu diyeti aç kalınarak diyet yapmaya karşıdır. Sık sık ama çok öğün koyarak zayıflamaya çalışmak sağlık açısından daha isabetli bir karar olacaktır. 

Semizotu diyetinde yenilebilecek semizotlu tarifler;
 • Yoğurtlu ve kıymalı semizotu yemeği
 • Tavuklu semizotu yemeği
 • Yoğurtlu semizotlu salata
 • Zeytinyağlı semizotu yemeği
 • Haşlanmış semizotu yemeği
 • Tam buğday unlu semizotlu börek
 • Semizotu mezesi
Semizotu diyeti uygulanır iken beyaz karbonhidratlardan uzak durulmalıdır. Birkaç öğünden aynı olarak tekrar tekrar tüketmek diyete katkı sağlar. Semizotu diyetine takviye olarak proteinli yiyecekler, baklagiller ve sebzelerden faydalanmakta yarar vardır. Eğer diyet yapmakta zorlanılıyor ise aşırıya kaçmadan diyete haftada bir gün ara verilmelidir. Kalori aldıracak gazlı ve şekerli içeceklerden bu süreçte uzak durulmalıdır. Günlük egzersizler ve yürüyüşler yapmak diyete destek olacaktır ve zayıflama aşaması hız kazanacaktır. Aç kalmamaya özen gösterilmelidir acıkınca açlığı bastıracak yiyecekler tüketilmelidir. 

Semizotu lifli bir besin maddesi olduğundan açlığı bastırma konusunda oldukça başarılıdır. Kahvaltı öğünleri diyet sürecinde kesinlikle atlanmamalıdır. Diyet programlarının en önemli öğününü her zaman için kahvaltı oluşturur. Kahvaltı diyet yapanları tok tutacak ve daha geç acıkmalarını sağlayacaktır. Yoğurt kilo vermeye yardımcı olur ancak yoğurdun organik olmasına ve yağ oranının düşük olmasına özen gösterilmelidir. Semizotu diyetinin sonucunda hedefe ulaşmak için elbette bol bol su tüketilmelidir. Ayrıca diyet programı uygulanır iken uyku düzenine de dikkat edilmeli ve önem verilmelidir.
]]>
Yoğurtlu Semizotu Mezesi https://www.semizotu.gen.tr/yogurtlu-semizotu-mezesi.html Tue, 04 Dec 2018 13:22:30 +0000 Yoğurtlu semizotu mezesi; özellikle yaz aylarında çok fazla tercih edilen bir salata çeşididir. Semizotu içerdiği posa ve vitamin nedeniyle sürekli olarak tüketilmesi gereken bir besin maddesidir. Özellikle diyet yapan kişiler Yoğurtlu semizotu mezesi; özellikle yaz aylarında çok fazla tercih edilen bir salata çeşididir. Semizotu içerdiği posa ve vitamin nedeniyle sürekli olarak tüketilmesi gereken bir besin maddesidir. Özellikle diyet yapan kişiler ve diyabet hastaları için ideal bir besin maddesi olan semizotunun tek dezavantajı ayıklanmasıdır. Toprakla doğrudan temas eden bu sebze çok fazla çamur barındırdığından temizlemesi çok zaman alır. Bu nedenle bir çok kimse semizotunu hazırlamaya üşenir. Oysa ki bazı pratik uygulamalar sayesinde semizotunu kısa süre içerisinde ayıklamak mümkündür. Yeter ki sizler bu şifalı bitkiden istifade etmek isteyin. Meze denilince akla genellikle zeytinyağı veya yoğurtla hazırlanan harika lezzetler gelir. Semizotu yoğurtla harika bir ikili olur. Aşağıda yoğurtlu semizotu mezesinin tarifi yer almaktadır. 

Yoğurtlu semizotu mezesinin için gerekli olan malzemeler:
 • 1 bağ semizotu,
 • 2 su bardağı kaymaklı yoğurt,
 • Yarım yemek kaşığı mayonez,
 • 1 diş sarımsak,
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı,
 • Yarım çay bardağı ceviz içi,
 • Pul biber,
 • Yeteri kadar tuz
Hazırlanışı: Yoğurtlu semizotu mezesinin yapımı için semizotunu yaklaşık 1 saat önceden bir kaç kez su değiştirerek ıslatın. Kumdan arındığına kanaat getirinceye kadar yıkayın. Daha sonra suyunun süzülmesini bekleyin. Arzu edilen irilikte doğradıktan sonra bir salata kasesinin içine boşaltın. Diğer taraftan bir kasede yoğurt ve mayonezi mikser kullanmadan çırpın. Üzerine ezilmiş sarımsak ve tuzu ilave edip karıştırın. Daha sonra semizotunun üzerine yoğurt harcını ekleyin. En on olarak zeytin yağı ve pul biberle süsleyerek üzerine iri doğranmış cevizleri dökün. Yoğurtlu semizotu mezesi hazır. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Semizotu Yemeği Kaç Kalori https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-yemegi-kac-kalori.html Wed, 05 Dec 2018 08:20:48 +0000 Semizotu Yemeği Kaç Kalori; Semizotunun faydaları saymakla bitmez semizotu diyet yapan kişiler için oldukça önemlidir. Hem çok lezzetli hemde kalori miktarı oldukça düşük olan bu sebzeyi diyet yaparken mutlaka tüketin. Bir orta Semizotu Yemeği Kaç Kalori; Semizotunun faydaları saymakla bitmez semizotu diyet yapan kişiler için oldukça önemlidir. Hem çok lezzetli hemde kalori miktarı oldukça düşük olan bu sebzeyi diyet yaparken mutlaka tüketin. Bir orta boy tabak yani 124 gram semizotu yemeği tam 27 kaloridir. Semizotu ayrıca demir, A vitamini, magnezyum, C vitamini, potasyum ile folik asit bakımından oldukça zengin bir bitki türüdür. Omega üç yağları açısından oldukça zengin olan semizotunun​ yaprak kısımları yeşil renkli olur. Semizotu diğer sebzeler içinde omega üç yağları açısından en zengin bitkidir. Bu sebepten dolayı semizotunu sofralardan eksik etmeyin. Omega üç kaynağı olan semizotunun besin değerlerini inceleyelim.

