Semizotu Çiçeği Genel Özellikleri
21 Temmuz 2024

Semizotu Çiçeği Genel Özellikleri

Semizotu Çiçeği

Semizotu çiçeği, botanik adıyla Portulaca grandiflora, semizotugiller (Portulacaceae) familyasından gelir. Bu çiçek, halk arasında ipek çiçeği olarak da bilinir. Semizotu çiçeği, anavatanı Brezilya olan ve genellikle tropik ve subtropik bölgelerde yetişen bir bitkidir. Aynı zamanda ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilir. Bitkinin sürgünleri toprağa yayılır ve boyları 10-15 cm'ye kadar ulaşabilir. Bir yıllık olan bu bitki, etli ve özlü yapısıyla dikkat çeker.

Botanik Özellikleri

Semizotu çiçeğinin, yaklaşık yüz kadar türü bulunmaktadır. İğne yaprakları açık yeşil renkte olup fazla uzun değildir. Çiçekleri leylak, somon, sarı, turuncu, pembe ve kırmızı renklerde olabilir ve güneşi gördüğü zaman açar. Kayalık bahçelerde, çiçek tarhlarında ve balkonlarda yetiştirilebilir. Çiçekler sonbahar donlarına kadar açmaya devam eder.

Yetiştirme ve Bakım

Semizotu çiçeği, kuraklıktan, sıcak ve bol güneşten pek etkilenmez. Toprağın besin maddelerinin zayıf olduğu yerlerde bile yetişebilir. Gübreleme istemediği gibi, fazla sulamayı da sevmez. Buna dikkat edilmediği takdirde daha az çiçek açmaya başlar. Semizotu çiçeği tohumla çoğaltılır. İlkbahar geldiğinde tohumların ekimleri sıcak yastıklara yapılır. Ekimin ardından 3 hafta içinde çimlenen tohumlar, nisan ayında toprak ısınınca bahçeye alınır. Ekimde fazla aralık bırakılmaz ve ilkbahar sonunda da ekim yapılabilir. Semizotu çiçeği sık da olsa, seyreltilmeye ihtiyaç duymaz. Bu bitki mevsimsel bir çiçektir.

Tohum ve Çoğaltma

Çiçeklerin güle benzemesi, görünümü seyirliktir. Dalları bazen yere yayılır, bazen de dikine doğru büyür. Tohumlar, çiçekler açtıktan sonra, 3-5 cm çaplı tohum keselerinden elde edilir. Semizotu çiçeğini sökseniz bile, bitki kendi tohumlarını döktüğünden bir sonraki yıl kendiliğinden tekrar çıkar.

Genel Özellikler

Doğada kendiliğinden tropik ve subtropik bölgelerde yetişen semizotu çiçeğinin bilinen yaklaşık 60 türü bulunmaktadır. Almaşık dizili etli yaprakları vardır. Sürgünlerin ucunda genellikle çiçekler dizili olur. Çiçeklenme dönemi Haziran ayının ortasından Eylül ayının sonuna kadar devam eder. Katmerli ve yalınkat denilen türleri bulunmaktadır. Mutfaklarda önemli bir yeri olan ve sebze olarak kullanılan semizotu da bu bitkinin bir türüdür. Gösterişli çiçekleri olduğu için, semizotu çiçeği peyzaj çalışmalarında kullanılır. Özellikle fazla bakım istemeyen alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Yazın sıcak ve kurak olan iklimlerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Fazla sulama ihtiyacı da olmaz. Toprak bakımından seçici değildir, toprağın iyi işlenmesine de gerek yoktur. Ancak rutubetin fazlasını sevmez. Teraslarda, balkonlarda bile yetiştirilebilir.

Ekstra Bilgiler

Semizotu çiçeği, dekoratif özelliklerinin yanı sıra, toprak stabilizasyonu ve erozyon kontrolü gibi çevresel faydalar da sağlar. Bitkinin kök sistemi, toprağı sağlamlaştırarak erozyonu önler. Ayrıca, semizotu çiçeği genellikle zararlılara karşı dirençli olup, organik tarım için uygun bir bitkidir. Bitkinin toprakta azot fiksasyonu yapabilme yeteneği, toprağın verimliliğini arttırır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kıymalı Semizotu Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Kıymalı Semizotu Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Semizotu Sapı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Semizotu Sapı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Domatesli Semizotu Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Domatesli Semizotu Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Semizotu Salatası Kaç Kalori?

Yoğurtlu Semizotu Salatası Kaç Kalori?

Soğuk Semizotu Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Soğuk Semizotu Çorbası Tarifi ve Malzemeleri