Mercimekli Semizotu Tarifi ve Malzemeleri
21 Temmuz 2024

Mercimekli Semizotu Tarifi ve Malzemeleri

Mercimekli Semizotu Yemeği

Mercimekli semizotu, oldukça tanınan ve yapımı oldukça pratik bir yemektir. Mercimek ve semizotunun buluşmasıyla tam bir besin deposuna dönüşen bu yemek, içerdiği malzemeler açısından oldukça besleyicidir. Anadolu'nun birçok kasabasında "mahluta" olarak da bilinen bu yemek, özellikle bebek ve çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Besleyici değeri yüksek olan mercimekli semizotu, en az kırmızı et kadar faydalıdır.

Bu Yemeğin Besin Değeri

Mercimekli semizotu, günümüzde beslenme uzmanları ve doktorlar tarafından önerilen bir yemektir. Çocukların ve yetişkinlerin beslenme listesinde mutlaka bulunması gerektiği sıklıkla vurgulanmaktadır. Tarihine bakıldığında, mercimekli semizotu yemeği yüzyıllardır bilinen ve tüketilen bir yemektir. Eski zamanlarda daha sık pişirilmesinin nedenlerinden biri, semizotunun doğada kendiliğinden yetişmesidir. Günümüzde ise bu bitkinin değeri anlaşılmış ve tarımı yapılarak marketlerde ve pazarlarda satılmaktadır.

Mercimekli Semizotu İçin Gerekli Malzemeler

  • Bir bağ semizotu
  • Yarım su bardağı yeşil mercimek
  • 2 adet domates
  • 2 diş sarımsak
  • 1 adet orta boy soğan
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • Domates ve biber salçası
  • Tuz
  • Karabiber

Mercimekli Semizotu Yemeği Nasıl Yapılır?

Öncelikle semizotu iyice ayıklanır ve doğranarak bir kenara bırakılır. Ardından mercimekler seçilerek yıkanır. Yemek için uygun bir tencere seçilir ve ilk olarak soğanlar doğranır. Zeytinyağı eklenerek soğanlar kavrulur. Kavrulan soğanların üzerine iki diş sarımsak rendelenir ve bir çorba kaşığı biber ve domates salçası eklenir. Salçayla beraber iyice kavrulan soğanın üzerine doğranmış semizotu ilave edilir ve ardından yıkanmış mercimekler eklenir ve karıştırılır. Bir-iki dakika bu şekilde pişirilirken, bu arada domatesler soyularak küp-küp doğranır ve tencereye ilave edilir. Birkaç dakika domateslerin iyice ölmesi beklenir ve yaklaşık üç bardak sıcak su eklenerek yaklaşık 20 dakika kadar pişirilir. En son olarak tuz ve karabiber eklenir ve mercimekli semizotu yemeği servise hazır hale gelir.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yoğurtlu Semizotu Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Semizotu Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Semizotu Salatası Kaç Kalori?

Yoğurtlu Semizotu Salatası Kaç Kalori?

Semizotu Süt Yapar mı?

Semizotu Süt Yapar mı?

Nohutlu Semizotu Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Nohutlu Semizotu Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Semizotu Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Semizotu Böreği Tarifi ve Malzemeleri