Semizotunun Besin Değerleri
 • Demir (mg): 5.52
 • Karbonhidrat (g): 2.19
 • Vitamin C (mg): 30.5
 • Protein (g): 3.27
 • Vitamin A (iu): 1636.8
 • Yağ (g): 0.15
 • Kalsiyum (mg): 192.2
 • Lif (g): 1.97
 • Potasyum (mg): 513.36
 • Kolestrol (mg): 0
 • Sodyum (mg): 50.84
Semizotunun besin değerlerini inceledikten sonra şimdi semizotu yemeğine konulan bütün malzemelerin kalori miktarını inceleyelim.
 • Semizotu (300 gram): 96 kalori
 • Tam yağlı süzme yoğurt (100 gram): 113 kalori
 • Domates: (2 tane): 28 kalori
 • Kuru soğan (100 gram): 38 kalori
 • Taze kırmızı biber (1 tane): 12 kalori
]]>
Bebekler İçin Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/bebekler-icin-semizotu-yemegi.html Thu, 06 Dec 2018 05:02:58 +0000 Bebekler için semizotu yemeği: Oldukça faydalı ve bebeklerin birçok vitamin ve demir eksikliğini gideren bir yemek türüdür. Bebekler hayatımızın en önemli parçalarıdır. bu nedenden ötürü onları besleme konusunda ilk a Bebekler için semizotu yemeği: Oldukça faydalı ve bebeklerin birçok vitamin ve demir eksikliğini gideren bir yemek türüdür. Bebekler hayatımızın en önemli parçalarıdır. bu nedenden ötürü onları besleme konusunda ilk andan itibaren verilen mama, çorba, meyve, püre ve yemeklerin içeriklerine oldukça dikkat ederiz. Bebeğe sunduğumuz ek besinlerin alerjen olup olmadığına, besleyiciliğine içerdiği vitaminlere ve bebeğin sevip sevmediğine dikkat ederiz. İşte bu sebepten dolayı semizotu bitkisinin yemeği bebekler için oldukça uygun bir ek gıdadır.

Bebekler için semizotu yemeği: Yapımı oldukça basit ve pratik bir yemek türüdür. aynı zamanda içerdiği vitaminler açısından bebeğe son derece faydalı bir yemektir. Bebekler için semizotu yemeği geçmişe bakıldığında atalarımızın da bebeklerine yapıp sunmuş olduğunu görebiliriz. bunun sebebi ise semizotu bitkisinin eskilerden beri çok faydalı olduğu bilinip oldukça farklı şekillerde yemekleri yapılmıştır. Gelelim bu mucizevi bitkinin bir çeşit yemeği olan bebekler için semizotu yemeğinin tarifine:

Bebekler için semizotu yemeği malzemeleri
 • Yarım bağ semizotu
 • Bir diş sarımsak
 • Bir tatlı kaşığı domates salçası
 • Yarım çay bardağı pirinç
 • Bir adet küçük boy soğan
 • Yarım çay bardağı kaynatılmış yeşil mercimek
 • Bir çorba kaşığı zeytinyağı
Bebekler için semizotu yemeği tarifi: Öncelikle semizotu iyice ayıklanıp temizlenir ve iyice yıkanır. Ardından doğranarak diğer malzemelerin hazırlanışı beklenir. Daha sonra yemek için uygun olan tencere seçilerek soğan ve sarımsak çok ince bir şekilde kıyılır ve üzerine zeytinyağı eklenerek kavrulur. Hemen ardından bir tatlı kaşığı domates salçası eklenir ve karıştırılır. hemen ardından önceden doğranmış olan semizotları eklenir ve bir tur karıştırılır. Sonrasında ise pirinç ve yeşil mercimekte eklenerek üzerine yeteri miktarda sıcak su ilave edilir. Yaklaşık 20 dakika kadar pişirilir ve bebeğe vermeye hazır hale gelir. Afiyet olsun.

Not: Bebekler için semizotu yemeği, bebeğin sağlığı açısından tuz ve diğer baharatları içermez ve bebeğin diş durumu ve çiğneme yeteneğine göre annenin kararı ile yapılan yemeğin suyu azaltılıp yada çoğaltılabilir.
]]>
Yoğurtsuz Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/yogurtsuz-semizotu-salatasi.html Thu, 06 Dec 2018 14:59:10 +0000 Yoğurtsuz Semizotu Salatası, semizotu demir içeren bir besin olması sebebi ile yoğurtsuz olarak tüketildiğinde vücutta demir emilimi daha fazla olduğundan kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını da sağlamaktadır. A Yoğurtsuz Semizotu Salatası, semizotu demir içeren bir besin olması sebebi ile yoğurtsuz olarak tüketildiğinde vücutta demir emilimi daha fazla olduğundan kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını da sağlamaktadır. Ayrıca yoğurtsuz semizotu salatası içerisine dahil edilen diğer faydalı sebzeler ile de tam bir vitamin deposuna dönüşüyor. Yoğurtsuz semizotu salatası hanımların 5 çaylarında tüketebileceği lezzetli bir salata olmanın yanı sıra aynı zamanda akşam yemeklerinin yanına bile eşlik edebilecek türden bir salatadır. Özellikle gebelik döneminde olan anne adayları yoğurtsuz semizotu salatası ile bol bol folik asit depolayabilirler. Yoğurtsuz semizotu salatası omega3 takviyesi için neredeyse balık ile aynı değere sahip bir öğün olma özelliğine sahip. Yapımı ise son derece pratik. Hatta semizotunu önceden yıkayarak dolabınıza koyduğunuzda salata yapmak için her an elinizin altında hazır olan bir malzemeniz olacaktır.  

