Semizotu Yoğurtlu Tarifi ve Malzemeleri
12 Temmuz 2024

Semizotu Yoğurtlu Tarifi ve Malzemeleri

Tarım alanlarında kendiliğinden yetişen semizotu, vitamin ve mineral deposu olan yoğurt ile birleştiğinde eşsiz bir lezzet ortaya çıkar. Bu besin maddesi, ana yemeklerin yanında meze olarak tercih edilmektedir. Faydalı özellikleri saymakla bitmeyecek kadar çok olan semizotu yoğurtlu olarak tüketildiğinde vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinde baş sıralarda yer alan bu gıda, aşırı kiloların kısa sürede yok edilmesini sağlayarak fit bir vücut görünümüne kavuşmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, ödemin giderilmesi yönünde de fayda sağlar. Yemeklerin yanında ayrı bir lezzet olarak damaklarda iz bırakır. Yaz aylarında serinlemek amacıyla semizotunu yoğurtla buluşturarak tükettiğinizde vücut direncinde artış gözlemlendiğini fark edeceksiniz.

Semizotu Yoğurtlu Çeşitleri

Semizotu yoğurtlu bir şekilde salata olarak hazırlanabilir, ayrıca cacık ve çorba haline de getirilebilir. Damak zevkine göre istenilen şekilde şekillenen bu besin maddesi, kemiklerin güçlenmesi açısından son derece yararlıdır. Hafif ve oldukça sağlıklı bir gıda olan semizotu yoğurtlu, bağışıklık sistemini güçlendirerek kabızlığı önler. Antioksidan niteliğindeki bu besin maddesi, kolaylıkla hazırlanabilir ve sindirim sistemini düzenler. Hazmı kolaylaştırır. Yemeklere eşlik eden semizotu yoğurtlu hazır hale getirildikten sonra üst katmanına sos olarak nane veya kırmızı toz biber ile yağdan elde edilen bir sosun hazırlanıp üzerine dökülmesiyle hem görsel hem de lezzet bakımından enfes bir tat elde edilmiş olur.

Semizotu Nasıl Elde Edilir?

Sulak alanlardaki tarlalarda, özellikle de sebzelerin arasında yetişme imkânı bulan semizotu, tohumlarını bulunduğu yere bırakarak her yıl çoğalır ve pazarlarda, manavlarda ve birçok satış noktasında yerini alır. Semizotunu nasıl elde edebilirim diye düşünmeyin; bu bitki, tüm sebze satış noktalarında yoğun olarak satışa hazır hale getirilmektedir. Mevsimsel olarak daha çok yazın üretilen bu bitki, kışın da ılık mevsime ait bölgelerde yetiştirilebilir. Sağlıklı beslenmeye eşlik eden bu bitki, yoğurt ile birleştiğinde tam bir enerji deposu haline gelir.

Semizotu Yoğurtlu İçin Gerekli Malzemeler
  • 1 demet taze semizotu
  • 1 kase süzme yoğurt
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 2 diş sarımsak

Semizotu Yoğurtlu Nasıl Yapılır?

Semizotu dallarından ayıklanarak sadece yaprakları ile uygun bir kap içerisine alınır. Semizotunu ister taze olarak isterseniz de haşlayarak daha yumuşak hale getirip yoğurt ile salata haline getirmek mümkündür. Bu bitkinin vitamin değerini kaybetmemesi açısından taze olarak tüketime hazır hale getirilmesi son derece önemlidir. Sarımsak öğütülerek ezilmiş bir kıvama getirilir. Derin bir kap içerisine yoğurt, sarımsak ve tuz alınarak iyice karıştırılır. Daha sonra semizotu ilave edilerek yavaş bir şekilde karıştırılır. Ardından servis tabağına alınarak üzerine zeytinyağı gezdirilip sunuma hazır hale getirilir.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nüzhet

12 Temmuz 2024 Cuma

Semizotu yoğurtlu yaparken semizotunu haşlamadan direkt kullanmak vitamin değerlerini korur mu? Sarımsağı daha fazla eklesek tadı nasıl etkiler?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nüzhet,

Semizotunu haşlamadan, direkt olarak yoğurtlu salatada kullanmak gerçekten de vitamin değerlerini korur. Çiğ tüketildiğinde, ısıya maruz kalmadığı için vitamin kaybı yaşanmaz. Sarımsağı daha fazla eklemek ise tadını daha yoğun ve keskin yapar, bu da salatanın lezzetini belirgin şekilde etkiler. Sarımsak miktarını damak zevkine göre ayarlamak en iyisi olacaktır. Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Haşlanmış Semizotu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Haşlanmış Semizotu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Semizotu Salatası Kaç Kalori?

Yoğurtlu Semizotu Salatası Kaç Kalori?

Yoğurtsuz Semizotu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtsuz Semizotu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Semizotu Çiçeği Genel Özellikleri

Semizotu Çiçeği Genel Özellikleri

Hamilelikte Semizotu Yenir mi?

Hamilelikte Semizotu Yenir mi?

Güncel

Gebelikte Semizotu Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Semizotu Faydaları Nelerdir?

Güncel

Semizotu Diyeti Listesi

Semizotu Diyeti Listesi

Güncel

Zeytinyağlı Semizotu Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı Semizotu Tarifi ve Malzemeleri