Yoğurtsuz semizotu salatası için gereken malzemeler

 • 1 demet semizotu
 • 1 su bardağı ince bulgur
 • Yarım su bardağı haşlanmış mısır
 • 1 adet kırmızı kapya biber
 • 1 adet havuç
 • 1 adet kırmızı soğan
 • Yarım demet dereotu
 • Yarım demet maydanoz
 • 1 adet salatalık
 • 5-6 adet kornişon turşu
 • Yarım kahve fincanı nar ekşisi
 • yarım kahve fincanı zeytinyağı
 • Yarım limon suyu
 • Yeterince tuz

Yoğurtsuz semizotu salatasının yapılışı

Semizotu güzelce ayıklanıp yıkanarak çok küçük olmayacak şekilde doğranır ve suyu iyice süzdürülür. Salata kurutucusu yardımı ile tamamen kurutmanız salatanızın daha lezzeti olmasını sağlar.

İnce bulgur 1 su bardağı sıcak su ile ıslatılır ve kabarana kadar bekletilir. Büyükçe bir salata kabına, kırmızı kapya biber, yıkanmış dereotu, maydanoz, kornişon turşu ve salatalık küp şeklinde doğranır. Havuç rendenin kalın tarafı ile rende yapılır. Haşlanmış mısır, bulgur ve doğranmış semizotları da salataya dahil edilerek güzelce karıştırılır. Damak tadınıza göre nar ekşisi, zeytinyağı ve tuzunu da ilave ettikten sonra yoğurtsuz semizotu salatası servise hazır hale gelir.

Afiyet olsun.   

]]>
Mercimekli Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/mercimekli-semizotu-salatasi.html Thu, 06 Dec 2018 16:04:29 +0000 Mercimekli Semizotu Salatası: Mercimekli semiz otu salatası misafirlerinize sunabileceğiniz değişik ve güzel salatalar arasında oldukça sık yer almaktadır. Semiz otu salatalar içinde oldukça bol yer almaktadır. Semiz otu salatası Mercimekli Semizotu Salatası: Mercimekli semiz otu salatası misafirlerinize sunabileceğiniz değişik ve güzel salatalar arasında oldukça sık yer almaktadır. Semiz otu salatalar içinde oldukça bol yer almaktadır. Semiz otu salatası birçok şekilde yapılabilir. Sizlere semiz otunun besin değerini öldürmeden yaptığım bir semiz otu salatasının hazırlanışını anlatacağım. Şimdiden afiyet olsun.

Mercimekli Semiz Otu Salatası Malzemeleri:
 • Yarım bağ semizotu
 • Bir adet kuru soğan 
 • 1-2 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı salça
 • Yarım yemek kaşığı biber salçası
 • Haşlanmış mercimek 
 • Haşlanmış nohut
 • Zeytinyağı
 • İsteğe göre limon ve nar ekşisi
Mercimekli Semiz Otu Salatası Yapılışı: Öncelikle mercimekleri haşlıyoruz. Daha sonra soğanları ince ince dilimleyip kavurmaya başlıyoruz. Soğanlara domates salçası ve biber salçasını da ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. İnce ince ve küçük doğranmış sarımsaklarımızı da ekliyoruz. Daha sonra bütün malzemeleri ekleyerek malzemelerin üstünü biraz geçecek şekilde su ekliyoruz. Yemeğimiz piştikten sonra haşlanmış nohut ve mercimeği de ekleyip isteğe göre nar ekşisi ve limon ekleyip servis edebilirsiniz. 
]]>
Semizotu Süt Yaparmı https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-sut-yaparmi.html Fri, 07 Dec 2018 09:05:30 +0000 Semizotu Süt Yaparmı; Süt yapması için yüzyıllardır bazı anneler tarafından bitkiler kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de bilindiği üzere semizotudur. Evet. Semizotu süt yapar. Aynı zamanda kullanılan yönteme bağlı ola Semizotu Süt Yaparmı; Süt yapması için yüzyıllardır bazı anneler tarafından bitkiler kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de bilindiği üzere semizotudur. Evet. Semizotu süt yapar. Aynı zamanda kullanılan yönteme bağlı olarak sütün kalitesini de arttırır. Haşlama yemeği, sulu ve bir çok çeşitte kullanılabilme özelliği de mevcuttur. Oldukça faydalı olan semizotu; iyi bir yiyecek kaynağı olarak de görülür. Eski zamanlarda semizotu oldukça değerli görülen bir yiyecek türü olduğu bilinmektedir.  

Semizotu Süt Yaparmı, Kullanım Amacı Nedir

Kullanım alanı her ne kadar anneler ve süt yapma amacı olsa da yine de önemi bilinir bir tüketim ögesidir. Kalorisi düşük ama aynı zamanda sodyum, potasyum ve içerdiği vitamin çeşitleri dolayısıyla annelerin süt yapım maddesi olarak görmesi oldukça mantıklıdır. Ama aynı zamanda bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bir çok araştırma ve inceleme konusu olan semizotu gerçekten de değerli bir besin ögesi ve annelere bebeklerinin besin ihtiyacını karşılaması hususunda oldukça önemli bir yardımcı madde ve besindir.
]]>
Yoğurtlu Semizotu https://www.semizotu.gen.tr/yogurtlu-semizotu.html Sat, 08 Dec 2018 04:38:22 +0000 Yoğurtlu semizotu: yaz aylarının, diyet yapanların, hamile kadınların ve bebeklerin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan oldukça hafif bir lezzettir. Yoğurtlu semizotu içerdiği vitaminler açısından oldukça zengin ve Yoğurtlu semizotu: yaz aylarının, diyet yapanların, hamile kadınların ve bebeklerin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan oldukça hafif bir lezzettir. Yoğurtlu semizotu içerdiği vitaminler açısından oldukça zengin ve besleyicidir. Tam bir D vitamini  deposu ve kalsiyum kaynağı olan yoğurtlu semizotu aynı zamanda her yaştan herkesin kolaylıkla hazırlayıp tüketebileceği bir yemek türüdür.

Yoğurtlu semizotu ve semizotunun birçok şekilde farklı farklı hazırlandığı yemekler, birçok doktor tarafından hastalarına önerilen bir lezzettir. Geçmişe bakacak olursak; Eskiden semizotu evlerin bahçeleri ve ağaçların diplerinde kendiliğinden oluşurdu ve insanlar onları toplayarak çeşitli yemekler yaparlardı. Son yıllarda semizotunun sağlık açısından öneminin araştırılıp kanıtlanmasıyla, özellikle birçok yörede semizotu yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak ise artık semizotuna pazarlar, manavlar ve marketlerde de rastlamak mümkün hale gelmiştir. Özellikle kansızlık ve demir eksikliği başta olmak üzere bir çok rahatsızlığı gideren semizotu son yıllarda giderek popülerleşen ve oldukça sık kullanılan bir sebze halini almıştır. Bunun sonucunda ise birçok yemek türü, salatası, çorbası ve soğuk meze çeşitleri türetilmiştir. Yoğurtlu semizotu da bunlardan birisidir. Yoğurtlu semizotu özellikle yaz aylarında oldukça sık tükettiğimiz bir yemek olmakla beraber diyetisyenlerinde şeker hastaları ve zayıflamak isteyenlere önerdiği bir yemek türüdür. Ayrıca sindirim sorunu yaşayan kişilere de oldukça iyi gelen bir yemek türüdür. Gelelim bu mucizevi bitkiden yapılan vitamin deposu yoğurtlu semizotu yemeğinin tarifine:

Yoğurtlu semizotu için gereken malzemeler
 • Bir bağ semizotu
 • Yarım su bardağı iri bulgur yada haşlanmış yarma
 • Yarım su bardağı haşlanmış nohut
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Bir kurutulmuş kekik
 • Bir adet orta boy soğan
 • Tuz
Yoğurt sosu için malzemeler:
 • Bir su bardağı yoğurt
 • Kuru nane
 • Yarım tatlı kaşığı kırmızı pul biber yada kırmızı toz biber
 • Bir çorba kaşığı zeytinyağı
 • Üç diş sarımsak
Yoğurtlu semizotu tarifi: İlk olarak semizotu ayıklanır ve iyice yıkanır sonrasında ince ince doğranarak bir kenara bırakılır. Hemen ardından yemek için uygun olan tencere seçilerek içine bir adet soğan ince bir şekilde doğranır. Ardından zeytin yağı eklenerek iyice kavrulan soğanın üzerine önceden doğrayarak hazırladığımız semizotlarını ekleriz ve karıştırırız. Hemen ardından önceden haşlanmış olan yarmayı veya bulguru ekleriz bir tur karıştırdıktan sonra nohudu da ekleriz ve üzerine bir su bardağı kadar sıcak su ilave ederek kekikleri de yemeğimize atarız. En son tuzunu da ekleyerek yaklaşık on dakika kadar pişmesini bekleriz.

Yoğurt sosu tarifi: Öncelikle sarımsakları soyarak iyice ezeriz, hemen ardından üzerine sırayla kuru nane, pul biber ve zeytinyağını ekleriz. En son olarak yoğurdu da ekleyerek iyice karıştırırız. Pişmiş olan yemeğin üzerine yemek hafif soğuduktan sonra ekleyerek yoğurtlu semizotu yemeğimizi yemeye hazır hale getiririz. Afiyet olsun.
]]>
Mercimekli Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/mercimekli-semizotu-yemegi.html Sat, 08 Dec 2018 22:53:48 +0000 Mercimekli Semizotu Yemeği, yeşillik sevenlerin vazgeçilmez yemeğidir. Birçok insan yeşillik yemeyi çok sever. Mesela; Marul, maydanoz, dereotu, roka, yeşil soğan ve benzeri yeşillikleri sade yada salata yaparak tüketirler. Semizotu Mercimekli Semizotu Yemeği, yeşillik sevenlerin vazgeçilmez yemeğidir. Birçok insan yeşillik yemeyi çok sever. Mesela; Marul, maydanoz, dereotu, roka, yeşil soğan ve benzeri yeşillikleri sade yada salata yaparak tüketirler. Semizotunu isteyen salata şeklinde isteyen yemeğini yaparak tüketir. Yeşillik yemenin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Semizotu salata yaparak, yoğurtla karıştırılarak yada yemeği yapılarak yenilmektedir. İsteyen kendi zevkine göre hangisi daha hoşuna gidiyorsa o şekilde yiyebilir ve kimi sevenler isteğe göre limonda sıkabilir. Semizotunun faydalarına baktığımızda bence semizotu yemeyenler gönül rahatlığı ile semizotu yemeye başlayabilirler. 

Semizotu kan şekerini düzene sokmakta yardımcıdır. İyi bir antioksidan kaynağı olan semizotu ayrıca enerji veren bir besindir. Kasları güçlendirmekte etkilidir. Böbrek kumu ve böbrek taşı rahatsızlığı çekenler için kumları ve taşları dökmekte yardımcıdır. Kalp sağlığını destekleyen semizotu kalp dostudur. Bunlar faydalarından sadece bazıları ve daha sayamadığımız birçok faydası bulunuyor. Semizotu mercimekle birleşince harika bir yemek ortaya çıkıyor. Hiç yapmadıysanız tavsiye ederim. 

Mercimekli Semizotu Yemeği İçin Gereken Malzemeler 
 • 1 tane kuru soğan 
 • Yarım demet semizotu 
 • 2 çorba kaşığı domates salçası 
 • Yarım çorba kaşığı biber salçası 
 • Haşlanmış yeşil mercimek 
 • Zeytinyağı 
 • Haşlanmış nohut 
 • Limon suyu yada nar ekşisi 
 • 1-2 diş sarımsak
Mercimekli Semizotu Yemeği Yapılışı 

İlk önce yeşil mercimeği haşlayın. Başka bir tencereye geçin, zeytinyağı koyup üzerine küçük doğradığınız soğanları ekleyip kavurun. Ardından biber ve domates salçasını ilave edin ve kavurmaya devam edin. Sonra küçük doğradığınız yada rendelediğiniz sarımsakları ekleyin. Sarımsak da hafif kavrulunca iri iri doğradığınız semizotunu tencereye ilave edin. Kısık ateşte karıştırıp az pişirin. Daha sonra malzemelerin boyunca sıcak su ilave edin. Semizotu piştikten sonra haşladığınız hazır olan nohut ve mercimeği ilave edin, karıştırın. Hafif tuz ve ekşi ekleyin ve kendi arzunuza göre tadını ayarlayın. 1-2 dakika daha kaynadıktan sonra yemeğin altını kapatın. Hem hafif hemde faydalı olan mercimekli semizotu yemeği hazır. Afiyet olsun.
]]>
Semizotu Yemeği https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-yemegi.html Sat, 08 Dec 2018 23:13:59 +0000 Semizotu yemeği, hafif, lezzetli ve hafif ekşimsi tadı en sevilen yaz mevsimimin yemeklerinden birisidir. Semizotu yemeği, hem sıcak hemde soğuk olarak ve üzerine yoğurt ilave edilerek tüketilebilen yaz mevsiminin en sevilen yemek Semizotu yemeği, hafif, lezzetli ve hafif ekşimsi tadı en sevilen yaz mevsimimin yemeklerinden birisidir. Semizotu yemeği, hem sıcak hemde soğuk olarak ve üzerine yoğurt ilave edilerek tüketilebilen yaz mevsiminin en sevilen yemeklerindendir. Semizotunun faydaları saymakla bitmez, semizotu yemeği yazın sıcak günlerinde bunaltan ağır yemekler yerine, hafif olması, kolay hazırlanması ve serinlik hissi vermesi ile mutlaka tüketmemiz gereken yemektir. Semizotu yemeğinin hazırlanması da oldukça kolaydır ve en fazla yarım saat içerisinde hazırlaya bileceğimiz bir yemektir. Semizotu yemeği pirinçle hazırlanabileceğimiz gibi içerisine bulgur konularak ta hazırlayabiliriz. Bulgur yemeğe oldukça değişik bir lezzet ve tat vermektedir. Herkesin malumu olduğu üzere, sebzeler çiğ tüketilmesi halinde herhangi bir vitamin kaybına uğramaz, bu nedenle semiz otunu çiğ olarak tüketmek isteyenler, yemeğinin yanına semizotu salatası da ekleyebilirler. Semizotu nasıl yıkanması ve temizlenmesi gerekir, bu kısım oldukça önemlidir. Zira semizotu, bıçak gibi herhangi bir alet kullanmadan elimizle kopararak temizlememiz ve bol soğuk suda yıkamamız, vitamin kaybının en aza indirilmesi ve ekşi tadını koruması bakımından oldukça önemlidir. Semiz otunda istediğimiz tadı ve lezzeti alabilmemiz için pazara gelen yerli üreticilerden alınması, lezzetli yemek yapmanın püf noktasıdır. gelim hep beraber lezzetli bir semiz otu yemeği yapalım birlikte.

Semizotu yemeği için malzemeler
 • 1 Kilogram taze semizotu
 • 1 adet orta büyüklükte kuru soğan
 •  Yarım su bardağı orta irilikte bulgur (İsteyenler bulgur yerine pirinçte koyabilirler)
 • 1 Yemek kaşığı dolusu domates salçası
 • 4 Yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 Tatlı kaşığı kadar pul biber 
 • Yeterli miktarda su
Semizotu yemeğinin hazırlanışı

Öncelikle semizotu iyice ayıklayıp temizlenmesi gerekir, daha sonra serçe parmağınız büyüklüğünde koparılarak doğranır, iyice temiz olana kadar bol soğuk suda yıkanır. Diğer taraftan büyükçe bir tavaya sıvı yağ konulup yağ iyice ısınınca daha önceden kabuğunu soyduğumuz ve ince ince doğradığımız kuru soğanı ekleriz ve hafif pembeleşene kadar kavurmaya devam ederiz. Kavrulma işlemi devam ederken içerisine bir kaşık domates salçasını ve pul biberi ekleriz ve hafif ateşte kavurmaya devam ederiz ve bunların üzerine de daha önce yıkadığımız ve temizlediğimiz bulguru ilave ederek biraz daha kavurmaya devam ederiz. Soğan ve bulguru yeteri kadar kavurduğumuzda üzerine daha önce hazırladığımız semizotu ve tuzu ilave ederek tahta bir kaşıkla hafifçe aralar kapağını kapatarak, semizotu bir süre kendi suyu ile kavrulmaya bırakırız. Bunu yaparken de ara sıra tavanın kapağını açarak tahta bir kaşıkla hafifçe karıştırırız, bu şekilde hem dibine tutmasını hem de her tarafının eşit miktarda pişmesini sağlarız. Semizotu bu şekilde 10 dakika kadar kavrulduktan sonra, üzerini iki parmak geçecek şekilde ılık su ilave ederek kapağını kapatırız, suyunu iyice çekene kadar orta ateşte pişiririz. Semizotu yemeğini sıcak olarak veya soğuk olarak servis edebiliriz. İsteyen sarımsaklı yoğurt ta ilave edebilirler değişik bir tat olarak sunabilirler. 

Afiyet olsun.   
]]>
Semizotu Kaç Kalori https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-kac-kalori.html Sun, 09 Dec 2018 17:49:37 +0000 Semizotu Kaç Kalori; Semizotu kalori bakımından düşük olduğu için diyet yapanların ve kalp damar sağlığına önem verenler için bulunmaz bir nimettir. İster yemek olarak isterseniz de çiğ olarak tüketebileceğiniz semizot Semizotu Kaç Kalori; Semizotu kalori bakımından düşük olduğu için diyet yapanların ve kalp damar sağlığına önem verenler için bulunmaz bir nimettir. İster yemek olarak isterseniz de çiğ olarak tüketebileceğiniz semizotu içerdiği lif bakımından oldukça fazla olduğu için kabızlık çekenlerin veya vücudunda ödem atamayan kişilerin kullanması gereken bir sebzedir. saplarından yapraklarına kadar tüketebileceğiniz semizotu kalorisi düşük fakat içerdiği vitaminler yüksektir. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve demir ihtiyacınızı karşılayacak olan semizotu sayesinde sağlıklı yaşama imza atmış olacaksınız. Semizotunun faydalarını bilen kişilerin özellikle saksıda veya bağında, bahçesinde yetiştirdiğini bilmelisiniz ve ona göre tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Semizotu Besin Değeri; Semizotunun taze toplanmış olarak aldığınızdaki 100 gramındaki besin değerleri şu şekildedir.
 32 kalori; 2 gr protein; 3,8 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,4 gr. yağ;1,4 gr. lif; 4 mgr. kalsiyum; 0,2 mgr. demir; 80 mgr. sodyum; 5 mgr. potasyum; 180 IU A vitamini; 0,04 mgr.

Semizotunun Faydaları; Semizotu; baş ağrısına ve gut hastalıklarına karşıda oldukça faydalıdır. Semizotunu kalori bakımından da bildiğimize göre gönül rahatlığı ile bol bol  tüketebilirsiniz. Semizotunu çiğ olarak tüketmeniz daha faydalıdır. Çünkü; içerisindeki vitaminler ölmeden vücudunuza almış olacaksınız. Semizotu bağırsaklarda demir emilimini artırmaktadır bu yüzden kansızlık sorunu yaşayan kişiler için şifa kaynağıdır diyebiliriz. Semizotu birçok B vitamini içermektedir. Özelikle diyet yapanlarında kalori değeri yönünden diyet listelerinde ilk sıralarda semizotu yer almaktadır.

Semizotu Kaç Kalori; Semizotu etli olarak pişirildiğinde 65 kalori iken zeytinyağlı semizotu 59 kaloridir. Diyet yapan kişi zeytinyağlı semizotunu öğünlerde 8-10 çorba kaşığı tüketilebilir.
]]>
Bebeklere Semizotu Püresi https://www.semizotu.gen.tr/bebeklere-semizotu-puresi.html Mon, 10 Dec 2018 01:04:25 +0000 Bebeklerde Semizotu Püresi, Semizotu, tüm yaş gruplarının rahatlıkla yiyebileceği, son dere yararlı bir sebzedir. Semizotu alırken çok dikkatli olmak gerekir. Yapraklarının diri ve sıkı olmasına, köklerinin canlı, hatta topra Bebeklerde Semizotu Püresi, Semizotu, tüm yaş gruplarının rahatlıkla yiyebileceği, son dere yararlı bir sebzedir. Semizotu alırken çok dikkatli olmak gerekir. Yapraklarının diri ve sıkı olmasına, köklerinin canlı, hatta topraklı olması daha da iyidir. Çünkü semizotunu taze ve diri tutar. Bunlar sera semizotu olarak pazarlarda, marketlerde satılır. Aslında doğadaki organik semizotunun lezzeti ve besleyici değeri daha fazladır, ama herkes her zaman temin edemez. Bebekler 6 aylık olduktan sonra, anne sütüne ilave olarak bir çok gıdalarla beslemeye devam edilir. Vitamin, mineral ve omega3 kaynağı bakımından oldukça zengin olan semizotu, bebeklerin beslenmesinde diğer gıdaların yanında, önemli yer almaktadır. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir, lif bakımından zengin oluşu da, bebeklerin sindirim sisteminde kolaylık sağlamaktadır. Semizotu demir, potasyum, magnezyum ve C vitamini bakımından zengindir. Bu vitaminleri, semizotunu en az haftada bir pişirerek bebekler için faydalı hale getirebiliriz. Semizotu püresini bebekler yoğurtlu çok beğendikleri için, anneler bu ayrıntıyı unutmamalılar.

Bebeklerde Semizotu Püresi Malzemeleri
 • Bir avuç semizotu
 • Yarım patates
 • 1 domates
 • Çeyrek büyüklükte soğan
 • 1 çay bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Tuz
Semizotu Püresi Hazırlanışı

Orta boy tencerenin içine, yemeklik doğranmış soğanı, küp küp doğranmış domatesi, küçük küçük doğranmış patatesi koyalım. Bir çay bardağı su ile semizotunu ilave edelim ve orta ateşte haşlamaya bırakalım. Haşlanan püre malzememize tuz ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını ilave ettikten sonra, rondo ile püre haline getirelim. Püreyi bir tabağa alıp, bebeğimizi besleyelim. Afiyet olsun.
]]>
Köfteli Semizotu Salatası https://www.semizotu.gen.tr/kofteli-semizotu-salatasi.html Mon, 10 Dec 2018 08:01:23 +0000 Köfteli Semizotu Salatası, Salata her mevsim yenen bir lezzettir. Dünyada ve ülkemizde oldukça çeşidi vardır. Özellikle yeşilliklerle yapılan salatalar birçok insan için ana yemek olarak tüketilmektedir. Semizotu kendine has Köfteli Semizotu Salatası, Salata her mevsim yenen bir lezzettir. Dünyada ve ülkemizde oldukça çeşidi vardır. Özellikle yeşilliklerle yapılan salatalar birçok insan için ana yemek olarak tüketilmektedir. Semizotu kendine has mayhoş tadı nedeniyle çoğu insan için vaz geçilmez olmuştur. Semizotu ile hazırlanan yiyeceklerin arasında olan köfteli semizotu salatası sarımsaklı yoğurdu ve köftesiyle tadanlar için aranan bir lezzet olmuştur. Köfteli semizotu salatası yöreden yöreye farklılıklar gösterse de genelde aynı malzeme ile yaklaşık aynı usullerle hazırlanmaktadır.

Köfteli Semizotu Salatası Malzemeleri:
 • 1 su bardağı köftelik  bulgur
 • 1 su bardağı ılık su
 • Tuz
 • 1 adet yumurta
 • 1 yemek kaşığı un
 • Karabiber
 • Pul biber
 • 2 yemek kaşığı domates salça
 • 2 yemek kaşığı Tereyağı
 • 1 demet semizotu
 • 2 su bardağı yoğurt
 • 3 diş sarımsak

Köfteli Semizotu Salatası Yapımı: 

Bulguru ıslatmak için bir kaba boşaltınız. Bir bardak ılık suyu üzerine dökünüz. Bulgur suyu çekene kadar 15 dakika bekletiniz. Islanmış bulgurun üzerine yumurtayı kırınız; unu harca ilave ediniz. Harcı bir birine yedirene kadar yoğurunuz. Harcı elinizi her seferinde ıslatarak miske büyüklüğünde toplar yapınız. Harcın kıvamı cıvık ise biraz daha un; koyu ise bir miktar daha ılık su ilave edebilirsiniz. Hazırlanan köfteleri bir tepsiye çok fazla üst üste gelmeyecek biçimde diziniz. Köfte yapımı bitince köfteleri haşlamak için bir tencereye yeteri kadar su koyarak suyu kaynatınız. Su kaynayınca içine bir çay kaşığı tuz ile birlikte köfteleri ilave ediniz. Ocağı kısık ateşe alarak köfteleri haşlamaya bırakınız. Haşlanan köfteleri süzerek başka bir kaba alınız. Köftenin sosu için uygun bir tencere tereyağı erimeye bırakınız; tereyağı eriyince salçayı, yeterince tuz, pul biber ve karabiberi ilave ederek kokusu çıkana kadar kavurunuz. Dileyen sosa kuru soğanda ekleyebilir. İki yemek kaşığı su ilave ederek bir miktar daha kavurunuz. Kavurma işlemi tamamlanınca sosun üzerine köfteleri ilave ederek bir iki dakika daha karıştırarak ocak alınız ve soğumaya bırakınız. Yoğurdu ve rendelenmiş sarımsağı bir kaseye dökerek yarım çay kaşığı tuz ilave ederek iyice karıştırınız. Servis tabağına yıkanmış ve temizlenmiş olan semiz otunu seriniz. Semizotunun üzerine yoğurdu ilave ederek iyice harmanlayınız ve servis tabağına seriniz. Üzerine de soğuyan köfteleri ilave ediniz. Köfteli semizotu salatanız servise hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Semizotu Nasıl Yapılır https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-nasil-yapilir.html Mon, 10 Dec 2018 21:55:54 +0000 Semizotu nasıl yapılır, Faydaları saymakla bitmeyen semizotu farklı çeşitleri ile sofralarımızda yerini alan bir çeşit bitkidir. Laince de adı Portuca oleraca olarak bilinen semizotu tam bir vitamin kaynağıd
Semizotu nasıl yapılır, Faydaları saymakla bitmeyen semizotu farklı çeşitleri ile sofralarımızda yerini alan bir çeşit bitkidir. Laince de adı Portuca oleraca olarak bilinen semizotu tam bir vitamin kaynağıdır. Aynı zamanda omega 3 kaynağı olan bu bitki kalorisi çok düşüktür. Dağlarda bayırlarda çok fazla bulunur. Yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Bir çok faydası vardır. Enerji verir kan şekerini düzenlemek, iyi bir antioksidan kaynağıdır, kan basıncını düzenler, kasları güçlendirir, gut hastalığına iyi gelir, felç riskini azaltır, cilt güzelliğini sağlar, idrar söktürücü özelliği de vardır. Karaciğere fayda sağlar, çocukların beyin gelişimine katkı sağlar. Semizotu yemeği ise zeytin yağlıdan tutun da semizotu salatasına çok farklı şekillerde yapılabilir. Ve her salatanın içerisinde kullanılabilir. Yemeklerin yanında servis edilebilecek olan yoğurtlu salatası ise çok hafif bir besin kaynağı yaratacaktır. 

Semizotu Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

Zeytinyağlı semizotu tarifini verebiliriz.  Bu yemek için gerekli olan malzemeler; 
 • Bir kilo gram semizotu,
 •  bir adet soğan,
 •  bir adet domates, 
 • bir adet domates rendesi, 
 • yarım kahve fincanı pirinç, 
 • tuz, karabiber, zeytinyağı, 
 • bir su bardağı sıcak su.
Semiz Otu Nasıl Yapılır Tarifi 

En güzel semiz otları seçilerek ayıklanır ve iyice temizlenecek şekilde yıkanır ve bir süre suda bekletilebilir.Ilık tuzlu ve sirkeli  suda yarım saat kadar bekletilir. Arınması açısından bu önemlidir. Semizotları iyice yıkandıktan sonra yemeklik olacak şekilde doğranır. Yarım kahve fincanı Pirinç yıkanarak su içerisinde süzülür. Bir yandan bir tencere içerisine bir adet soğan ince ince doğranır. Domates küp şeklinde doğranır. Tencere içerisinde zeytinyağı, soğan ve de tuz koyulur. Bu karışım kavrulana kadar karıştırılır. Daha sonra tencere içerisine bir adet ayrılan  domates rendelenerek ilave edilir. Ve kavrulmaya ve karıştırılmaya devam edilir. Hepsi kavrulduktan sonra ise semiz otu ilave edilir. Semiz otları da iyice kavrulduktan sonra ve semiz otları suyunu bırakıp sonra da çektikten sonra pirinci ilave edilir. Ayrıca karabiber de eklenip biraz daha pişirilir. Son olarak da bir bardak su ilave edilerek zeytin yağlı semiz otu yemeği orta ateşli ocakta pirinçler eriyene kadar pişirilir. 
]]>
Semizotu Salatası Nasıl Yapılır https://www.semizotu.gen.tr/semizotu-salatasi-nasil-yapilir.html Tue, 11 Dec 2018 10:44:02 +0000 Semizotu Salatası Nasıl Yapılır; Salatalar sofralarımızda eksik olmayan, hafif, vazgeçilmez olan aperatif besinler arasında yerini alır. Özellikle yaz aylarında serinleten, enfes tadı ile çokça tercih edilen bir salatadır. Semiz Semizotu Salatası Nasıl Yapılır; Salatalar sofralarımızda eksik olmayan, hafif, vazgeçilmez olan aperatif besinler arasında yerini alır. Özellikle yaz aylarında serinleten, enfes tadı ile çokça tercih edilen bir salatadır. Semizotu faydaları saymakla bitmeyen şifalı bir bitkidir. Semizotu ile yemek, çorba ve türlü salatalar yapılabilir. Semizotu salatasını hem yoğurtlu olarak hem de yoğurtsuz olarak yapabilirsiniz.

Yoğurtlu Semizotu Salatası Nasıl Yapılır
Yoğurtlu Semizotu Salatası İçin Gerekli Malzemeler;
 • 2 kase kadar semizotu
 • 2 diş sarımsak
 • 1 kase kadar yoğurt
 • Tuz
 • Zeytinyağı
 • Pul biber
Yoğurtlu Semizotu Salatası Yapılışı

Semizotları ayıklanır ve iyice yıkanır. Ardından yoğurt kasesi içine sarımsaklar rendelenir ve tuz eklenir, iyice çırpılır. Derin bir salata kasesinde semizotlarının üzerine zeytinyağı ve yoğurt karışımı eklenir, semizotu yoğurt ie iyice özdeşleşene kadar karıştırılır. Süslemesi için üzerine sıra sıra pul biber serpilir. Afiyet olsun.

Yoğurtsuz Semizotu Salatası Nasıl Yapılır
 • 2 kase kadar semizotu
 • 4-5 kaşık kadar konserve mısır
 • 2 adet orta boy badem salatalık
 • 5-6 adet çeri domates
 • 6-7 tane dövülmüş ceviz
 • Tuz
 • Zeytinyağı
 • Limon suyu
Yoğurtsuz Semizotu Salatası Yapılışı

Semizotları saplarından ayıklanır ve iyice yıkanır, süzülmesi için kenara bırakılır. Derin bir salata kasesine badem salatalık ve çeri domatesler ufak ufak doğranır. Konserve mısır ve dövülmüş ceviz ilave edilir. Ardından süzülen semiz otları elle koparılarak ilave edilir. Tuz, zeytinyağı ve limon suyu eklenir. İyice karıştırılır, salata servise hazır.

 Afiyet olsun.
]]>